Депресія — трохи більше ніж поганий настрій

Депресію по праву можна назвати ГРЗ серед психічних розладів — більшість людей так чи інакше стикаються з депресією, прямо або опосередковано. Жертвами депресії можуть стати ваші друзі або члени сім’ї. Незважаючи на поширеність цього розладу, багато хто не знає в точності, що ж таке депресія, які її причини, і чим депресія відрізняється від нудьги і поганого настрою.

Плутанина оточує і класифікацію типів депресії, яких існує велика кількість (наприклад, однополярна депресія, біологічна депресія, маніакальна депресія, сезонне афективний розлад, дистимия та інші). Для опису депресивних відчуттів, які в тій чи іншій мірі знайомі всім нам, використовується така кількість термінів, що пора вже внести хоча б приблизну ясність у цю плутанину.

Депресія характеризується рядом досить поширених симптомів, в числі яких постійна смуток, тривожність, відчуття розгубленості, а також відчуття безвиході і песимізм. При депресії також виникає почуття провини, нікчемності і безпорадності. У депресії люди втрачають інтерес до життя, у них не викликають наснаги навіть улюблені перш заняття та хобі; наприклад, дружні вечірки або навіть секс. Безсоння, підйом рано вранці і надмірна сонливість — поширені симптоми депресії.

Жіноча депресія

Жінки схильні до депресії набагато сильніше чоловіків. За даними статистики, серед жертв депресії жінок утричі більше, ніж чоловіків. Однак це в жодному разі не говорить про слабкість жіночої психіки.

Останні дослідження показують, що жіночий організм відрізняється від чоловічого набагато сильніше, ніж прийнято вважати. Ці біологічні відмінності (наприклад, різні рівні вмісту гормонів естрогену, серотоніну, кортизолу і мелатоніну) можуть в майбутньому допомогти знайти відповідь на питання, чому жінки набагато більш схильні до депресії і сезонних афективних розладів, ніж чоловіки.

Стрес відіграє в депресії важливу роль, і, можливо, справа в тому, що жінки і чоловіки по-різному реагують на стрес. Стрес у жінок викликає «емоційні недуги», наприклад, депресію, напади тривожності і розлади харчової поведінки зразок анорексії і булімії, а чоловіки дають вихід емоціям і, щоб заглушити неприємні почуття, налягають на наркотики і алкоголь.

Дисбаланс гормональних рівнів у жінок в період менструації, після пологів та в період менопаузи також сприяє розвитку виключно жіночих типів депресії, наприклад, передменструального синдрому (ПМС), передменструального дисфоричного расстойства (ПДР), післяпологової депресії та клімактеричний депресії. Проте не варто зневірятися — зараз ведуться численні дослідження, які допоможуть визначити біологічні чинники жіночої депресії і знайти способи її лікування та запобігання. Депресія може підстерігати жінку в будь-якому віці. Подібно чоловічий депресії, причина жіночого розлади — цілий комплекс змін хімічних реакцій мозку, стрес, травма і генетична схильність.

Основні типи жіночої депресії

Основні типи лікування депресії однакові для жінок і для чоловіків. Жінки-жертви сексуального насильства (згвалтування або інцесту) можуть відмовитися від сеансів терапії та кваліфікованої допомоги фахівця в цій області.

Крім того, особливості організму жінки можуть викликати депресію, від якої застраховані чоловіки в силу своєї статі. Наприклад, естроген, жіночий статевий гормон, впливає на більш ніж 300 функцій жіночого організму, в тому числі на регулювання менструального циклу, захист серця і збереження міцності кісток. Нестабільний гормональний фон в період менструації, вагітності й клімаксу може вплинути на настрій, а в деяких випадках, навіть спровокувати депресію.

На жаль, часто депресію жінок, і особливо молодих дівчат, оточуючі не сприймають всерйоз, ставлячись до неї як «жіночим капризам» або проявів поганого характеру. До лікаря звертаються дуже небагато. Прийшов час розвінчати стереотипи, які утримують жінок від візиту до лікаря:

  • Передменструальний синдром піддається лікуванню і запобіганню — немає ніякої необхідності страждати даремно, до того ж, так часто.
  • Більше половини жінок, що страждають від післяпологової депресії, ризикують знову з нею зіткнутися після народження наступної дитини. Тому так важливо діагностувати депресію на ранньому етапі і вчасно взятися за лікування.
  • Відсоток самогубств у жінок досягає піку в період менопаузи; це десятки тисяч трагічно обірвалося життя, якщо врахувати, що сьогодні жінки після менопаузи проживають ще цілу третину життя.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.