Дифтерія — фенікс, відродився з попелу

Дифтерія — гостра респіраторна інфекція або, значно рідше, шкірна інфекція , яку викликає бактерія Corynebacterium diphtheriae та її токсин. Це серйозне захворювання з високим відсотком смертності, навіть у Європі.

Бактерія розмножується на слизової горла, носа або гортані і виділяє отруйну субстанцію — токсин.

Бактерія і токсин руйнують слизову, на ній утворюється наліт, у пацієнта розвивається сильне запалення горла. Можуть також виникати утруднення дихання, іноді навіть задуха.

Бактеріальний токсин проникає в інші частини організму і може вражати серце і нервову систему.

Як передається дифтерія?

Зазвичай дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, а також контактним. Дифтерією можна заразитися від людини, у якої немає симптомів хвороби, але який є носієм бактерії.

Захистом від хвороби є імунітет проти дифтерії — для цього і роблять вакцинацію.

Де з’являється дифтерія?

Бактерії можна знайти всюди. Але особливо дифтерія поширена в бідних або густонаселених районах, де багато людей не були вакциновані.

На початку дев’яностих в Росії та Прибалтиці більше 50 тисяч чоловік хворіли на дифтерію. Пізніше були локальні епідемії в Південно-Східній Азії. На Заході хвороба зустрічається рідко, епідемій дифтерії не було з сорокових років, коли з’явилася вакцина. Однак окремі випадки захворювання на дифтерію зустрічаються, тому що імунітет не у 100% населення, до того ж багато людей подорожують.

Які симптоми хвороби?

Інкубаційний період (час між зараженням і появою симптомів) триває від двох до п’яти днів.

Місцеві симптоми включають біль у горлі, кашель, утруднення дихання. Якщо хвороба вражає шкіру, з’являються скоринки, схожі на імпетиго. Загальні симптоми — невелике підвищення температури, слабкість і стомлення.

Через два-шість тижнів хвороби можливі пошкодження нервової системи і серця — нерегулярне серцебиття і парліч. У найважчих випадках можлива зупинка серця.

У бідних країнах смертність висока — до 30-40%. У розвинених країнах смертність 5-10% — зазвичай через те, що на ранніх етапах дифтерію можна сплутати з іншими хворобами, тому правильне лікування іноді починається надто пізно.

Як уникнути захворювання?

Найголовніший спосіб попередження хвороби — вакцинація.

Дітям роблять три вакцинації з 3 до 6 місяців (у складі комбінованої вакцини проти дифтерії, коклюшу та правця). Потім проводиться ревакцинація у 18 місяців, потім в 7 і 14 років. Вважається, що після цього людина захищена приблизно на 10 років. Якщо ви плануєте поїздки в країни, де можливе зараження дифтерією, слід робити ревакцинацію кожні десять років.

Як ставиться діагноз?

Щоб діагностувати дифтерію, беруть мазок зі слизової горла для посіву.

Перспективи

Якщо вчасно почати лікування, досить висока ймовірність лікування — бактерія буде пошкоджена, а токсин не встигне завдати серйозної шкоди організму.

Можливі довгострокові ускладнення — параліч (особливо лицьових м’язів), порушення серцевого ритму.

Домогтися повного зникнення дифтерії на планеті складно — зокрема, тому що бактерія може передаватися людьми, які були вакциновані і почувають себе здоровими.

Як лікують дифтерію?

Лікування проводиться в стаціонарі. Для боротьби з бактеріальним токсином використовується спеціальний антитоксин. Щоб перемогти власне бактерію, застосовують антибіотики. Хворий поміщається в карантин. А люди, які контактували з ним, повинні пройти обстеження. Їм пропонують вакцинацію і превентивне лікування антибіотиками.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.