Детальніше про карієс — подбайте про зубах поки не пізно

Карієс — це структурний пошкодження зубів. Він є одним з найбільш поширених захворювань, ймовірно, другим після зазвичай застуди. Найчастіше карієс розвивається у дітей та молодих людей, проте може початися у будь-якої людини. Карієс є однією з найбільш поширених причин втрати зубів у молодих людей.

Причини

У порожнині рота людини присутні бактерії, які переробляють в кислоту яку їжу — особливо цукру і крохмалі. Бактерії, кислота, залишки їжі і слина разом утворюють клейку речовину — наліт, який осідає на зубах. В особливо великих кількостях наліт зустрічається на корінних зубах. Невидаленою з зуба наліт минерализуется і перетворюється на зубний камінь.

Наліт починає накопичуватися на зубах через двадцять хвилин після їжі (у цей час живуть в порожнині рота бактерії стають найбільш активними). Якщо цей наліт не видаляти регулярно і ретельно, почнеться руйнування зубів. Кислоти, що містяться в нальоті, роз’їдають емаль, в результаті чого розвивається карієс. Утворені отвори в зубах, як правило, не викликають болю до тих пір, поки не стають дуже великими, і не зачіпають нерви. При відсутності лікування може розвинутися зубний абсцес; крім того, глибокий карієс може стати причиною руйнування внутрішніх структур зуба і, врешті-решт, привести до втрати зуба.

Споживання вуглеводів підвищує ризик розвитку карієсу. Липка їжа також збільшує ризик, так як вона довше залишається на поверхні зуба. Часті перекуси, особливо солодкою їжею, збільшують час, протягом якого кислоти стикаються з емаллю, і потенційно сприяють розвитку карієсу.

Симптоми

На ранніх стадіях карієс може не викликати жодних симптомів. Однак часто він супроводжується наступними симптомами:

 • Зубний біль;
 • Неприємні відчуття в зубах після вживання солодкої, гарячої або холодної їжі або напоїв.
 • Діагностика

  Як правило, карієс виявляють на ранніх стадіях у ході рутинних стоматологічних обстежень. За допомогою рентгена можна виявити дірки в зубах, які поки не видно оку.

  Лікування

  Найбільш поширеним способом лікування карієсу є пломбування. Стоматолог видаляє пошкоджені тканини зуба і ставить пломбу з таких матеріалів, як сплав срібла, золото, кераміка, або композитні смоли. Пломби для передніх зубів зазвичай роблять з кераміки або композит, так як вони найбільш схожі на емаль. Сплави золота і срібла міцніше, тому ними частіше пломбують корінні зуби.

  Коронки використовують, коли структура зуба пошкоджена в значній мірі, і зуб ослаблений. Великі пломби в цьому випадку можуть збільшити ризик руйнування зуба. Тому найбільш ослаблені або пошкоджені області видаляються або, по можливості, відновлюють. Навколо залишилася тканини зуба встановлюють коронку, виготовлену, як правило, із золота, кераміки, або кераміки, прикріпленою до металу.

  У деяких випадках, перш ніж встановити коронку, разом з пошкодженою частиною зуба доводиться видаляти нерв і частина кровоносних судин.

  Завдяки своєчасному лікуванню часто вдається врятувати зуб. Лікування на ранніх стадіях розвитку карієсу значно менше хворобливе і не таке дороге, як лікування при значному руйнуванні структури зуба.

  Профілактика

  Для профілактики карієсу необхідно проходити стоматологічну перевірку не рідше одного разу на рік. Гігієна порожнини рота також допоможе запобігти карієс. Сюди необхідно включити регулярну професійну чистку зубів (бажано кожні шість місяців), звичайне чищення зубів не рідше, ніж два рази на день і чищення за допомогою зубної нитки хоча б один раз в день.

  Липку їжу (наприклад, сухофрукти) краще їсти разом з основними прийомами їжі, а не як перекушування. При можливості чистіть зуби після кожного прийому їжі.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.