Дипроспан при вагітності: застосовувати не варто

Дипроспан — це ефективний протизапальний і протиалергічний ГЛЮКОКОРТИКОСТЕРОЇДНИЙ препарат. Його застосовують при лікуванні багатьох важких захворювань, але під час вагітності до застосування дипроспана слід підходити з особливою обережністю.

Чому дипроспан намагаються не призначати при вагітності

Основною причиною, по якій дипроспан не призначають під час вагітності, є те, що адекватних клінічних випробувань дії цього препарату на вагітних жінок і плід не проводилося. Крім того, дуже добре відомі численні побічні ефекти всіх глюкокортикоїдних засобів (ГКС), у тому числі дипроспана, на організм.

Дипроспан, вагітність і інфекція

Як і будь глюкокортикостероїд, дипроспан з одного боку є дуже ефективним лікарським препаратом, а з іншого — дає багато побічних ефектів. Під час вагітності в організмі жінки відбуваються значні зміни, які роблять застосування дипроспана в цей період особливо небезпечним.

Так, під час вагітності завжди знижується імунітет, що сприяє поширенню грибкової інфекції. Особливо «люблять» вагітних жінок грибки роду Candida, що викликають молочницю. При застосуванні дипроспана імунітет знижується ще сильніше і виникає загроза генералізації (поширення на весь організм) кандидозу.

Це ж стосується бактеріальних і вірусних інфекцій — вони також будуть поширюватися на фоні застосування діпрспана. Особливо небезпечна герпетична інфекція. Небезпека при цьому загрожує не тільки жінці, але і плоду, у якого може розвиватися внутрішньоутробна інфекція.

Дипроспан, вагітність і гормональні порушення

Дипроспан пригнічує секрецію деяких гормонів гіпофіза. Це може викликати недостатність функції щитовидної залози, що негативно позначиться на стані жінки під час вагітності.

Ще більш небезпечно придушення синтезу адренокортикотропного гормону гіпофіза (АКТГ), який стимулює вироблення власних глюкокортикостероїдні гормонів наднирковими в організмі вагітної жінки і плоду. При тривалому введенні дипроспана під час вагітності пригнічується власна функція кори надниркових залоз та у новонародженої дитини може розвиватися надниркова недостатність.

Дипроспан також сприяє збільшенню маси тіла, що під час вагітності зовсім небажано.

Дипроспан, вагітність, судинні та обмінні порушення

У другій половині вагітності виникає загроза судинних порушень, які виявляються у вигляді пізнього токсикозу або гестозу. При цьому зміни виникають в самих дрібних кровоносних судинах — капілярах, що призводить спочатку до появи набряків, потім до стійкого підвищення артеріального тиску і втрати організмом білка. Зрештою, якщо жінці не виявляється своєчасна адекватна допомога, починаються важкі ускладнення з боку головного мозку.

Дипроспан сприяє підвищенню артеріального тиску, підвищеного розпаду білка і збіднення їм організму і може викликати такі побічні ефекти з боку центральної нервової системи, як судоми. Крім того, діпоспан порушує водно-сольовий обмін речовин, що сприяє появі набряків.

Тому вже при початкових проявах гестозу введення дипроспана може різко погіршити стан жінки.

Під впливом дипроспана може погіршитися стан серцево-судинної системи і без явищ гестозу. Цей препарат сприяє накопиченню в організмі натрію і води і видаленню калію і кальцію. У результаті серцевий м’яз (міокард) в умовах нестачі калію втрачає свою силу, що приводить до застою крові, набряків і загрозі тромбозів. А відсутність у крові достатньої кількості кальцію негативно позначається на кістковій системі матері і дитини. Розвивається також м’язова слабкість, що може завадити перебігу пологів.

Дипроспан, вагітність і порушення з боку центральної нервової системи

З боку центральної нервової системи при застосуванні дипроспана можуть виникати порушення у вигляді головного болю, запаморочення, судомної готовності, безсоння, підвищення внутрішньочерепного тиску. Іноді підвищення внутрішньочерепного тиску викликає набряк диска зорового нерва, що може викликати порушення зору. А якщо дипроспан вводиться в область голови чи шиї, можливий розвиток миттєвої сліпоти.

Іноді при введенні дипроспана розвивається стійка депресія з підвищеною тривожністю, дратівливістю і плаксивістю — все це не кращим чином позначається на перебігу вагітності.

Вагітність не є абсолютним протипоказанням для призначення дипроспана. Але при призначенні цього препарату необхідно враховувати стан вагітної жінки і всі можливі наслідки такого лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.