Дифузні зміни щитовидної залози: чому необхідні ультразвукові дослідження

загрузка...

Термін «дифузні зміни щитовидної залози »є терміном ультразвукової діагностики і позначає тільки те, що вся структура тканини залози змінила свою здатність відбивати звук (ехогенність), тобто якісь загальні зміни охопили всю щитовидну залозу.

Що можна побачити під час ультразвукового дослідження щитовидної залози

Ультразвукове дослідження (УЗД) — це метод отримання зображення внутрішніх органів за допомогою ультразвуку. Під час УЗД щитовидної залози

можна визначити розміри щитовидної залози, структуру її тканин (у тому числі наявність кіст, пухлин і вузлів), ступінь щільності тканини, про яку говорить ехогенність, тобто здатність відбивати звук.

УЗД щитовидної залози проводиться для виявлення пухлин і вузлів залози, запальних процесів, змін залози при порушеннях її функції (при зниженні або підвищенні функції — гіпо-або гіпертиреозі). При цьому на УЗД можна побачити ранні ознаки ураження щитовидної залози, що дозволяє використовувати цей метод у тому числі і для профілактичних оглядів.

Опис щитовидної залози в нормі виглядає приблизно так: «щитовидна залоза звичайної форми, розташована правильно, контури її рівні й чіткі, ехоструктури однорідна, не змінена, вузлів немає; лімфовузли підщелепної, підключичної областей та області шиї не збільшені».

У структурі щитовидної залози можуть бути виявлені дифузні (поширені на всю залозу) і локальні (невеликі ділянки) зміни. Локальні зміни щитовидної залози найчастіше являють собою вузли різної величини, іноді такі, які ще неможливо виявить під час огляду хворого ендокринологом.

На УЗД в більшості випадків можна відрізнити доброякісні новоутворення щитовидної залози від злоякісних. Останні відрізняє знижена ехогенність, неоднорідність структури тканини і відкладення в тканини солей кальцію. Розміри такого вузла можуть бути різними, в тому числі і дуже маленькими. Проводять УЗД і після операції видалення пухлини для виключення поновлення її зростання (рецидиву).

Сьогодні при наявності сучасної ультразвукової апаратури і досвідченого фахівця цілком можлива точна діагностика різних захворювань щитовидної залози.

Дифузні зміни щитовидної залози при запальних захворюваннях

Найчастіше дифузні зміни щитовидної залози викликають запальні процеси в залозі — хронічні тиреоїдити (зазвичай аутоімунний тиреоїдит, тобто викликаний алергією до тканин щитовидної залози), виявити який під час огляду ендокринолога не завжди представляється можливим. Щитовидна залоза при цьому збільшена у всіх напрямках, в тому числі збільшений перешийок. Типовими ультразвуковими ознаками тиреоїдиту є, різна ступінь зниження ехогенності тканини залози і дифузна (поширена на всю залозу) неоднорідність тканини — від дрібнозернистої до значно більш грубою.

Хронічний аутоімунний тиреоїдит може протікати з різними змінами в щитовидній залозі. Це можуть бути просто дифузійні зміни тканини залози зі збільшенням її розмірів, з чіткими контурами і типовими ультразвуковими ознаками хронічного тиреоїдиту (дифузна форма).

Дифузні зміни можуть чергуватися з одним або декількома нечітко відмежовані вузлами з такою ж внутрішньою структурою, як і у навколишньому вузол тканини; в такому випадку за наявності великого вузла форма залози може бути змінена (дифузно-вузлова форма). Нарешті, на тлі дифузних змін щитовидної залози можуть бути виявлені вузли різної структури і ехогенності.

На УЗД можна відрізнити хронічний аутоімунний тиреоїдит від багатовузлового зобу, що має велике значення, так як від точного діагнозу залежить тактика лікування хворого. Багатовузловий зоб видаляють хірургічним способом, а хронічний аутоімунний тиреоїдит лікують спочатку консервативно.

Дифузні зміни щитовидної залози при дифузному токсичному зобі

Дифузні зміни щитовидної залози може бути і при дифузному токсичному зобі (базедової хвороби), вони проявляються у вигляді її рівномірного збільшення, іноді в два — три рази в порівнянні з нормою. Але ступінь збільшення щитовидної залози часто не відповідає тяжкості тиреотоксикозу. Так, у чоловіків при значних проявах тиреотоксикозу щитовидна залоза може бути збільшена незначно. Структура тканини залози зазвичай однорідна — нормальна або дещо більш щільна, з підвищеною ехогенності. Іноді на тлі дифузних змін можуть з’являтися вторинні вузлики, кісти і відкладення солей кальцію (кальцинати).

УЗД — це досить точний метод, що дозволяє виявити різні зміни в щитовидній залозі. Але оцінює дані УЗД тільки лікуючий лікар в комплексі з іншими даними: клінічними і лабораторними дослідженнями.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.