Дев’ятий тиждень вагітності: початок дозрівання

З дев’ятого тижня розвитку маленька людина усередині своєї мами перестає бути ембріоном або зародком і стає плодом. В організмі цього малюка вже закладені всі органи і тканини, тепер за час до кінця вагітності вони будуть просто дозрівати. А коли плід дозріє, в головний мозок жінки піде сигнал про те, що пора народжувати.

Як почуває себе жінка на дев’ятому тижні вагітності

Дев’ятий тиждень вагітності не вносить суттєвих змін у стан жінки. Але її загальне самопочуття поступово поліпшується. У когось цей процес відбувається швидше, у когось повільніше. Все ще нудить вранці, настрій мінливий, хочеться чогось особливого і в їжі і в розвагах. Поступово зміцнюється зв’язок з дитиною. Особливо чутливі жінки відчувають його руху і вловлюють потреби.

Значні зміни відбуваються в цей час в залозах внутрішньої секреції. Збільшується передня частка гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції в організмі людини) через розмноження і збільшення в розмірах клітин, що виробляють гормони. Збільшується вироблення лютеїнізуючого і лютеотропного (пролактину) гормонів, які посилюють розвиток і функціонування тимчасової залози внутрішньої секреції — жовтого тіла (жовте тіло утворилося на місці лопнув фолікула при виході з нього яйцеклітини і продукує жіночий статевий гормон прогестерон), а також сприяють підготовці грудних залоз жінки до продукування молока.

Підвищується утворення тиреотропного і адренокортикотропного гормонів, що впливають на щитовидну залозу і наднирники, а також гормону росту. Гормон росту впливає на процеси росту матки та інших органів статевої системи, а також може викликати тимчасове збільшення кінцівок та нижньої щелепи у деяких вагітних

Відділ головного мозку, що відповідає за роботу всієї ендокринної системи — гіпоталамус починає виробляти окситоцин і вазопресин. Ці гормони придадуться організму жінки під час пологів. Вони накопичуються в організмі для того, щоб до моменту пологів викликати скорочення м’язів матки і спазм кровоносних судин — це сприятиме процесу пологів.

Як виглядає плід на дев’ятому місяці вагітності

Плід продовжує рости і дозрівати. Довжина його сягає 4,5 см, а вага — 8-10 м. На цьому місяці йде активне дозрівання головного мозку, збільшується його обсяг і диференціювання клітин. Формується мозочок.

Тимус плоду починає активно продукувати власні імунні клітини (лімфоцити), які будуть захищати організм дитини від зовнішніх впливів, зокрема — від інфекції. Виробляються в крові еритроцити, усередині яких знаходиться гемоглобін, несучий до тканин плоду кисень. Продовжують формуватися статеві органи, вже можна чітко відрізнити хлопчика від дівчинки (на жаль, цього поки не видно при ультразвуковому дослідженні). Починається утворення надниркових залоз.

Дитина стає більш рухливим (продовжує розвиватися м’язова система, яка тренується під час рухів) і активним, він менше спить і починає заковтувати навколоплідні води — це поступово стає для нього важливим джерелом надходження в організм білка. Росте в довжину тіло дитини, збільшуються ручки і ніжки. На кінцівках відбувається утворення суглобів, розвивається кісткова система, яка в цей час представлена хрящик.

Триває формування грудної та черевної порожнини, бронхолегеневої системи, шлунка і кишечника. Активно працює печінка дитини, беручи участь як у кровообігу, так і в травленні.

У зростаючої плаценті також відбуваються зміни: вона збільшується в розмірі, проростає кровоносними судинами, але поки повною мірою не функціонує. Пупковий канатик, який з’єднує плаценту з організмом дитини, збільшується в довжину, що сприяє ще більшій рухливості дитини.

Що слід зробити жінці на дев’ятому тижні вагітності

Перш за все, потрібно обов’язково стати на облік в жіночій консультації, якщо ви цього ще не зробили.

Крім обстежень в жіночій консультації вам буде призначений комплекс індивідуальних фізичних вправ, які найкраще робити під наглядом інструктора з лікувальної фізкультури (ЛФК). Заняття гімнастикою поступово надійно підготують організм жінки до пологів. Крім того, ці заняття сприяють тренуванню кровоносних судин, що є чудовою профілактикою токсикозів другої половини вагітності. Не менше значення має і дихальна гімнастика: вона допоможе в пологах, заощадивши ваші сили. Але для того, щоб навчитися всього цього до пологів, потрібно своєчасно стати на облік і виконувати всі призначення акушера-гінеколога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.