Диспепсія вагітних: коли варто подумати про ліки

Диспепсія вагітних зазвичай пов’язана з кислотним рефлюксом — проникненням кислоти з шлунку в стравохід, яка може викликати печію та інші неприємні симптоми. Для придушення симптомів диспепсії у вагітних жінок застосовуються антациди або, якщо спостерігається хронічна диспепсія, кислотно-пригнічують препарати.

Що таке диспепсія вагітних?

Диспепсія — загальне поняття, яким позначають групу симптомів різного роду травних розладів. Диспепсія вагітних — дуже поширене явище, симптоми розладів травлення спостерігаються в будь-який період часу у половини вагітних жінок. Під час вагітності симптоми диспепсії зазвичай викликані кислотним рефлюксом — проникненням кислоти з шлунку в стравохід.

Кислотний рефлюкс — стан, що супроводжується відтоком кислоти в стравохід. Хоча слизова оболонка стрвоходу під впливом шлункової кислоти звичайно не травмується, занадто велика кількість кислоти призводить до запалення слизової і появи характерних симптомів диспепсії.

Сфінктер, кругова м’яз, звужують або замикає при скороченні нижній отвір стравоходу, в звичайних випадках запобігає відтік кислоти. Однак при вагітності підвищення рівня певних гормонів призводить до розслаблення сфінктера, зниження здатності м’язи скорочуватися. Крім того, зростаючий плід чинить постійний тиск на шлунок. Два ці фактори збільшують ризик відтоку кислоти з шлунку в стравохід.

Після народження дитини, коли рівень гормонів повертається в норму, а зростаючий живіт більше не чинить тиску на шлунок, симптоми диспепсії зникають самостійно. Шанси появи симптомів диспепсії у період вагітності зростають, якщо до вагітності спостерігався гастроезофагальний рефлюкс — запалення слизової оболонки стравоходу, викликане відпливом кислоти з шлунку в стравохід.

Симптоми диспепсії вагітних

Симптоми диспепсії вагітних можуть бути як незначними (в більшості випадків), так і гострими. Найпоширеніші симптоми включають:

 • Печію — відчуття печіння у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту
 • Біль або дискомфорт у животі
 • Хворобливі відчуття в центральній області грудей
 • Нудота, блювота
 • Здуття живота
 • Неприємне відчуття переповнення шлунка після їжі
 • Симптоми диспепсії вагітних — явище, як правило, епізодичне, а не постійне. Симптоми диспепсії можуть з’явитися на будь-якому терміні вагітності, причому зазвичай їх поява частішає в останньому триместрі вагітності. Після народження дитини диспепсія, викликана вагітністю, швидко проходить.

  Диспепсія вагітних і зміна способу життя

 • Відмова від певних продуктів, напоїв та великих порцій
 • Певні продукти і напої можуть спровокувати або посилити симптоми диспепсії у деяких випадках. Для кожної людини цей набір продуктів різний, але найчастіше з розладами травлення зв’язують томати, шоколад, жирну і гостру їжу, фруктові соки, гарячі напої, каву й алкоголь. Крім того, краще відмовитися від великих порцій їжі, якщо саме вони провокують симптоми диспепсії — в таких випадках потрібно їсти менше, але частіше, до шести-восьми разів на день.

 • Відмова від куріння
 • Хімічні речовини, що містяться в сигаретах, розслаблюють сфінктер і підвищують шанси відтоку кислоти з шлунку в стравохід. Відмова від куріння може полегшити симптоми диспепсії. У будь-якому випадку, вагітним жінкам рекомендується кинути палити поза залежністю від того, провокує куріння диспепсію чи ні.

 • Гарна постава і правильні пози
 • Тривале перебування в горизонтальному положенні, часті нахили протягом дня провокують відплив кислоти з шлунку в стравохід. Дуже важлива правильна постава при сидінні — якщо сидіти зігнувшись, на шлунок виявляється додатковий тиск, яке може посилити симптоми диспепсії вагітних.

 • Відмова від їжі перед сном
 • Якщо симптоми диспепсії спостерігаються, в основному, вночі, запобігти розлад травлення допоможе відмова від їжі за дві-три години до сну — лягати спати краще з порожнім шлунком. Правильна поза для сну, що припускає підйом спини та голови під невеликим кутом, допоможе запобігти відтоку кислоти з шлунку.

 • Відмова від ліків
 • Деякі лікарські препарати можуть посилити симптоми диспепсії (хоча більшість таких препаратів вагітним жінкам не рекомендується з інших причин). Такі препарати дратують слизову стравоходу або розслаблюють сфінктер, підвищуючи ризик відтоку кислоти в стравохід. Найпоширеніші препарати — протизапальні болезаспокійливі (наприклад, аспірин та ібупрофен), деякі антидепресанти, седативні препарати.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.