Десять найбільш болісних фобій: боятися можна всього

загрузка...

Ми всі чогось боїмося , але не всі страждають від патологічних страхів, які називаються фобіями. Деякі фобії широко відомі, такі як агорафобія — страх відкритого простору або натовпу або танатофобія — страх смерті (останньої фобією, напевно, в тій чи іншій мірі страждають всі). Є інші, дуже дивні фобії; наприклад, арахібутірофобія — боязнь того, що горіхове масло прилипне до верхнього неба.

Амбулофобія

Боязнь ходити або стояти.

Уявіть собі всі складнощі, які можуть бути пов’язані з таким страхом: одна тільки думка про те, що встати або пройтися наповнює людину жахом. Скажіть, як при цьому можна жити нормальним життям? Людині, яка страждає від такої руйнівної фобії, доводиться боротись зі своїм страхом постійно, по багато разів на день. Те, що для нас — самі звичайні справи, для них — серйозні випробування.

Децідофобія

Страх прийняття рішень.

Очевидно, у деяких фобій є глибокі психологічні наслідки. Якщо хтось смертельно боїться приймати рішення, яке йому взагалі жити? Може бути, він просить когось приймати рішення за нього? Але ж це теж рішення. А може бути, він просто рухається разом з головною течією і не втручається в нормальний перебіг подій? Але і це — рішення. Свідомість децідофобов повинно постійно бути зайнято; поки вони обмірковують рішення, вони не відчувають страху. Їх лякає акт прийняття рішення. Ця особливість означає, що будь особисту взаємодію зі світом вимагає від діцідофоба подолання травмуючого страху.

Гнозіофобія

Боязнь знань.

Що? Страх перед знаннями? Саме. Ніякої школи. Ніякої освіти. Ніякого знайомства з якою-небудь новою інформацією. Гнозіофобія — свого роду ментальне перешкода вашому розвитку. Ви більше не можете вчитися, якщо тільки ви не хочете протягом усього процесу випробовувати неослабний жах, який, очевидно, перешкодить вам осягати нові знання.

Кібофобія

Страх їжі.

Давайте швидко проаналізуємо ситуацію: їжа потрібна, щоб жити. Кібофобов їжа лякає. Це означає, що у таких людей є два варіанти:

 • зовсім уникати їжі, тим самим убиваючи себе виснаженням і зневоднюванням, що точно не є життєздатною (або привабливою) перспективою, або
 • залишатися в живих, вживаючи їжу, і відчуваючи зубодробильні тремор кожен раз, коли ложка наближається до рота.
 • Уявіть, як бути кібофобом; можливо, ви дуже любите макарони з сиром, піцу, смажене м’ясо або ще щось смачне. Тепер все задоволення від них зникне, тому що для вас ці страви будуть приправлені не тільки сіллю і перцем, але і солідною порцією нудотного страху.

  Сомніфобія (гіпнофобія)

  Боязнь сну.

  Як і попередній страх, ця фобія зачіпає те, що нам необхідно, щоб залишатися в живих: повноцінний нічний відпочинок. Але якщо при кібофобіі ще можна прожити пару днів без їжі, а потім якось змусити себе поїсти і пом’якшити ефект голодування, то залишатися бадьорим і нормально функціонувати навіть після однієї безсонної ночі може бути вельми непросто. Більшості людей важко навіть уявити фізичне і розумове стомлення, яке викликає ця фобія; тривалий час залишаючись без сну, ви завдаєте шкоди своєму тілу й підриваєте працездатність свого мозку. Однак якщо ви спробуєте заснути, вас наздожене страх, який абсолютно несумісний зі здоровим, спокійним сном.

  Акустікофобія (фонофобія)

  Болісний страх перед звуками, включаючи власний голос.

  Як акустікофоб може жити нормальним життям? Скажімо, в звуконепроникній кімнаті? Або весь час ходити з затичками у вухах? Або переконати доктора зробити себе глухим хірургічним шляхом? Все це, звичайно, дуже радикальні рішення, і до того ж небезпечні, але наявна альтернатива не дуже багатообіцяюча: жити і приходити в жах від будь-якого випадкового звуку, від неголосного дзижчання мухи до гуркоту далекої грози або гуркоту проїжджаючого вантажівки або навіть звучання власного голосу. Навіть якщо ви закриєте вуха руками, це не допоможе — ви будете чути пульсацію крові у себе в голові.

  Хронофобія

  Боязнь плину часу або, скоріше, самого поняття часу.

  З цього страху логічно випливають страхи різних пов’язаних з часом концепцій — таких, як минуле, сьогодення і майбутнє, і таких слів, як «пізніше», «раніше» і так далі. Який жахливої має бути життя людини з таким страхом, правда? Навіть якщо хронофоб не боїться слів і ідей, що відносяться до часу, він все одно боїться самого часу і того факту, що воно йде, а люди завжди так чи інакше усвідомлюють протягом часу. Просто уявіть, що ви хронофоб і дивіться на старі годинник із стрілками — ті, які голосно цокають, відраховуючи час.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.