Дифузні зміни підшлункової залози: дані УЗД

загрузка...

Дифузні зміни підшлункової залози — таке висновок в деяких випадках завершує опис змін, які знайшов лікар ультразвукової діагностики в цьому органі. Наскільки страшний такий висновок і про що воно говорить, пацієнту, як правило, незрозуміло і це його часто лякає.

Підшлункова залоза і її основні функції

Підшлункова залоза розташована на задній стінці черевної порожнини і частково закривається знаходяться перед нею шлунком. У ній виділяють тіло, голівку і хвіст, плавно, без кордонів, перехідні один одного. Функції у підшлункової залози дві і обидві головні. Основна частина тканини підшлункової залози продукує підшлунковий сік, який бере участь у перетравлюванні їжі — це зовнішньосекреторної функція. Але в підшлунковій залозі є ще й інша залозиста тканина — так званий острівці Лангерганса, які секретують інсулін — гормон, що сприяє засвоєнню глюкози тканинами — ця функція належить до внутрішньої секреції.

Травний сік збирається в єдиний протока, яка з’єднується із загальним жовчним протокою (він відходить від жовчного міхура) і відкривається в області дванадцятипалої кишки. Таким чином, підшлункова залоза тісно пов’язана з печінкою і жовчовивідної системою, і всі захворювання печінки обов’язково відбиваються на підшлунковій залозі і навпаки.

Що таке «дифузні зміни підшлункової залози»

Дифузні зміни підшлункової залози — це не діагноз, а результат ультразвукового дослідження (УЗД). Слово «дифузні» означає, що зміні рівномірно поширені по всьому органу. Такі зміни при ультразвуковому дослідженні можуть бути в багатьох органах. Перш за все, такий висновок говорить про те, що в підшлунковій залозі немає невеликих ділянок змін, які називаються вогнищевими (вогнищеві зміни можуть говорити, наприклад, про наявність пухлини або каменів).

Під час УЗД видно, що нормальна підшлункова залоза в нормі однорідна. При різних захворюваннях на УЗД можна побачити її збільшення, зменшення, підвищену або знижену щільність, а також вогнищеві зміни. Більше нічого на УЗД побачити не можна, тому поставити діагноз на підставі одного висновку УЗД неможливо. Але лікар УЗД обов’язково дивиться стан всіх органів травлення, так як основне захворювання може бути не в підшлунковій залозі, а, наприклад, в печінці або в жовчовивідних шляхах. У підшлунковій залозі в цьому випадку можна побачити так звані реактивні (реакція на захворювання іншого органу) зміни.

Для того щоб уточнити, наприклад, чому підшлункова залоза дифузно ущільнена, лікаря потрібні ще додаткові дослідження. Перш за все, це біохімічний аналіз крові, за яким можна судити про функції підшлункової залози та печінки. Необхідний також і загальний аналіз крові, який виявить, наприклад, ознаки запального процесу. Для того щоб уточнити, в якому стані знаходиться загальний вивідний проток підшлункової залози і жовчовивідних шляхів, проводиться ендоскопічне дослідження дванадцятипалої кишки, під час якого лікар-ендоскопіст може добре розглянути її слизову оболонку в місці впадання цієї протоки.

Дані всіх досліджень аналізує терапевт або гастроентеролог і тільки після цього встановлює остаточний діагноз.

Які дифузні зміни можуть бути виявлені в підшлунковій залозі

У підшлунковій залозі можуть бути виявлені дифузні зміни різного характеру:

 • дифузне зменшення щільності тканини, зниження ехогенності (здатності тканини відображати звук) з одночасним збільшенням розмірів підшлункової залози; такі зміни характерні для гострого панкреатиту, який виникає при порушенні відтоку травного соку з підшлункової залози; в цьому випадку травний сік починає перетравлювати тканину підшлункової залози, вона набрякає і збільшується в об’ємі;
 • дифузне зменшення щільності тканини, зниження ехогенності при нормальних розмірах підшлункової залози; ці зміни схожі на хронічний панкреатит, який виникає при порушенні перетравлення жирної їжі; вивідна протока підшлункової залози може бути звивистих;
 • дифузне підвищення ехогенності при нормальних розмірах підшлункової залози може говорити про ліпоматозом підшлункової залози — частковому заміщенні її тканини жиром; це захворювання іноді виникає в літньому віці у хворих, які страждають на цукровий діабет;
 • дифузні зміни підшлункової залози з посиленням ехогенності і збільшенням щільності при нормальних або зменшених розмірах підшлункової залози; такі зміни характерні для фіброзу підшлункової залози — заміщення її тканини сполучною тканиною, яка відбувається після запальних процесів у підшлунковій залозі чи при порушеннях обміну речовин.
 • Дифузні зміни підшлункової залози мають значення для лікаря тільки разом з іншими результатами обстеження хворого, так як всі разом вони дозволяють поставити правильний діагноз.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.