Депресія і резистентність: чим допомогти страждаючому свідомості?

загрузка...

Сьогодні депресивні й тривожні розлади займають одне з головних місць серед психічних захворювань. На початок цього століття вони склали близько 40% від загальної кількості зареєстрованих у світі психічних розладів. При цьому наголошується, що росте резистентність (невоспрпріімчівость) депресії до тих чи інших лікарських засобів.

Що таке депресія

Депресія — це психічний розлад, який супроводжується пригніченим, тужливим і пригніченим настроєм в поєднанні з розладами мислення, руху та роботи внутрішніх органів. Депресія відноситься до групи афективних порушень, які характеризуються патологічними змінами настрою. Депресія зустрічається майже при всіх психічних захворюваннях, але проявляються вони по-різному.

Депресії мають тенденцію до повторення, тому негативно впливають на якість життя хворих. В основі депресії лежить зниження діяльності головного мозку за рахунок розвитку позамежного гальмування з крайнім виснаженням підкірки і пригніченням всіх інстинктів.

Як проявляється депресія

Прості форми депресії характеризуються наступним ознаками: зниженим настроєм, руховим і психічним гальмуванням. Спочатку у хворих з’являється втома, смуток, підвищена стомлюваність, іноді — тривожність або злісна похмурість. Поступово до них приєднується незадоволеність собою і своїми діями. На них «накочує лінь», їм «не хочеться рухати ні рукою, ні ногою». Хворі вважають себе «негідними ні до чого стоїть», їх покидає відчуття радості і щастя, вони прагнуть до самотності. Сон стає неспокійним, порушується процес засипання, хворі погано їдять, їх турбують закрепи і постійні головні болі.

При наростанні тяжкості захворювання настрій ще більше погіршується і переходить в «чорну тугу». Особливістю цієї туги є її фізичне відчуття в грудях, в серці, в голові у вигляді «сердечного болю» або «важкого каменя».

При важкій депресії хворі нерухомі, пригнічені, вираз обличчя скорботний або повністю відсутній. Очі сумні, повіки напівопущені, голос тихий, монотонний, розмовляють тихо, односкладово і як би насилу. Поступово думки про свою неповноцінності і гріховності можуть приводити їх до думки про самогубство. Ці стани можуть раптово перериватися вибухом почуття відчаю, безвиході зі стогонами, прагненням нанести собі каліцтво і схильністю до самогубства. Хворі втрачають у вазі, у них відзначається зниження артеріального тиску, порушення гормонального фону (імпотенція у чоловіків і припинення менструальної функції у жінок) і так далі.

Крім типових депресій бувають і інші її прояви: «слізні», «усміхнені», тривожні депресії і так далі.

Лікування депресії

Депресію лікують лікарськими препаратами, які так і називаються — антидепресантами. Вибір антидепресанту багато в чому залежить від форми депресії. Виділяють три групи антидепресантів:

 • з переважно психостимулирующим (збудливим) ефектом;
 • з широким спектром дії, але з переважанням тімолептичні ефекту (покращують настрій);
 • переважно з седативно-тімолептіческім або седативним ефектом (заспокоюють і поліпшують настрій або просто заспокоюють).
 • В залежності від переважання в депресії тих чи інших ознак підбирають антидепресанти з певним ефектом.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.