Дермоїдна кіста яєчника: клінічні прояви

загрузка...

Кіста яєчника досить поширене явище. Зустрічається це захворювання приблизно у тридцяти-сорока відсотків жінок, які звертаються на прийом до гінеколога з метою профілактичного огляду. Сама по собі кіста яєчника не є небезпечним захворюванням, але в разі великих розмірів або недотримання рекомендацій лікаря вона загрожує розвитком різних ускладнень. Виділяють велику кількість кіст, які розрізняються за походженням. Однією з таких кіст є дермоїдна. Дермоїдна кіста зустрічається в двадцяти відсотках випадків всіх кіст. Причина освіти дермоїдна кісти на сьогоднішній день вивчена. Зазвичай дермоїдна кіста яєчника з’являється у дівчаток в період статевого дозрівання або у молодих жінок.

Що являє собою дермоїдна кіста яєчника?

дермоїдна кіста яєчника — це порожнина, покрита щільною оболонкою, в якій міститься жир, волосся, нігті, зуби, кістки та інше. Науці відомий випадок, коли в дермоїдної кісті був виявлений повністю сформований очей. Дермоїдна кіста розвивається з ембріональних зародкових листків. Причина локалізації зачатків ембріональної тканини в яєчнику є порушення внутрішньоутробного розвитку. Дермоїдна кіста яєчника, або зріла тератома відноситься до доброякісних пухлин яєчника. Але в трьох відсотках випадків можлива її малігнізація (малігнізація). Наявність в яєчнику зачатків зародкової тканини необов’язково призводить до утворення дермоїдна кісти. З іншого боку, вона може виникнути в будь-якому віці, починаючи з дитячого і закінчуючи клімактеричним періодом. Причини виникнення кісти точно не виявлені, припускають зв’язок з гормональною перебудовою організму в період статевого дозрівання або клімаксу, а також з травмою живота.

Клінічні прояви дермоїдна кісти яєчника

Найчастіше дермоїдна кіста яєчника розвивається безсимптомно. Але в разі досягнення великих розмірів кісти (15 см і більше) у пацієнтки з’являються скарги. Швидкість росту зрілої тератоми непередбачувана, але, як правило, якщо кіста досягла певного розміру, зростання її припиняється. Дермоїдна кіста, як зазначено вище, не пов’язана з гормональними порушеннями, тому не впливає на менструальну і репродуктивну функції. Зазвичай дермоїдна кіста одностороння.

Головною скаргою пацієнток з дермоїдної кістою є скарга на відчуття розпирання в животі і тяжкості в ньому. При великих розмірах кісти приєднуються болі внизу живота, розлади сечовипускання (прискорене і хворобливе), а також порушення функціонування кишечника (запори, проноси). Перераховані симптоми пов’язані з тиском кісти на сечовий міхур і пряму кишку.

дермоїдна кісти схильні запалюватися. Ознаки запалення: підвищення температури до 39 градусів, сильний біль, слабкість, нездужання. Ще одним з ускладнень дермоїдна кісти є перекрут її ніжки. У цьому випадку приєднуються ознаки гострого пельвіоперітоніта. З’являються симптоми подразнення очеревини, підвищення температури, різка, безперервний біль внизу живота, що іррадіює у пряму кишку і ногу.

Під час гінекологічного огляду дермоїдна кіста визначається як округле, еластичне утворення, досить рухливе й розташоване спереду і трохи збоку від матки. Пальпація дермоїдна кісти безболісна. У діагностиці дермоїдна кісти величезне значення має ультразвукове дослідження. На УЗД нерідко в зрілі тератоми визначаються кальцифікати. Додатково для діагностики кісти застосовують магнітно-резонансну томографію і комп’ютерну томографію.

Лікування дермоїдна кісти

Лікування дермоїдна кісти тільки оперативне. Як правило, його проводять при більших розмірах тератоми або за наявності ускладнень (перекрут ніжки кісти, запалення). Можливе проведення лапароскопічної операції. Під час операції у дівчаток і молодих жінок видаляють кісту з частиною яєчника, у жінок, що знаходяться в пременопаузі ампутують весь яєчник.

Рекомендується уникати різких фізичних вправ (нахили, стрибки, повороти) щоб не спровокувати перекрут ніжки кісти. Також, по можливості слід уникати інсоляції (засмага на сонці або в солярії).

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.