Діабет і підшлункова залоза — речі, які необхідно знати

загрузка...

Підшлункова залоза — це довгастий орган , розташований в черевній порожнині, між шлунком і хребтом. Вона складається із залозистої тканини і системи проток. Головний протока підшлункової залози проходить по всій її довжині — він виводить панкреатичну рідина в дванадцятипалу кишку.

Підшлункова залоза одночасно володіє функціями ендокринних і екзокринних залоз. Та частина залози, яка виконує ендокринні функції, складається приблизно з мільйона кластерів клітин, які називаються острівцями Лангерганса. Ці острівці складаються з чотирьох типів клітин. Альфа-клітини виробляють глюканон (і підвищують рівень глюкози в крові), бета-клітини відповідальні за секрецію інсуліну (знижують рівень глюкози), гамма-клітини виробляють соматостатин, які регулює активність альфа-і бета-клітин, а PP-клітини секретують панкреатичний поліпептид .

Як частина екзокринної системи, підшлункова залоза допомагає роботі травної системи. Вона секретує панкреатичну рідина, яка містить травні ферменти, необхідні для розщеплення їжі.

Захворювання підшлункової залози

 • Діабет першого типу. При цьому порушенні імунна система руйнує клітини підшлункової залози, відповідальні за вироблення інсуліну. Щоб контролювати рівень глюкози, пацієнту протягом всього життя необхідні ін’єкції інсуліну.
 • Діабет другого типу. Підшлункова залоза втрачає здатність належним чином виробляти і секретувати інсулін. Розвивається інсулінорезистентність, що приводить до підвищення рівня глюкози в крові.
 • Муковісцидоз — генетичне порушення, яке зачіпає багато системи та органи, включаючи підшлункову залозу.
 • Рак підшлункової залози. Підшлункова залоза складається з клітин різного типу, і у всіх з них можуть почати розвиватися пухлини різного типу. Найчастіше рак починає розвиватися в клітинах, що утворюють оболонку головного протока підшлункової залози. Рак підшлункової залози рідко викликає симптоми і, як правило, виявляється на пізніх стадіях.
 • Панкреатит — запалення і пошкодження підшлункової залози в результаті впливу травних ферментів, які вона сама виробляє.
 • Пухлина острівцевих клітин утворюється в результаті аномального розмноження острівцевих клітин. Пухлина може бути як злоякісної, так і доброякісної. Такі пухлини часто призводять до підвищення рівня гормонів підшлункової залози.
 • Збільшення підшлункової залози не завжди є патологічним, але в деяких випадках потребує лікування.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.