Дипроспан — протипоказання: про них слід знати

Дипроспан — це лікарський препарат, який може давати багато побічних ефектів, тому застосовувати його слід лише з урахуванням усіх показань і протипоказань. Крім того, має бути виключено його тривале застосування — кількість побічних ефектів при цьому багаторазово збільшується.

Абсолютні протипоказання для призначення дипроспана

Абсолютним протипоказанням для призначення дипроспана є системні грибкові захворювання, наприклад, генералізований кандидоз, актиномікоз і так далі. Глюкокортикостероїди, до яких відноситься дипроспан, сприяють поширенню грибкових інфекцій.

Не можна вводити дипроспан в порожнину суглоба при інфекційних процесах в ньому, наприклад, при туберкульозі суглоба — під дією дипроспана процес буде прогресувати. Не можна також вводити дипроспан в нестабільний суглоб, при порушенні зв’язкового апарату, так як цей препарат затримує дозрівання сполучної тканини, з якої складаються зв’язки і сухожилля, що утримують суглоб. З цієї ж причини не можна вводити дипроспан в область хребта — порушення з боку зв’язкового апарату можуть призвести до формування компресійних (від здавлювання хребців під вагою ваги) переломів хребта. Протипоказано внутрішньовенне і підшкірне введення дипроспана, а також введення в інфіковані поверхні.

Нарешті, абсолютним протипоказанням є підвищена чутливість до Дипроспаном з боку організму хворого.

Відносні протипоказання для призначення дипроспана

Відносними протипоказаннями вважаються такі протипоказання, враховувати або не враховувати які вирішує лікар. У будь-якому випадку хворим, які мають відносні протипоказання, діпоспан призначають з обережністю.

Так як дипроспан пригнічує секрецію деяких гормонів гіпофіза, його не рекомендується застосовувати при недостатній функції щитовидної залози (пригнічується синтез тиреотропного гормону, стимулюючого синтез гормонів щитовидної залози) і при порушеннях менструального циклу, пов’язаних з відсутністю овуляції (порушується синтез фоллікулстімулірующего гормону гіпофіза, що впливає на дозрівання яйцеклітини).

Дуже обережно дипроспан слід застосовувати при будь-яких нелікованих інфекціях (бактеріальних, вірусних, грибкових), так як цей препарат пригнічує імунітет, що сприяє безперешкодному поширенню інфекції. Особливо небезпечно застосовувати дипроспан при герпетическом ураженні очей — це може призвести до поширення інфекції, прободению рогівки і сліпоти.

Дипроспан з одного боку швидко пригнічує запальні процеси, тому його призначають при неспецифічному виразковому запаленні товстого кишечника (коліті). А з іншого боку цей препарат підсилює ерозивно-виразкові ураження слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, тому вимагає обережного і короткочасного застосування. З обережністю його призначають при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Також обережного застосування вимагає дипроспан після нещодавно проведених операцій в області шлунково-кишкового тракту, якщо на місці ран ще не сформувалися рубці. Рубці формуються з сполучної тканини, а дипроспан пригнічує цей процес, тому виникає загроза розбіжності швів.

Дипроспан може викликати стійкий спазм кровоносних судин, підвищення артеріального тиску і порушення роботи нирок. Тому його намагаються не призначати при хронічній нирковій недостатності і артеріальної гіпертензії. Він також негативно впливає на стан серцевого м’яза, вона насилу перекачує кров, з’являються набряки, схильність до тромбозів. У зв’язку з цим потрібно обережність у призначенні дипроспана при серцево-судинній недостатності та підвищеної згортання крові.

При введенні дипроспана може погіршитися стан хворих на цукровий діабет, оскільки він сприяє підвищенню цукру у крові — цукровий діабет вважається отностельно протипоказанням для введення дипроспана.

Введення дипроспана не повинно збігатися з вакцинацією, особливо живими вакцинами — він може сприяти активізації збудників інфекції і розвитку захворювання.

Застосування дипроспана при вагітності та годуванні дитини грудьми

Клінічні дослідження по застосуванню дипроспана вагітним жінкам і годуючим матерям не проводилися. Тому під час вагітності застосування цього препарату не рекомендується. Якщо необхідність в його застосуванні виникає під час годування дитини груддю, слід на час перервати грудне вигодовування.

Дипроспан — це дуже ефективний препарат, який завжди слід призначати з обережністю.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.