Дифузні зміни печінки: необхідні додаткові дослідження

Ультразвукова діагностика — один з основних методів обстеження , застосовуваних при різних захворюваннях печінки. Але поставити діагноз на підставі одного лише ультразвукового дослідження неможливо, для цього потрібні ще додаткові методи, як лабораторного, так і інструментального дослідження.

Трохи про будову і функції печінки

Печінка являє собою непарний паренхіматозний орган (це означає, що вона цілком складається з печінкової тканини і не має порожнини), розташований в черевній порожнині в правій підреберній області. Основу паренхіми печінки складають часточки, між якими проходять кровоносні судини і жовчні протоки. Жовчні протоки виносять жовч в жовчний міхур, звідки вона по загальному жовчному протоку поступає в дванадцятипалу кишку, з’єднуючись попередньо з протокою підшлункової залози (саме тому будь-які захворювання печінки і жовчних шляхів завжди відбиваються на стані підшлункової залози і навпаки).

Печінка виконує різні і дуже важливі для організму функції.

Перш за все, в ній розкладаються на нешкідливі продукти обміну токсичні речовини, які з’являються в крові в результаті обміну речовин. Крім того, в ній синтезуються необхідні для організму білки і відкладається глікоген (запаси глюкози на «чорний день»), розкладаються білки, які потім виводяться з організму. Нарешті, в печінці утворюється жовч, без якої неможливо переварювання їжі.

Ультразвукове дослідження печінки

Ультразвукові дослідження (УЗД) базуються на принципі ехолокації — відображенні ультразвуку тканинами, вірніше, поверхнею розділу тканинних середовищ, що володіють різними здібностями відображати ультразвук. Так як лікарі ультразвукової діагностики добре знають, як ті чи інші тканини відображають ультразвук в нормі, вони бачать і патологічні зміни в тканинах. При захворюваннях печінки УЗД є одним з основних методів дослідження. При виявленні на УЗД в тканинах якихось змін (на УЗД часто не вдається уточнити, що це таке) для уточнення діагнозу проводиться ряд додаткових інструментальних і лабораторних досліджень.

В основному на УЗД виявляються різні вогнищеві зміни в печінці. Це можуть бути пухлини, кісти, камені. Але зустрічаються і дифузні, тобто поширені зміни в печінці.

Що таке дифузні зміни в печінці

У нормі тканину печінки представлена однорідної слабоехогенной структурою, серед якої можна побачити кровоносні судини і жовчні протоки, що володіють вищою ехогенності. Дифузні зміни паренхіми печінки говорять про те, що змінена вся тканину печінки. Це може бути, як незначне функціональне зміна, так і її важке ураження. Тому для уточнення діагнозу проводять додаткові дослідження. Перш за все, це лабораторні дослідження, які виявляють, наскільки постраждала функція печінки. Крім того, проводяться дослідження жовчовивідних шляхів, дванадцятипалої кишки, підшлункової залози та при необхідності — стану всіх органів травлення.

Висновок УЗД «Дифузні зміни печінки» може бути при вірусних гепатитах, алкогольних гепатитах, при жировій дистрофії печінки, різних інших обмінних захворюваннях печінки. Так, наприклад, при жировому переродженні тканини печінки (це може бути результатом багатьох захворювань — хронічного алкоголізму, цукрового діабету, ожиріння) вона збільшена в розмірах, ехогенність її структури підвищена в порівнянні з нормою. Невелике збільшення печінки з підвищенням ехогенності її тканини може бути і при хронічному гепатиті (він може також виникати з різних причин — при вірусному ураженні, на тлі хронічного алкоголізму). Для того щоб з’ясувати, що ж викликало такі дифузні зміни в печінці, необхідно провести ряд додаткових досліджень.

При гострому гепатиті будь-якого походження печінка збільшена в розмірах і тканину її найчастіше має на УЗД неоднорідну структуру за рахунок ділянок з різним ступенем ехогенності. При цьому можна побачити збільшені лімфатичні вузли в області печінки. Ця картина також вимагає уточнення за допомогою додаткових методів дослідження.

Більш певний вид печінки на УЗД буває при її цирозі (переродженні тканини печінки в сполучну тканину зі зниженням функції печінки). При цьому контури печінки стають нерівними, горбистими (з дрібними і великими буграми). Тканина печінки має неоднакову ехогенність за рахунок розростання сполучної тканини, яка має більш високу ехогенність в порівнянні з тканиною печінки. За деяким додатковим ознаками можна припустити природу цирозу. Так, при алкогольному цирозі печінка поступово зменшується в розмірах — в основному зменшується права частка печінки, тоді як ліва частка може навіть злегка збільшитися (компенсаторна реакція). Інші види цирозу печінки також мають свої відмітні особливості. Але навіть діагноз цирозу печінки, який має досить характерні ознаки на УЗД, не може бути поставлений на підставі тільки одного цього дослідження.

Таким чином, висновок УЗД «Дифузні зміни в печінці» самі по собі означають тільки те, що в печінці є якісь зміни, які саме, повинні показати додаткові дослідження.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.