Дисфункція яєчників — ставитеся до здоров’я відповідально

дисфункція яєчників називається будь-яке порушення функції яєчників, яке спричиняючи за собою збій менструального циклу і, в деяких випадках, негативно позначається на фертильності. Це може статися з багатьох причин.

Хірургічна операція на яєчниках

Причиною дисфункції яєчників може стати часткове або повне видалення одного яєчника. Фахівці вважають, що у жінки з абсолютно здоровою репродуктивною системою лише десята частина яйцеклітин придатна для запліднення і розвитку здорової дитини. Тому після такої операції шанси на настання нормальної вагітності можуть значно зменшитися. Крім того, це може спричинити за собою різні порушення менструального циклу — більш сильні спазми і болі, часті затримки місячних або їх відсутність, дуже рясні або, навпаки, мізерні менструальні кровотечі.

Вплив радіації та хіміотерапія

Алкілуючі агенти і / або високі дози препаратів для хіміотерапії здатні пошкоджувати і навіть повністю руйнувати яйцеклітини. Таким же ефектом володіє радіаційне випромінювання. Це може призвести до ановуляції і аменореї, які триватимуть багато місяців або навіть роки. Якщо функція яєчників після цього відновлюється, жінка, як правило, може завагітніти і народити здорову дитину.

Згасання функції яєчників

Один з найпоширеніших типів дисфункції яєчників — порушення, що характеризується настанням аменореї у віці до 40 років, або передчасне згасання яєчників. Така дисфункція яєчників зустрічається у однієї жінки зі ста. Це може бути викликано генетичними відхиленнями. Для нормальної репродуктивної функції необхідно, щоб в клітинах було по дві повністю функціональних Х-хромосоми. Якщо однією з них не вистачає (як при синдромі Тернера), дівчинка з’явиться на світ з яйцеклітинами, більша частина яких не може бути запліднена.

Іншою причиною настання дисфункції яєчників можуть бути аутоімунні порушення. Аутоімунними порушеннями називаються стани, при яких імунна система атакує органи свого «господаря». Якщо вона атакує яєчники, їх функціонування може бути порушено. Однак антіоваріальние антитіла присутні у приблизно 30% жінок, чия репродуктивна функція не порушена. Небезпечний рівень антіоваріальних антитіл, що викликає дисфункцію яєчників, є досить рідкісним порушенням.

Ще однією причиною згасання функції яєчників може бути стійкий оваріальний синдром, який характеризується відсутністю реакції яйцеклітин на підвищення рівня фолікулостимулюючого гормону. Воно також може бути викликане дефіцитом ферментів стероїдних гормонів.

Куріння

Численні дослідження показують, що куріння значно збільшує ризик розвитку дисфункції яєчників і знижує фертильність на 30-50%. У курящих жінок частіше спостерігаються затримки місячних, не пов’язані з вагітністю, та інші порушення менструального циклу. Речовини, що містяться в тютюновому димі, порушують комунікацію між мозком і яєчниками, в результаті чого часто розвиваються занадто маленькі фолікули. Вони також можуть обмежувати вироблення гіпофізом лютеїнізуючого гормону, через що нормальна овуляція буде неможлива. Більше, того, куріння може безпосередньо знижувати число здорових яйцеклітин в яєчниках і викликати аномалії функціонування маткових труб. Доведено, що у жінок, що палять в 2-4 рази частіше, ніж у некурящих, розвивається позаматкова вагітність.

Ще один наслідок куріння — аномалії, пов’язані з розвитком ендометрію і імплантацією ембріона.

Інфекції

Інфекція яєчників, або інших органів репродуктивної системи, що поширена на яєчники, може стати причиною дисфункції яєчників. У найбільш важких випадках інфекція і пов’язане з нею запалення можуть пошкодити яєчника так сильно, що знадобиться видаляти їх хірургічним шляхом.

Порушення кровопостачання

Для функціонування яєчників необхідний нормальний приплив крові до органів репродуктивної системи. Якщо він порушений через хірургічної операції або освіти в судинах згустків крові, наслідком може стати дисфункція яєчників.

Медикаменти

Нестероїдні протизапальні препарати можуть порушити нормальний менструальний цикл. Вихід яйцеклітини з яєчників пов’язаний з класом молекул, які називаються простагландинами. Оскільки нестероїдні протизапальні препарати інгібують вироблення та / або функціонування простагландинів, їх прийом може призвести до дисфункції яєчників.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.