Депресія у дівчаток-підлітків: що потрібно про це знати

В житті будь-якого підлітка відбувається безліч подій — школа, друзі, взаємини з оточуючими, зміни тіла. Немає нічого дивного в тому, що підлітки часто поводяться непередбачувано і емоційно неврівноважено. Як же розібратися, чи є різкі перепади настрою нормальним явищем або ж це причина для занепокоєння?

Найкраще почати, відповівши собі на наступні питання:

 • Чи не припинив чи дитина займатися справами, які раніше приносили йому задоволення, наприклад, гра в бейсбол, біг, танці або відвідування шкільних дискотек? Причому не просто переключився з одного заняття або виду спорту на інше, а просто кинув свої захоплення, тому що жодне з них більше не приносить радості?
 • Не відмовляється чи дитина від прогулянок і походів по магазинах з друзями просто тому, що немає настрою?
 • Чи не знизилися Чи його оцінки в школі?
 • Чи не свариться чи дитина з батьками частіше, ніж раніше?
 • Чи не дратується чи він з різних приводів без явної причини?
 • Не мучить чи дитини постійна втома і одночасно безсоння?
 • Не їсть чи дитина більше звичайного, щоб прийти в гарний настрій? Або, можливо, у нього навпаки пропав апетит?
 • Чи не мучить його почуття провини або тривога, що з ним щось не так?
 • Чи немає у дитини думок про те, що він втомився і йому все набридло?
 • Якщо дитина відповідає «так» хоча б на один з перерахованих питань, то, можливо, у нього депресія. А це означає, що йому потрібна допомога, — і якомога швидше — щоб розібратися у своєму стані, зрозуміти, що з ним відбувається і що з цим робити. Йому необхідно поговорити з батьками, з лікарем, соціальним педагогом або будь-яким іншим дорослим людиною, якій він довіряє.

  Що таке депресія

  Деякі говорять так: «У мене немає депресії, тому що у мене не завжди поганий настрій». Але депресія не обов’язково проявляється через поганий настрій. Поганий настрій пов’язане з так званим «афектних розладом», яке може найнесподіванішим чином впливати на настрій людини.

  Деякі люди, які страждають від депресії, дійсно постійно знаходяться в зневірі і багато плачуть. Інші ж просто стають надмірно дратівливими і готові зненавидіти весь світ.

  За словами експертів в психіатрії, «депресія — це коли ви відчуваєте себе огидно, але не знаєте, з якої причини». Іноді складно сказати, чи мучить людини депресія, або він просто не в настрої. Всі ми іноді «хандра». Але це не має відношення до депресії.

  Наприклад, у дитини не вийшло вдало зіграти в команді, посварився з кимось або серйозно посварився з найкращим другом. Якщо дитина сумує пару тижнів, а потім приходить у себе, це, швидше за все, не депресія. Коли з нами трапляються неприємні речі, цілком природно, ми сумуємо, сердимося або відчуваємо розчарування.

  Але, на думку фахівців, «якщо людина постійно роздратований, засмучений, похмурий і не в настрої більше двох тижнів, у наявності проблема». Депресія зовсім не означає, що людина — слабкий духом або невдаха.

  Депресія не завжди проявляє себе однаково. На деяких людей вона діє так сильно, що їм важко пережити кожен новий день. На інших вона діє м’якше, але триває місяці, а іноді роки. Крім того, буває депресія, яка починається після сумної події в житті людини, наприклад, після смерті близької людини або розлучення батьків.

  Всі види депресії піддаються лікуванню.

  Що потрібно робити

  Якщо є підозра, що у дитини депресія, то можуть виникнути й сумніви, чи варто звертатися з цією проблемою до лікаря, тому як на дитину можуть наклеїти ярлик «божевільного». Забудьте про це. Депресія не має нічого спільного з божевіллям.

  Насправді, усвідомлення того, що у дитини депресія, — це в своєму роді хороша новина, оскільки існують ефективні методи лікування цього захворювання. При цьому не треба лягати на лікування в лікарню або приймати небажані препарати. Є безліч інших способів лікування.

  Депресію лікують наступними способами:

 • Терапія. Підліток може ходити на індивідуальні консультації з терапевтом або пройти курс лікування в групі. Терапія допоможе підлітку усвідомити, що йде не так у його житті, і як змінити ситуацію на краще, наприклад, як справлятися з проблемами в школі, як працювати над здоровими взаємовідносинами з друзями і членами сім’ї.
 • Зміна способу життя. Наприклад, фізичне навантаження, правильне харчування і пошук підтримки в суспільстві. Багато досліджень показали, що при лікуванні депресії фізичні вправи так само ефективні, як і лікарські препарати.
 • Антидепресанти. Іноді призначені лікарем ліки допомагають повернути пацієнтові емоційне і психологічне рівновагу. Таких препаратів безліч. (Було кілька випадків, коли прийом таких препаратів пов’язували з думками про самогубство у молодих людей, тому якщо є підозра, що приймаються препарати погіршують стан підлітка, необхідно негайно повідомити про це лікаря).
 • У ході консультації з лікарем розробляється індивідуальний план лікування. Рекомендується проведення терапії і зміна способу життя, можливий прийом антидепресантів. Але для лікування депресії недостатньо одного прийому таблеток.

  Депресія у підлітків, як середньої, так і сильної ступеня, лікується швидше шляхом поєднання прийому медичних препаратів та консультацій з соціальним педагогом. Але якщо пацієнт відмовляється приймати препарати, застосовуються інші, не менш ефективні методи лікування. Зазвичай стан пацієнта помітно поліпшується протягом двох місяців після початку лікування.

  Думки про самогубство

  У багатьох підлітків і дорослих людей буває депресія, але далеко не у кожного з них виникають думки про самогубство.

  Якщо у підлітка виникають думки про те, що він хотів би померти, що цей світ був би краще без нього або про це говорять йому друзі, потрібно негайно звернутися за допомогою до лікаря. Можна зателефонувати на гарячу лінію психологічної допомоги та конфіденційно поговорити з фахівцем, який допоможе підлітку впоратися зі своїми емоціями.

  Необхідно пам’ятати наступне:

 • Не слід робити нічого, що неможливо згодом виправити. Самогубство — це не вихід.
 • Якщо підліток не впевнений, що зможе впоратися зі спокусою накласти на себе руки, з ним поруч завжди повинен знаходитися людина, на яку можна покластися.
 • Депресія може викликати найрізноманітніші думки і почуття. Але підліток не повинен думати, що він поганий і дурний, або що він невдаха. Потрібно просто звернутися за допомогою. Кожному з нас іноді потрібна допомога.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.