Дистрофія — важкий розлад харчування

Різні порушення харчування найчастіше зустрічаються у дітей. Вони можуть супроводжуватися як зменшенням, так і збільшенням ваги дитини. І те, і інше загрожує порушенням обмінних процесів в організмі дитини, тому не може не відбитися на його рості і розвитку. Профілактика таких порушень — правильне харчування і догляд за дитиною.

Дистрофія у дітей її причини та види

Дистрофія у дітей — це стан, що характеризується різними проявами розладу харчування. При цьому порушуються не тільки функції травлення, але і засвоєння поживних речовин тканинами і клітинами, обмін речовин і життєдіяльність організму, його зростання і розвиток. Особливості обміну речовин дитячого організму створюють умови для виникнення дистрофічних станів у дітей раннього віку при впливі навіть слабких шкідливих реагентів.

Дистрофії діляться на порушення харчування зі зниженим вагою (гіпотрофії), з відставанням у рості, але з нормальною вагою (гіпостатури) і з підвищеною вагою (паратрофії). За ступенем тяжкості вони поділяються на I, II і III ступеня.

У виникненні дистрофії у дітей мають значення як зовнішні, так і внутрішні чинники. До зовнішніх факторів відносяться недокорм, порушення якісного складу їжі, різні інфекційні захворювання, токсичні фактори (наприклад, постійне куріння в приміщенні, де знаходиться дитина), а також похибки в догляді за дитиною (порушення гігієнічного режиму, відсутність встановленого режиму дня і так далі) .

Серед внутрішніх причин, здатних викликати дистрофію у дітей, мають значення спадкові особливості будови нервової та ендокринної систем, обміну речовин, а також вади розвитку різних органів і систем.

Під впливом усіх цих факторів порушується регуляторна діяльність центральної нервової системи, що впливає на функції шлунково-кишкового тракту (порушується всмоктування білків, жирів і вітамінів), порушується процес утворення ферментів (речовин, у багато разів прискорюють обмінні процеси), змінюються процеси засвоєння поживних речовин тканинами і клітинами організму. В результаті розвивається розлад харчування та усіх видів обміну. Організм для підтримки життєдіяльності використовує білки, жири і вуглеводи власних тканин, що і призводить до виснаження.

Як протікає гіпотрофія у дітей

Основними проявами гіпотрофії (дистрофії з низькою вагою) у дітей є зменшення росту і маси тіла, зниження імунітету, порушення стільця і затримка розвитку.

У більшості випадків вага тіла дитини при гіпотрофії знижений, проте можливо і його підвищення (при затримці води в організмі). Ступінь зниження ваги тіла може бути різною, аж до різкого відставання. Діти мляві, малорухливі, реакція на навколишнє у них знижена. Відзначається схильність до різних інфекцій: гнійні процеси на шкірі, гострі респіраторні захворювання, запалення бронхів і легенів. Розвиваються ознаки вітамінної недостатності, змінюється частота стільця (проноси або закрепи), зовнішній вигляд (колір, консистенція, запах) і склад калу.

Важко протікають гіпотрофії, які почалися під час внутрішньоутробного розвитку дитини. Вони діляться на чотири форми:

 • нейропатіческім — з підвищеною збудливістю дитини, порушенням сну; прояви гіпотрофії не дуже виражені, але мають стійкий характер;
 • нейродистрофічні — зі стійким відставанням у вазі, різким зниженням апетиту; відставання в нервово-психічному розвитку незначне;
 • нейроендокринну — зі стійким відставання у вазі і зростанні, аж до карликовості; іноді виявляються ознаки порушення функції залоз нутрішньої секреції; психомоторне розвиток дещо відстає;
 • енцефалопатіческій — найважчу, яка проявляється різким зниженням у вазі і відставанням в психомоторному розвитку.
 • Лікування гіпотрофія — це поступове введення достатньої кількості їжі за змістом основних компонентів, відповідної віку дитини, чітка регуляція його режиму дня, в тому числі прогулянок на свіжому повітрі. З ліків призначають препарати, що покращують обмінні процеси і підвищують апетит. Обов’язково призначають курси масажу та лікувальної гімнастики.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.