Дипроспан — побічні ефекти: розвиваються при тривалому застосуванні

Дипроспан — це глюкокортикостероїдної засіб (ГКС) , а це значить, що він поєднує в собі високу ефективність і безліч побічних ефектів, так як ГКС впливають на всі органи і системи організму людини. І цей вплив не завжди буває позитивним.

Позитивний вплив дипроспана на організм

Дипроспан випускається у вигляді суспензії для ін’єкцій і вводиться як внутрішньом’язово, так і безпосередньо в уражений орган. Він швидко і ефективно знімає запалення, алергічні реакції, пригнічує імунологічні реакції і розростання сполучної тканини. Склад цього препарату такий, що він дуже швидко починає діяти і ця дія зберігається до десяти днів.

Дипроспан необхідний у тих випадках, коли потрібно зняти важкий запальний процес (наприклад, в суглобах), що супроводжується сильними болями, зняти які іншими лікарськими засобами неможливо. Застосовують його і при важких алергічних захворюваннях, неконтрольованому розростанні сполучної тканини і ряді інших серйозних захворювань, при яких тільки застосування кортикостероїдів може принести хворому полегшення.

Але при тривалому прийомі у великих дозах дипроспан може надавати побічна дія, яка також буває дуже сильним.

Побічні ефекти дипроспана з боку центральної нервової системи та органів чуття

Дипроспан може викликати головний біль, запаморочення, безсоння, судоми, підвищення внутрічеперного тиску (при цьому можливе пошкодження зорового нерва). Часто при його застосуванні спостерігається зміна настрою — від радісно-підвищеного (ейфорії) до пригнобленого (депресії) у поєднанні з підвищеною тривожністю і дратівливістю. В деяких випадках розвиваються гострі психози з порушенням орієнтації хворого, маренням і галюцинаціями.

Може порушуватися зір за рахунок набряку диска зорового нерва, іноді формується катаракта, підвищується внутрішньоочний тиск. Може наступити раптова втрата зору при введенні дипроспана в області голови або шиї. При тривалому застосуванні різко підвищується ризик розвитку бактеріальних, вірусних та грибкових інфекцій очей.

Побічні ефекти дипроспана з боку водно-сольового обміну і серцево-судинної системи

Дипроспан сприяє затримці в організмі натрію і води і виведенню калію і кальцію, що важко відбивається на стані серцево-судинної системи. Затримка в організмі рідини викликає підвищене навантаження на серце і набряки, а недостатній вміст в крові калію і кальцію призводить до слабкості серцевого м’яза.

В результаті у хворих може розвиватися хронічна серцево-судинна недостатність, стійке підвищення артеріального тиску, порушення серцевого ритму, брадикардія (рідкісні серцеві скорочення, іноді — зупинка серця). На тлі сповільненій циркуляції крові розвиваються тромбози судин. При інфаркті міокарда виникає небезпека уповільненої формування рубця у вогнищі некрозу (омертвіння) тканини міокарда, що може призвести до розриву міокарда.

Побічні ефекти дипроспана з боку обміну речовин та ендокринної системи

Під дією дипроспана змінюються всі види обміну речовин. Підвищений розпад білка викликає порушення білкового обміну, зміна і підвищене накопичення жиру призводять до його відкладенню в верхній половині тіла і підвищення маси тіла. Змінюється вуглеводний обмін: в крові підвищується кількість глюкози і прискорюється процес її відкладення в печінці у вигляді запасів глікогену.

Зміни обміну речовин не можуть не відбитися на стані ендокринної системи: може загостритися перебіг цукрового діабету, розвинутися синдром Іценко-Кушинга (зменшення м’язової маси, нарощування та перерозподіл підшкірного жиру, психічні порушення, затримка статевого розвитку у дітей), порушення менструального циклу . На тлі постійного придушення діяльності кори наднирників відбувається її атрофія і зниження синтезу власних ГКС.

Побічні ефекти дипроспана з боку опорно-рухового апарату

Під дією дипроспана настає атрофія (Зменшення в обсязі) м’язів, м’язова слабкість. Одночасно кісткова тканина втрачає кальцій, що призводить до підвищеної крихкості кісток і схильності до переломів (остеопороз), можуть розвиватися компресійні (від здавлювання) переломи хребта. Виникають асептичні некрози (руйнування) головок великих трубчастих кісток (стегнової, плечової). Через придушення розвитку сполучної тканини можуть відбуватися розриви зв’язок і сухожиль, що призводить до нестабільності суглобів.

У дітей дипроспан може призводити до передчасного закриття зон росту в кістках і відставання в рості.

Інші побічні ефекти

Часто виникають ерозивно-виразкові ураження шлунка та кишечника з кровотечею та проривом стінок, запалення підшлункової залози.

Порушується загоєння ран, стоншується шкіра, підвищується її чутливість, схильність до роздратування, до шкірних гнійничкових і грибкових захворювань, розвитку розтяжок і целюліту. На місці введення діпростана можуть виникати ділянки підвищеної або зниженої пігментації, атрофії шкіри, гнійні і асептичні абсцеси.

Іноді розвиваються алергічні реакції у вигляді ангіоневротичного набряку або анафілактичного шоку.

Дипроспан — це ефективний лікарський препарат, який дає багато побічних ефектів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.