Дитяча неврологія — ті, хто рятує майбутнє

Дитяча неврологія — це дуже непроста медична спеціальність, яка значно відрізняється від дорослої неврології, так як захворювання у дітей часто виявляються самими різними і несподіваними ознаками, які змінюються в залежності від віку, вихідного стану організму дитини і навіть від його оточення. Саме в дитячому віці найчастіше зустрічаються рідкісні і атипично протікають неврологічні захворювання, що змушує дитячих неврологів багато в чому покладатися на свій досвід та інтуїцію. Дитяча неврологія — це галузь медицини, яка вивчає захворювання нервової системи у дітей. Будову і функціонування нервової системи дитини значно відрізняється від її стану у дорослої людини. Саме тому існує така спеціальність, як дитячий невропатолог.

Найголовнішим завданням дитячої неврології є як можна більш раннє виявлення перинатальних уражень нервової системи. Перинатальний (або околородовий) період починається з 22 повних тижнів вагітності і закінчується через 7 повних діб після народження дитини.

Особливість перинатальної патології полягає в тому, що на стан плода та новонародженого в цей період впливають багато факторів, які нерідко відіграють провідну роль у розвитку різних захворювань нервової системи. Результатом такого впливу може бути, наприклад, синдром мінімальної мозкової дисфункції, який називають також синдромом дефіциту уваги з підвищеною активністю. При цьому синдромі дитина погано концентрує увагу, порушимо, дратівливий, пізніше у нього з’являються незграбні рухи, захворювання опорно-рухового апарату, пов’язані зі зниженим тонусом м’язів (порушення постави, плоскостопість), нетримання сечі. Такі діти відрізняються нервозністю, зниженням здатності переносити фізичні та розумові навантаження, вегетативними розладами у вигляді головного болю, запаморочення, серцебиття і так далі.

Так як саме в перші місяці життя найбільш активно дозрівають і відновлюються відділи головного мозку дитини, має велике значення виявлення і лікування всіх пологових травм. Буває і так, що при першому огляді дитина була практично здоровим, а потім, протягом першого року життя, у нього виявляється неврологічна патологія. Саме тому дитячий невропатолог повинен дивитися дитини протягом першого року життя кілька разів.

Неврологічна патологія перинатального періоду — це родові травми, ураження головного мозку через брак кисню та внутрішньочерепні крововиливи.

Гіпоксично-ішемічна енцефалопатія

Це захворювання є прямим наслідком недостатнього постачання киснем головного мозку. При цьому уражаються як кора головного мозку, так і підкіркові структури. При відсутності лікування результатом такого стану є паралічі та інтелектуальна недостатність, судоми, дитячий церебральний параліч і т.д. Виявити таке порушення на ранній стадії можна за допомогою електроенцефалографії.

Після установки діагнозу проводиться лікування, яке включає в себе лікування гіпоксії, її наслідків у вигляді порушення обміну речовин і відновну терапію.

Родова травма

Термін «родова травма» об’єднує порушення цілісності тканин і органів дитини, що виникли під час пологів. До родовим травм нервової системи відносяться параліч лицьового нерва, травми спинного мізки і т.д.

Параліч лицьового нерва характеризується опущенням і нерухомістю рота, його припухлістю, відсутністю носогубной складки, неповним закриттям століття. При правильному лікуванні стан відновлюється.

Причиною родової травми спинного мозку є неправильне положення плода (наприклад, сідничне передлежання) і проведення різних способів ручного допомоги. При цьому може відбутися підвивих хребців, крововилив в спинний мозок і його оболонки, утиск хребетної артерії і її спазм, що тягне за собою перебої в постачанні головного мозку киснем. Проявляється така травма по-різному, залежно від того, яку ділянку спинного мозку вражений. Лікування родової травми спинного мозку — іммобілізація (знерухомлення за допомогою спеціальних пристосувань) голови і шиї дитини, зняття болю і набряку тканин, відновлення діяльності структур спинного мозку.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.