Дифузні зміни міокарда: у чому суть змін?

Дифузні зміни міокарда — це укладення таких додаткових діагностичних досліджень, як електрокардіографія (ЕКГ) та ехокардіографія (ехо-КГ — ультразвукове дослідження серця). Саме по собі такий висновок говорить тільки про те, що в серцевому м’язі (міокарді) є якісь зміни, які поширюються на весь міокард.

При яких захворюваннях можуть бути дифузні зміни в міокарді

Дифузні зміни в серцевому м’язі можуть виникати в основному при захворюваннях міокарда запального характеру (міокардити), обмінного характеру (міокардіодистрофії) і в результаті розвитку сполучної тканини замість волокон міокарда, яке часто є результатом як запальних, так і обмінних захворювань (міокардіосклероз) . Дифузні зміни в міокарді можуть бути також викликані порушенням водно-сольового обміну, важкими фізичними навантаженнями і застосуванням деяких лікарських препаратів.

Всі ці захворювання характеризуються тим, що при них серцева м’яз уражається рівномірно у всіх відділах: передсердях, шлуночках і в міжшлуночкової перегородки. Саме це і виявляється в процесі обстеження, як дифузне ураження міокарда.

Дифузні зміни міокарда на ЕКГ і Ехо-КГ

За допомогою таких додаткових методів дослідження, як ЕКГ Ехо-КГ можна встановити різні дифузні зміни міокарда. Ці зміни, як правило, не мають будь-яких характерних особливостей, за якими можна було б встановити остаточний діагноз (наприклад, міокардит або міокардіодистрофія), тому висновок «Дифузні зміни міокарда» має значення тільки в поєднанні з даними опитування та огляду хворого і додатковими дослідженнями (частіше лабораторними).

Тим не менше, ці дослідження важливі, оскільки дозволяють відокремити дифузні зміни міокарда від осередкових, які можуть бути наслідком інфаркту міокарда, ревматизму. На ЕКГ дифузні зміни міокарда будуть реєструватися у всіх відведеннях, тоді як вогнищеві зміни міокарда можуть реєструватися в одному — двох відведеннях. На ЕКГ видно також порушення ритму, провідності, ознаки гіпертрофії (збільшення в обсязі) відділів серця.

Не менш характерні дифузні зміни і на Ехо-КГ, де чітко видно зміни ехогенності (відображення ультразвуку) в усій тканині міокарда. ЕхоКГ може виявити розширення (дилятацию) різних відділів серця, гіпертрофію міокарда, порушення його рухової активності, непрямі ознаки зниження скоротливої здатності міокарда.

Дифузні зміни в міокарді при міокардитах

Міокардити — це запальні захворювання міокарда. Вони можуть бути інфекційними, інфекційно-токсичними, алергічними і токсико-алергічними. До інфекційних та інфекційно-токсичного міокардиту відносяться, наприклад, міокардити при грипі, скарлатині та інших інфекціях. Алергічні міокардити можуть виникати на тлі якихось хронічних захворювань, прийому ліків. Токсико-алергічні міокардити можуть виникати при дії на організм різних токсинів, до яких в організмі виникає алергія (алкогольний міокардит, міокардит при тиреотоксикозі — підвищеній функції щитовидної залози).

Міокардити можуть бути, як дифузними, так і вогнищевими, на ЕКГ і Ехо-КГ це буде видно. На ЕКГ в цьому випадку відзначається зниження зубців у всіх відведеннях, порушення ритму серця. Аналогічні зміни ехогенності тканини міокарда відзначаються і на Ехо-КГ, які дозволяють виявити розширення різних відділів серця, порушення рухової активності міокарда. При гострих ураженнях серцевого м’яза зміни на ЕКГ при повторних дослідженнях дозволяють вчасно вловити ступінь тяжкості процесу.

Дифузні зміни в міокарді при міокардіодистрофії

міокардіодистрофія — це стани, які є наслідком первинного порушення обмінних процесів у серцевому м’язі (найчастіше це порушення біохімічних реакцій утворення та перетворення енергії), що супроводжується симптомами недостатності скоротливої здатності міокарда.

Зміни на ЕКГ і Ехо-КГ при міокардіодистрофії у більшості випадків мало чим відрізняються від змін при міокардитах. Відрізнити (диференціювати) ці захворювання можна буде тільки після лабораторних досліджень: в загальному аналізі крові при міокардитах будуть зміни, характерних для запального процесу. У біохімічному ж аналізі крові часто можна побачити зміни, які призвели до дистрофічних змін в міокарді.

Таким чином, дифузні зміни міокарда — це тільки укладення додаткових методів дослідження, остаточний діагноз ставить тільки лікар на підставі всіх даних.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.