Дипроспан — інструкція вимагає ретельного вивчення

Дипроспан — ГЛЮКОКОРТИКОСТЕРОЇДНИЙ препарат (ГКС), який володіє потужною протизапальною і протиалергічну дію, пригнічує діяльність імунної системи. Застосовується дипроспан для лікування виражених запальних процесів у суглобах, у кишечнику, алергічних захворюваннях, злоякісних пухлинах і так далі.

Механізм дії дипроспана

Дипроспан (активна діюча речовина — бетаметазон) — це ГЛЮКОКОРТИКОСТЕРОЇДНИЙ препарат, який випускається фармацевтичною фірмою Шерінг Плау у вигляді суспензії для ін’єкцій, в 1 мл якої міститься 2 мг бетаметазону динатрію фосфату (він забезпечує швидкість настання лікувальної дії) і 5 мг бетаметазону дипропіонату (забезпечує тривалу дію).

Механізм дії дипроспана заснований на тому, що він гальмує вивільнення біологічно активних речовин, відповідальних за запальний і алергічний процеси. Протишокову і антитоксичну дію дипроспана залежить від підвищення артеріального тиску, зменшення проникності стінок кровоносних судин, активізації ферментів печінки, які беруть участь у нейтралізації токсинів.

Таким чином, дипроспан має протизапальну, протиалергічну, протишокову, антитоксичну дію і пригнічує роботу імунної системи (імунодепресивну дію).

Він також впливає на всі органи і системи організму, наприклад, на гормональний фон: він пригнічує секрецію тиреотропного (ТТГ — стимулює секрецію гормонів щитовидної залози), адренокортикотропного (АКТГ — регулює секрецію власних ГКС організму в корі надниркових залоз) і фоллікулстімулірующего ( ФСГ — стимулюючого дозрівання яйцеклітини в яєчнику) гормонів гіпофіза.

Дипроспан підвищує збудливість центральної нервової системи, пригнічує вироблення лімфоцитів і еозинофілів (клітин крові, які відповідають за імунітет і аллергизацию), але збільшує утворення еритроцитів. Пригнічує розростання сполучної тканини на місці запалення, тобто утворення спайок і рубців.

Впливає на всі види обміну речовин. У тому числі зменшує кількість білка в плазмі крові, підсилює розпад білка в м’язовій тканині, перерозподіляє жир (жир накопичується в основному в області рук, обличчя, живота), підвищує вміст холестерину в крові, збільшує всмоктування вуглеводів з кишечника, збільшує надходження глюкози з печінки в кров. Впливає він і на водно-сольовий обмін, затримуючи в організмі натрій і рідина (це призводить до набряків), виводячи калій (порушується робота серцевого м’яза), знижуючи процес всмоктування кальцію з кишечника і вимиваючи кальцій з кісткової тканини (кістки стають крихкими — остеопороз) .

Показання для застосування

Дипроспан застосовують при лікуванні тяжких захворювань, коли саме глюкокортикостероїди дозволяють полегшити стан хворих. Це важкі запальні процеси в суглобах (артрити, в тому числі ревматоїдний артрит), дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів і хребта (остеоартроз, остеохондроз), важкі виразково-некротичні процеси в кишечнику (виразковий коліт), системні захворювання сполучної тканини (склеродермія, червоний вовчак та інші), келоїди (яскраво-рожеві, схильні до розростання рубці), алергічні захворювання (атопічний дерматит, алергічний контактний дерматит, бронхіальна астма та інші), онкологічні захворювання, гніздова алопеція (осередкове облисіння).

Протипоказання

Діпоспан протипоказаний при індивідуальній непереносимості цього препарату організмом хворого, при системних грибкових захворюваннях (ГКС сприяють зростанню грибкової мікрофлори) і під час годування дитини грудьми. Не можна вводити дипроспан внутрішньовенно або підшкірно. Внутрішньосуглобове його введення протипоказане при інфекційних процесах у суглобах і в хребті.

З обережністю дипроспан призначають при зниженні функції щитовидної залози, цирозах печінки, герпетичної інфекції очей, неспецифічний виразковий коліт (при загрозі прориву стінки кишечника), гнійної інфекції будь-якої локалізації, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, порушенні функції нирок, високому артеріальному тиску , остеопорозі, вираженої м’язової слабкості, деяких захворюваннях крові.

Застосування дипроспана під час вагітності небажано в зв’язку з відсутністю контрольованих досліджень його безпеки.

Побічна дія

Як і всі інші ГКС дипроспан має багато побічних ефектів, які часто залежать від дози препарату. Так як дипроспан впливає на всі види обміну речовин, він може негативно впливати на всі органи і системи, тому діапроспан завжди призначається з обережністю і тільки за наявності показань і відсутності протипоказання для його застосування.

Будь глюкокортикостероїдні препарати, в тому числі дипроспан, надають вплив на організм, порівнянне з хірургічним втручанням.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.