Діагностика вагітності — сумнівно, ймовірно, достовірно

Наявність вагітності може бути встановлено різними способами, як самої жінкою без медичного обстеження, так і за допомогою спеціальних тестів, деякі з яких можна використовувати в домашніх умовах.

У більшості вагітних жінок з’являється ряд симптомів, які дозволяють зрозуміти, що наступила вагітність. Серед найбільш поширених симптомів — нудота і блювання, підвищена стомлюваність і слабкість, тяга до певних продуктів харчування (в тому числі — раніше нелюбом), які зазвичай не потрібні, і часті позиви до сечовипускання, особливо в нічний час.

Клінічні ознаки

Є також ряд клінічних ознак, пов’язаних з вагітністю. Перші з них зазвичай з’являються вже протягом перших декількох тижнів після зачаття. Хоча не всі вони є універсальними індикаторами вагітності, наявність у жінки кількох з них дозволяє зробити припущення про те, що вагітність настала. Серед цих ознак: присутність хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) у крові та сечі пацієнтки, затримка менструації, слабке, мажуча кровотеча через кілька днів після передбачуваного зачаття (воно відбувається, хоча і не у всіх жінок, при імплантації ембріона в матку, на третій або четвертому тижні після останніх місячних), підвищена базальна температура тіла, що зберігається протягом більш ніж два тижні після овуляції.

Крім того, у деяких вагітних вже на ранніх термінах вульва, стінки піхви і шийки матки стають трохи темніше і м’якше, ніж до вагітності — ці ознаки, як правило, може помітити тільки фахівець. Хворобливість може з’явитися вже в першому триместрі; цей симптом найбільш поширений у молодих вагітних жінок.

Тест

Найточніший спосіб ранньої діагностики вагітності — тест на наявність в організмі гормонів, що виробляються почала формуватися плацентою. Клінічний аналіз крові дозволяє виявити вагітність вже через дванадцять днів після імплантації ембріона. Аналіз крові при цьому більш точний, ніж аналіз сечі. Кількісний аналіз крові дозволяє визначити приблизну дату. Домашній тест на вагітність дозволяє встановити наявність вагітності через два-три тижні після імплантації.

На постімплантаціонних етапі бластоциста починає виділяти гормон, який називається хоріонічний гонадотропін людини, яка, в свою чергу, стимулює лютеїнової тіло в яєчнику жінки продовжувати вироблення прогестерону. Це необхідно для того, що внутрішня слизова оболонка матки не відшаровувалася (це відбувається в ході кожного менструального циклу, до настання вагітності). У відповідь на сигнали бластоцисти залози внутрішньої оболонки стінки матки збільшуються, що дозволяє бластоцисти отримувати з організму жінки життєво важливі поживні речовини.

Навіть незважаючи на явні ознаки, деякі жінки можуть не знати про свою вагітність аж до самих пізніх строків; відомі випадки, коли жінки розуміли, що вагітні тільки коли у них починалася активна фаза пологів. Це може бути пов’язано з нерегулярними місячними (що особливо часто спостерігається у підлітків), прийомом деяких лікарських препаратів (не протизаплідних засобів), а також з ожирінням, коли жінки просто не звертають уваги на те, що додали ще кілька кілограмів. Іноді жінки схильні заперечувати свою вагітність — як правило, у таких пацієнток є психічні порушення і / або психотравми, пов’язані (але не завжди) з ситуацією, в якій відбулося зачаття.

Обстеження

За допомогою ультразвукового дослідження можна досить точно визначити термін вагітності. На практиці лікарі частіше починають вважати вік ембріона з першого дня останньої менструації жінки. Точну дату зачаття можна визначити, тільки якщо сексуальна активність жінки була обмеженою, або якщо вагітність наступила в результаті процедур, що застосовуються для лікування безпліддя — наприклад, екстракорпорального запліднення.

Протягом терміну вагітності жінка проходить ряд обстежень, які дозволяють виявити різні захворювання як у неї самої, так і у майбутньої дитини. За допомогою аналізу крові встановлюють групу крові і резус-фактор, визначають рівень гемоглобіну, а також наявність різних захворювань, в тому числі гепатиту В, ВІЛ, та інших. Результати аналізів дозволяють запобігти або пом’якшити можливі ускладнення під час вагітності або пологів.

Ультразвукове дослідження вже між 16 і 18 тижнями дозволяє встановити наявність у дитини вроджених дефектів і визначити, чи нормально йде його розвиток. Всього за час вагітності зазвичай проводять три-чотири обстеження за допомогою УЗІ.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.