Диспепсія — розлад стільця

Диспепсія — термін, що позначає групу різних за походженням порушень травного тракту . Порушення травлення можуть викликати найрізноманітніші фактори, але головний симптом диспепсії завжди однаковий — біль або відчуття дискомфорту в області живота. Крім того, диспепсія супроводжується печією, здуттям живота, відрижкою, відчуттям наповненості шлунку навіть після вживання невеликих порцій їжі, нудотою, а в крайніх випадках і блювотою.

Симптоми диспепсії — явище епізодичне, а не постійне. З нападами диспепсії стикається час від часу більшість людей — приміром, після великої порції гострої їжі дуже часто спостерігається печія, один із симптомів розладу шлунку. У більшості випадків симптоми диспепсії зникають самостійно через короткий час, але іноді диспепсія є ознакою більш серйозного захворювання і може завдати істотної шкоди здоров’ю.

Найпоширеніші причини диспепсії

Невиразкова, або функціональна диспепсія — порушення травлення без видимих причин. Фактично це означає, що симптоми диспепсії не викликані виразкою, кислотним рефлюксом, гастритом або іншими захворюваннями, ніяких пошкоджень слизової оболонки стравоходу не спостерігається. Функціональна диспепсія — одна з найбільш поширених причин появи характерних симптомів диспепсії, що спостерігається в шести з десяти випадках. Точна причина такого явища не ясна, хоча в деяких випадках функціональна диспепсія може бути пояснена бактеріальною інфекцією, викликаної бактеріями виду хелікобактер пілорі (helicobacter pylori).

Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки — пошкодження слизової оболонки шлунка або кишки, на зображеннях, отриманих за допомогою ендоскопії, що виглядає як невелика червона чашеобразное поглиблення. Виразку шлунка та виразку дванадцятипалої кишки іноді позначають загальною назвою пептична виразка.

Дуоденіт (запалення дванадцятипалої кишки) і гастрит (запалення шлунка) — запальні захворювання органів травної системи, які можуть передувати виразці.

Кислотний рефлюкс, езофагіт, гастроезофагальний рефлюкс. Кислотний рефлюкс — синдром, при якому кислота проникає в стравохід зі шлунку. Цей стан може викликати езофагіт (запалення слизової оболонки стравоходу). Загальним терміном «гастроезофагальний рефлюкс» позначається кислотний рефлюкс, ускладнений або неускладнений езофагітом.

хіатальной грижі, або грижа стравохідного отвору — зсув частини шлунка в грудну клітку через дефект в стравохідного отвору діафрагми. Хіатальная грижа дуже часто провокує гастроезофагальний рефлюкс.

Бактеріальна інфекція

Прийом медичних препаратів — деякі ліки можуть викликати диспепсію як побічний ефект. Особливо часто таке явище спостерігається при прийомі протизапальних препаратів (у тому числі аспірину, ібупрофену, диклофенаку). Деякі інші препарати можуть спровокувати або посилити диспепсію — в тому числі антибіотики, стероїди, нітрати, біфосфонати, теофілін.

Диспепсія і бактеріальна інфекція

Хелікобактер пілорі (helicobacter pylori) — бактерії, що вражають слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки. Такий вид бактеріальної інфекції — явище досить поширене, з ним стикається в той чи інший період до двадцяти п’яти відсотків населення. При відсутності належного лікування бактеріальна інфекція може тривати до кінця життя. Діагностика інфекції ускладнюється тим, що поразка організму бактеріями зазвичай проходить безсимптомно. Тим не менш, саме бактерії хелікобактер пілорі — одна з найпоширеніших причин пептичної виразки — в трьох з двадцяти випадків бактеріальної інфекції поразку бактеріями слизової призводить до появи виразки шлунка або дванадцятипалої кишки. Крім того, імовірно, бактеріальна інфекція може стати причиною функціональної диспепсії, дуоденіту і гастриту.

Лікування диспепсії

Метод лікування диспепсії у першу чергу залежить від причини, що спровокувала появу характерних симптомів — цілком природно, що при функціональній диспепсії та виразці шлунка лікування диспепсії буде зовсім різним. Якщо поява симптомів диспепсії викликане прийомом певних лікарських препаратів, від них необхідно відмовитися, вибравши альтернативний метод лікування.

Основний метод придушення неприємних симптомів диспепсії — прийом антацидів, лужних препаратів, здатних нейтралізувати кислоту в шлунку. Як правило, одна доза такого препарату допомагає швидко позбутися від неприємних відчуттів. У легких випадках епізодичній диспепсії антациди — єдиний потребується метод лікування.

Кислотно-пригнічують препарати

Більш дієва альтернатива антацидами — кислотно-пригнічують препарати, зазвичай призначувані у випадках підозри на кислотний рефлюкс або езофагіт. Існує дві групи кислотно-пригнічують препаратів — інгібітори протонного насоса і H2-блокатори, різними методами нейтралізуючі вироблення кислоти клітинами слизової оболонки шлунка. Звичайно в першу чергу для придушення симптомів диспепсії, викликаної захворюваннями стравоходу, застосовуються інгібітори протонного насоса (омепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол, езомепразол).

Зниження кислотності допомагає в більшості випадків диспепсії незалежно від причини. Зазвичай дію кислотно-пригнічують препаратів дозволяє позбутися від неприємних симптомів за дуже короткий термін. Якщо ж симптоми повертаються після припинення прийому таких препаратів, зазвичай рекомендується подальший курс лікування.

Прокинетики

Прокинетики — група лікарських препаратів, що нормалізують перистальтику кишечника і прискорюють проходження їжі по травному тракту (найпоширеніші препарати групи прокінетиків — домперидон і метоклопрамід). Прокинетики не застосовуються у звичайних випадках диспепсії і звичайно рекомендуються тільки тоді, коли кислотно-пригнічують препарати не допомагають придушити симптоми розлади шлунка. Особливо ефективні прокинетики в придушенні таких симптомів диспепсії, як здуття живота і відрижка.

Зміна способу життя

Чіткого зв’язку між способом життя і появою диспепсії не виявлено, однак запобігти появі неприємних симптомів допомагає дотримання кількох простих правил. Так, наприклад, запобігти диспепсію в деяких випадках допомагає відмова від деяких видів продуктів і напоїв — наприклад, помідорів, шоколаду, гострої і пряної їжі, гарячих напоїв, кави, алкоголю. Відмова від куріння також сприяє нормалізації травлення в деяких випадках.

Якщо диспепсія викликана кислотним рефлюксом і основним симптомом стає печія, можна спробувати наступне:

  • Спробуйте якомога менше нахилятися вперед і сидіти, зігнувшись — це збільшує тиск на живіт і може посилити кислотний рефлюкс.
  • Якщо симптоми диспепсії проявляються, в основному, вночі, то краще лягати спати з порожнім шлунком — тобто не їсти за три години до сну і не пити за дві години до сну.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.