Діагноз — безпліддя: що можна зробити?

Діагноз «безплідність» чують приблизно 15% подружніх пар в Росії . За визнанням Всесвітньої організації охорони здоров’я, безплідним вважається шлюб, в якому вагітність не настає протягом року регулярного статевого життя без застосування протизаплідних засобів.

Причини безпліддя

На жаль, для багатьох пар шлях до народження довгоочікуваного дитини буває дуже довгим. Одна з найпоширеніших причин жіночого безпліддя — це пошкодження або непрохідність маткових труб, що перешкоджають зустрічі яйцеклітини зі сперматозоїдами і подальшого транспорту вже заплідненої яйцеклітини в матку. Крім того, до цього ж можуть привести і порушення функції маткових труб внаслідок перенесених запальних захворювань або порушення вироблення статевих гормонів.

Іншою серйозною причиною є порушення менструального циклу і дозрівання яйцеклітини. Якщо у жінки нерегулярні менструації або їх відсутність, то є привід для обстеження. Порушення овуляції часто пов’язані з гормональним дисбалансом. На щастя, це неважко діагностувати, а лікування нескладно і досить ефективно.

Наступний фактор — це різні ураження матки, в результаті чого порушується фізіологічний процес імплантації або пріжівляемості ембріона. До таких поразок матки відносять: міоми матки, поліпи ендометрію, зрощення в порожнині матки, вроджені деформації, а іноді і повна відсутність дітородного органу.

Крім того, на здатність зачати можуть впливати зміни складу цервікального слизу (вироблюваної в шийці матки), а також ендометріоз.

Окремо необхідно відзначити значення віку жінки. Особливо це актуально зараз, коли відбулася зміна репродуктивної поведінки жінки. Сучасні леді намагаються спочатку зробити кар’єру, забезпечити собі стійке соціальне становище, а потім вже народити дитину. Але при цьому потрібно не забувати, що після 35 років жіноча фертильність (здатність до зачаття) починає різко падати, шанси завагітніти в 2 рази нижче, ніж в 20 років, а до 40 років ймовірність спонтанної вагітності складає всього 10% у порівнянні з двадцятирічним віком .

Фактор, про який також не можна забувати, особливо молодим особам, що захоплюються різними дієтами, це вага. Значні відхилення від нормальної ваги тіла, будь то надмірна вага або недолік маси тіла в результаті різкого схуднення, можуть призвести до зниження фертильності, а часом і до безпліддя як у жінок, так і у чоловіків. За даними одного дослідження, 12% первинного безпліддя пов’язане з порушеннями ваги.

Таким чином, на фертильність жінки можуть впливати різні фактори, такі як: захворювання, що передаються статевим шляхом, стрес, сексуальні порушення і деякі загальні захворювання.

Безпліддя — не тільки жіночий фактор

Так склалося, що безпліддя раніше вважалося виключно жіночою проблемою. Однак на сьогоднішній день у 30% подружніх пар безпліддя пов’язане з порушеннями в організмі жінки, а у інших 30% — в чоловічому організмі. Ще у 30% пар причина безпліддя — у поєднанні порушень у обох партнерів. У 10% випадків не вдається виявити причину безпліддя. Чоловіче безпліддя може бути зумовлене різними захворюваннями, які в кінцевому рахунку призводять до погіршення якості сперми, аж до повної відсутності сперматозоїдів, і порушень сім’явипорскування.

Лікування безпліддя

Але навіть якщо Ви почули діагноз «безпліддя», не треба впадати у відчай! Сучасна медицина зараз пропонує безліч методів зачати дитину. Головне, не втратити час і вчасно звернутися до фахівців.

Коли пара звертається в клініку, що спеціалізується на лікуванні безпліддя, починається обстеження, виявлення причин безпліддя. Первинне обстеження обов’язково має дати відповіді на 3 головних питання:

 • Чи відбувається у жінки овуляція і наскільки регулярно?
 • Чи здатна сперма чоловіка до запліднення?
 • прохідності Чи фаллопієві труби жінки? Чи немає інших анатомічних перешкод до проходження сперматозоїдів до яйцеклітини і запліднення?
 • Обстеження подружжя проводиться одночасно. Тільки після виключення патології у чоловіка ставиться діагноз безпліддя у жінки.

  Якщо початкове обстеження не виявило причини безпліддя, то можуть знадобитися додаткові аналізи та діагностичні процедури. Іноді традиційним набором діагностичних тестів у обох партнерів не вдається поставити діагноз. Тоді вдаються до додаткових обстежень, таким як трансвагінальне ультразвукове дослідження, гістеросальпінгографія, гістероскопія, лапароскопія, біопсія ендометрію, імунологічний тест

  Враховуючи дані анамнезу та обстеження обох подружжя, може бути призначена консультація та лікування не тільки у гінекологів, андрологів, репродуктологів, але і у інших фахівців (ендокринолог, невропатолог, терапевт, психотерапевт).

  За результатами обстеження обирається метод лікування для даної пари:

 • медикаментозна корекція гормональних та імунологічних порушень;
 • хірургічне лікування;
 • поєднання хірургічних і медикаментозних методів;
 • використання допоміжних репродуктивних технологій (внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка чи донора, екстракорпоральне запліднення з наступним переносом ембріонів у порожнину матки).
 • І гормональні препарати, і ендоскопічні методи, і ЕКО — це сучасні високоефективні методи лікування безпліддя, які є ланками одного ланцюга, кінцева мета якої — відновлення репродуктивної здатності.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.