Дисплазія кульшового суглоба: зверніть увагу

дисплазії тазостегнових суглобів називається порушення формування анатомічних утворень , складових тазостегновий суглоб, крайня ступінь якого — вроджений вивих стегна — при відсутності лікування призводить до стовідсоткової інвалідизації. Дисплазія кульшового суглоба — дуже поширена патологія, що зустрічається у всіх країнах, з частотою від одного до п’яти на сто новонароджених, причому в два-три рази частіше спостерігається у дівчаток, ніж у хлопчиків.

Причини виникнення та класифікація

Опорно-рухова система закладається на четвертій-п’ятій тижні внутрішньоутробного розвитку, трансформується після того, як дитина починає впевнено ходити і тільки до вісімнадцяти років формується остаточно. Тому принципово важлива рання діагностика і необхідне лікування патологій опорно-рухової системи.

Серед дисплазій кульшового суглоба розрізняють:

 • вроджений предвивіх стегна
 • вроджений підвивих стегна, вроджений вивих стегна
 • незрілість тазостегнового суглоба.
 • Причини, що викликають дисплазії кульшового суглоба мало вивчені, до факторів ризику відносять наявні патології кульшових суглобів у родичів, токсикози першого триместру вагітності у матері, сідничне передлежання, туге сповивання і обмеження рухливості новонародженого, історично характерне для слов’янських народів.

  Клінічні прояви та діагностика

  У багатьох країнах світу прийнята наступна схема діагностики вродженої дисплазії тазостегнових суглобів: огляд фахівця в першу добу після народження, огляд ортопеда в один-три місяці, з обов’язковим ультразвуковим дослідженням, потім — в рік.

  При огляді дитини фахівець звертає увагу на наявність наступних симптомів у дитини:

 • Укорочення кінцівки на боці вивиху. Воно може бути мало виражено при легкому ступені дисплазії або при двосторонній дисплазії.
 • Асиметрія шкірних складок на стегні. У здорової дитини зазвичай три пари постійних симетричних шкірних складок на передневнутренней поверхні стегон: пахові, аддукторние і надколенную. При вродженої патології стегна спостерігається їх асиметрія різного ступеня вираженості.
 • Ротація стегна назовні, яка часто поєднується з деякою розхитаністю і надмірною рухливістю в ураженому суглобі.
 • Симптом обмеження відведення визначається шляхом згинання ніжок в тазостегнових і колінних суглобах під прямим кутом, а потім обережним їх відведенням до горизонтальної площини, що характерно для відсутності патології. При дисплазіях відзначається обмеження відведення ніжок. Однак слід пам’ятати про те, що у багатьох новонароджених відзначається гіпертонус м’язів, який так само може проявлятися обмеженням відведення.
 • Симптом зісковзування є одним з достовірних симптомів при вродженому вивиху стегна і проявляється в добре відчутному клацанні або відчутті зісковзування при відведенні ніжок дитини.
 • Виявлення хоча б одного з перерахованих вище симптомів у дитини є достатнім для його направлення на консультацію до лікаря-ортопеда, який призначає додаткові методи дослідження, такі, як УЗД кульшових суглобів і їх рентгенографія.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.