Дифузний зоб — зверніть увагу на очі

загрузка...

Дифузний зоб, або хвороба Грейвса — це одне з найбільш поширених захворювань щитовидної залози. Вперше його описав сер Роберт Грейвс в 19 столітті. Дифузний зоб є однією з основних причин розвитку гіпертиреозу. Він досить легко піддається лікуванню; іноді після декількох місяців чи років лікування настає тривала ремісія. При відсутності лікування, однак, дифузний зоб може привести до серйозних ускладнень, і навіть до смерті.

Причини

Гормони, що виробляються щитовидною залозою, контролюють обмін речовин, який безпосередньо пов’язаний з об’ємом гормонів, які циркулюють в кровотоці. Якщо з якоїсь причини щитовидна залоза виробляє занадто багато гормонів, обмінні процеси починають здійснюватися дуже швидко, і з’являються такі симптоми, як підвищене потовиділення, тремор, інколи — збудливість, нервозність.

У нормі щитовидна залоза отримує «замовлення на виробництво» своїх гормонів від тиреоїд-стимулюючого гормону, який виробляється в гіпофізі. При дифузному зобі імунна система виробляє аномальні антитіла, які мімікрують під ТСГ. В результаті щитовидна залоза починає виробляти більше гормонів, ніж це необхідно.

Невідомо, з якої причини імунна система починає виробляти ці антитіла. Спадковість і деякі інші характеристики підвищують вірогідність розвитку дифузного зоба.

Симптоми

При дифузному зобі можуть відзначатися наступні симптоми:

 • Зниження ваги, незважаючи на сильний апетит;
 • Збільшена частота серцевих скорочень;
 • Надмірне потовиділення;
 • Підвищення чутливості до високих температур;
 • Посилення моторики кишечника;
 • М’язова слабкість;
 • Тремор;
 • Поява зобу (збільшення щитовидної залози, що викликає набряки в основі шиї);
 • Порушення менструального циклу, іноді — повне відсутність менструацій протягом декількох місяців.
 • Лікування

  Головним завданням лікування пацієнтів з дифузним зобом є нормалізація рівня гормонів щитовидної залози і полегшення симптомів.

  Один з найбільш поширених засобів для лікування дифузного зоба є радіоактивний йод. Кількість йоду, необхідного для лікування, залежить від розміру щитовидної залози — це визначається за допомогою ультразвуку, а також від рівня її активності.

  На першому етапі лікування пацієнтові дають капсулу або рідину, що містить радіоактивний йод. Незалежно від такого, в якому вигляді ви його приймаєте, радіоактивний йод не повинен викликати жодних незвичайних відчуттів, потрапляючи в організм.

  Велика частина йоду збирається в щитовидній залозі, залишок речовини виводиться разом із сечею. Приблизно протягом тижня рекомендується пити на кілька склянок води більше, ніж зазвичай, щоб радіоактивний йод, що не потрапив у щитовидну залозу, швидше вимивався з організму. Деякі фахівці рекомендують протягом цього часу обмежити свої контакти з дітьми і вагітними жінками.

  Як правило, пацієнт не помічає якогось істотного зміни самопочуття після прийому радіоактивного йоду. Якщо ж виникає відчуття печіння або незначний дискомфорт, симптоми можна зняти за допомогою парацетамолу, ібупрофену, аспірину та інших безрецептурних знеболювальних.

  Протягом декількох наступних місяців вироблення гормонів щитовидної залози буде поступово знижуватися. За цей час пацієнт повинен кілька разів пройти обстеження, щоб лікар міг оцінити успішність лікування.

  Часто в результаті такого лікування дифузного зоба розвивається гіпотиреоз. У цьому випадку пацієнту протягом всього життя доведеться приймати препарати, що заміщають гормони щитовидної залози.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.