Димексид — інструкція: про застосування та дозуванні

Димексид — це лікарський препарат дня зовнішнього застосування, який володіє знеболюючими, антибактеріальними і протизапальними властивостями. Це дозволяє застосовувати димексид при багатьох захворюваннях, у тому числі при захворюваннях суглобів, ударах, ранах, в гінекологічній практиці і так далі. Але найчастіше димексид застосовується в дерматології.

Механізм дії димексиду

Димексид (діюча речовина — диметилсульфоксид) відноситься до групи протизапальних засобів для зовнішнього застосування. Випускається у флаконах-крапельницях у вигляді концентрованого розчину, з якого відповідно до інструкції готують розчин для зовнішнього застосування.

Механізм протизапальної дії димексиду пов’язаний з придушенням активності вільних радикалів і поліпшенням обмінних процесів в осередку запалення. Знеболюючу дію пов’язано зі зниженням швидкості проведення нервових імпульсів у клітинах периферичної нервової системи. Володіє також антибактеріальною дією, добре проникає через шкіру і слизові оболонки, підвищуючи їх проникність для лікарських речовин.

В цілому димексид має місцеву знеболювальну, протизапальну та антибактеріальну і деякий фібринолітичну (здатність розчиняти тромби) дію.

Показання та протипоказання для призначення

Димексид призначають при різних захворюваннях і травмах м’яких тканин і шкіри — ударах, розтягненнях зв’язок, гнійних ранах, опіках, пиці, екземі, трофічних виразках, гнійних захворюваннях, фурункульозі, вузлуватою еритемі. Застосовується димексид при склеродермії і інших шкірних проявах системних захворювань сполучної тканини. Але особливо часто його застосовують при осередковому облисінні у дорослих.

Призначають його також при тромбофлебітах, захворюваннях суглобів і хребта, що супроводжуються запаленням і болями — запальних процесах в суглобах, в тому числі інфекційно-алергічного характеру (артритах, ревматоїдних, артритах хвороби Бехтерева), обмінних захворюваннях суглобів і хребта (остеоартроз, остеохондроз ).

У гінекології димексид застосовується для лікування інфекційно-запальних захворювань зовнішніх статевих органів (вульвовагінітів).

Протипоказанням для застосування димексиду є:

 • підвищена чутливість до препарату організму хворого;
 • іемічна хвороба серця — стенокардія та інфаркт міокарда;
 • перенесений інсульт;
 • виражений атеросклероз;
 • тяжкі порушення функції печінки або нирок;
 • підвищений внутрішньоочний тиск (глаукома), катаракта;
 • вагітність і годування дитини грудьми;
 • вікові обмеження: дитячий вік до 15 років та літній вік старше 60 років.
 • Димексид з обережністю призначають одночасно з іншими лікарськими засобами, оскільки він може посилювати їх дію. Можна застосовувати димексид з лікарськими засобами для зовнішнього застосування, що містять антибіотики (може посилювати їх дію), гепарин, нестероїдні протизапальні препарати. При одночасним застосуванням з алкоголем та інсуліном він підсилює їх дію. Підвищує алергічний фон організму (сенсибилизирует) по відношенню до засобів, які застосовуються для загального наркозу.

  З побічних ефектів димексиду відомі алергічні реакції, які можуть виявлятися у вигляді алергічного контактного дерматиту. Можуть виникати сухість і почервоніння шкіри, легке печіння. Дуже рідко на фоні лікування виникає бронхоспазм.

  Як правильно застосовувати

  Перед застосуванням димексиду потрібно зробити пробу на лікарську переносимість. Для цього невелика кількість димексиду, розведеного наполовину водою точково наносять на шкіру внутрішньої поверхні передпліччя та злегка втирають. При відсутності почервоніння і набряку можна приступати до лікування.

  Препарат наноситься зовнішньо у вигляді аплікацій, зрошень або тампонів, змочених ліками (для гінекологічних хворих).

  Аплікації у вигляді марлевих серветок, змочених наполовину розведеним водою димексидом, накладають один раз в день на уражені ділянки шкіри. Зверху на серветку накладається целофан і ще одна серветка (суха) з натуральної тканини. Тривалість процедури — півгодини, на курс лікування потрібно від 10 до 15 процедур. Для більш чутливої шкіри обличчя і промивання гнійних ран застосовують менш концентровані розчини (від 1:3 до 1:10 залежно від чутливості шкіри).

  При облисінні нерозведений димексид на уражені ділянки наносять за допомогою ватного тампона злегка промокаючи їм поверхню шкіри голови, але ні в якому разі не втираючи. Процедури проводять двічі на день, вранці та ввечері. Тривалість курсу лікування від трьох місяців до півроку.

  Димексид є ефективним засобом для зовнішнього застосування.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.