Дифлюкан при вагітності — тільки в разі крайньої необхідності

Під час вагітності жінці не дозволяється самостійно приймати навіть самі безпечні лікарські препарати, які не надають токсичної дії на організм. Це правило слід дотримуватися неухильно, так як під час вагітності змінюється гормональний фон і обмін речовин, що може значно змінити реакцію організму на будь чужорідну речовину.

Механізм дії дифлюкана

Дифлюкан (міжнародна непатентована назва — флуконазол) — це протигрибковий препарат, який надає виборче дію на клітини чутливих до нього грибів: він пригнічує синтез деяких життєво необхідних клітинам грибів речовин, що призводить до їх відмирання.

Дифлюкан — це дуже ефективний препарат, він має широкий спектр протигрибкової дії. Чутливість до нього проявляють більшість хвороботворних грибків, у тому числі що викликають тяжкі грибкові інфекції, такі, як генералізований кандидоз, криптококоз, шкірні грибкові захворювання, в тому числі глибокі мікози (трихофітію і мікроспорію) та інші. Природно, що такий ефективний препарат має побічні дії і протипоказання.

Побічна дія флуконазолу проявляється у вигляді головного болю, запаморочення, змін смаку, іноді можуть навіть з’явитися судомні посмикування. Можуть виникати також нудота, блювота, пронос, здуття живота (метеоризм), болі в животі, порушення функції печінки, порушення серцевого ритму, облисіння, зміни з боку крові, що призводять до зниження імунітету і підвищеної кровоточивості (зниження числа лейкоцитів і тромбоцитів), різні порушення обміну речовин і алергічні реакції.

Не дозволяється призначати дифлюкан при підвищеній чутливості організму до його компонентів, годуванні дитини грудьми, одночасному застосуванні лікарських препаратів, здатних порушити серцевий ритм (наприклад, цизаприду — препарату посилюючого перистальтику органів шлунково-кишкового тракту) і деяких антигістамінних препаратів (наприклад, терфенадину ).

Рекомендується дотримуватись обережності при призначенні дифлюкана при порушеннях функції печінки, порушеннях серцевого ритму і вагітності.

Як дифлюкан діє на вагітну жінку

Абсолютно точно це нікому не відомо. Для того щоб відповісти на це питання, дифлюкан повинен був пройти спочатку лабораторні випробування на тваринах, а потім клінічні випробування на вагітних жінках. Лабораторні випробування на тваринах були проведені у відповідності з існуючими міжнародними правилами і не виявили протипоказань для застосування препарату у вагітних жінок.

Клінічні випробування цього препарату не проводилися, тому безпека дифлюкана для вагітних жінок не доведена. Крім того, у медичній літературі були описані випадки тератогенної дії дифлюкана, яке виявлялося у вигляді множинних вроджених аномалій розвитку у новонароджених дітей, матері яких протягом декількох місяців отримували лікування флуконазолом (він є основною діючою речовиною дифлюкана) у високих дозах з приводу важких грибкових захворювань . Тим не менш, чіткого зв’язку між цими аномаліями і прийомом флуконазолу встановити не вдалося.

Тому в інструкції зазначено, що вагітним жінкам дифлюкан може застосовуватися тільки в крайніх випадках, коли існує загроза її життю. І такі ситуації можуть виникати, наприклад, при розвитку грибкових менінгітів, генералізованого кандидозу (ураження всіх органів і систем грибками роду Candida), важкого кандидозу внутрішніх органів, глибоких мікозів шкіри і так далі. Всі ці грибкові ураження шкіри небезпечні не тільки для жінки, але і для плоду, так як можуть викликати внутрішньоутробну інфекцію. Для таких випадків в інструкціях щодо застосування лікарських препаратів написано, що даний препарат не слід призначати під час вагітності за винятком випадків тяжких і потенційно загрозливих для життя грибкових інфекцій, коли очікувана користь лікування перевищує можливий ризик для плоду.

При легких грибкових інфекціях, наприклад, при молочниці (ураженні грибками роду Candida слизових оболонок статевих органів і порожнини рота) вагітним жінкам призначають інші лікарські препарати, дозволені до застосування під час вагітності, наприклад, Пімафуцин.

Самостійно вагітна жінка не може застосовувати жодних протигрибкових лікарських препаратів, навіть якщо вони їй здаються абсолютно безпечними. Рішення про те, призначати дифлюкан чи ні тієї чи іншої жінці, приймає тільки її лікуючий лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.