Дисменорея — основа безпліддя

загрузка...

Хворобливі менструації є досить поширеним явищем. І це, безумовно, привід для того, щоб звернутися до лікаря і пройти повне обстеження. Особливо це необхідно зробити при болісних менструаціях у підлітків, адже якщо вчасно не вжити заходів, наслідком їх може стати безплідність.

Чому вона розвивається

Термін дисменорея перекладається як порушення менструального циклу, але в даному випадку він позначає порушення менструального циклу, яке проявляється в болісних менструаціях, тому правильніше його було б називати альгодисменорея (слово Альго позначає біль). У багатьох жінок бувають більш-менш болючі менструації, але при дисменореї болю відрізняються високою інтенсивністю і супроводжуються рядом інших симптомів, що повністю позбавляє жінку працездатності.

Причини розвитку дисменореї можуть бути різними і за цією ознакою дисменорея поділяється на первинну і вторинну. Первинна дисменорея розвивається з самого початку, тобто з першої ж менструації. Часто причиною її є різні порушення в будові матки, при яких кров затримується в її порожнині, порушення гормонального фону, функціональні розлади нервової системи, а також загальне недостатній розвиток м’язової системи, у тому числі м’язів матки (астенічна конституція). При порушеннях гормонального фону болю іноді з віком проходять, але не завжди. Якщо правильний менструальний цикл з безболісними менструаціями не встановився протягом двох років, то говорять про первинній дисменореї.

Вторинна дисменорея характеризується тим, що виникає після якогось перенесеного захворювання при спочатку нормально сформованому менструальному циклі. Часто причиною дисменореї у цьому випадку бувають різні інфекційно-запальні захворювання матки, в тому числі викликані різними статевими інфекціями. Виникає дисменорея після ускладнених інфекціями і травмами абортів і важких пологів. Часто дисменорея виникає на фоні ендометріозу (розростання ділянок слизової оболонки матки всередині її м’язового шару) і пухлин матки.

В результаті на місці запалення часто розвиваються рубці, які перешкоджають нормальному кровообігу в матці, що призводить до порушення скорочень її мускулатури, що супроводжуються хворобливістю. Крім того, при дисменореї виникають зміни і в центральній нервовій системі: блокується виділення знеболюючих речовин — опіатів, які в нормі здійснюють фізіологічне знеболювання під час менструації. При цьому активізується синтез простагландинів — речовин, що беруть участь в процесах формування запалення і болю.

Основні ознаки

Ознакою дисменореї є сильні болі внизу живота, які починаються за кілька днів до менструації і не припиняються до самого її закінчення. Болі можуть носити характер різких хворобливих спазмів (вони більше характерні для первинної дисменореї) або бути постійними (більше відповідають вторинній дисменореї), але також дуже сильними, віддавати в спину, пах і стегна. Це призводить до того, що жінка стає дратівливою, погано спить, у неї постійно болить голова.

Порушується діяльність вегетативної нервової системи, яка забезпечує роботу внутрішніх органів і кровоносних судин. Це проявляється в першу чергу порушеннями з боку органів травлення — нудотою, блювотою, слинотечею, чергуванням запорів і проносів. Кровоносні судини також реагують на те, що відбувається, вони, то різко стискаються, то розширюються, що призводить до «скачків» артеріального тиску і порушень роботи серця — тахікардії, серцевих болів і так далі.

Лікується дисменорея

Для того, щоб відповісти на це питання, потрібно повністю обстежити жінку і встановити правильний діагноз, тобто причину виникнення дисменореї. Від причини буде залежати, як лікування, так і прогноз захворювання.

Для цього досліджується кров на гормони в різні фази менструального циклу, за допомогою інструментальних обстежень (гістероскопія, рентгенографія) виявляються аномалії розвитку матки. Дуже важливо виявити запальні процеси, в тому числі протікають приховано. Для цього у жінчині багаторазово беруться мазки на дослідження, робляться посіви виділень, у тому числі після спеціальних провокацій, здатних викликати загострення процесу. Консультації та обстеження у невролога виявляють порушення з боку центральної нервової системи. Всі дані обстеження аналізує акушер-гінеколог, встановлює правильний діагноз і тільки після цього приступає до лікування.

Іноді для усунення причин дисменореї потрібна хірургічна операція, в інших же випадках досить консервативного протизапального лікування або корекції гормонального фону.

Проводиться і симптоматичне лікування з метою зменшення болю і змін з боку вегетативної нервової системи. Призначаються засоби, що відновлюють обмінні процеси в тканинах, що знімають спазм гладкої мускулатури внутрішніх органів, заспокійливі засоби.

У переважній більшості випадків з дисменорея вдається впоратися, якщо жінка вчасно звертається за медичною допомогою. В іншому ж випадку у неї розвивається стійке безпліддя.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.