Демодекс: лікування тільки комплексне

Демодекс — викликає тривало перебігають запальні процеси в області шкіри. На поверхні нашого тіла живе велика кількість бактерій, грибів, вірусів і найпростіших. Найчастіше вони ніяк себе не проявляють до пори до часу, але іноді все ж викликають різні захворювання. Найчастіше це відбувається при зниженні імунітету. Одним з таких умовно-патогенних мікроорганізмів є демодекс.

Підшкірний кліщ демодекс

Демодекс являє собою найпростіше — підшкірний кліщ, який «проживає» в сальних залозах, розташованих на шкірі або у волосяних фолікулах. Він присутній на нашій шкірі майже завжди, але ніяк при цьому себе не проявляє. Для того щоб демодекс спричинив захворювання, йому потрібні особливі сприятливі умови.

Демодекс можна побачити тільки під мікроскопом, тому що довжина його менше міліметра. Тіло кліща покрито дуже щільною тришарової захисною оболонкою, в якій немає зовнішніх отворів, що є гарантією особливої виживаності цього найпростішого. Така будова демодекса робить його особливо стійким по відношенню до будь-яких видів лікування.

За певних умов необразливий до пори до часу демодекс може викликати довго протекающее шкірне захворювання, яке називається демодекозом. Умови для розмноження і демодекса найчастіше виникають при порушеннях гормонального фону у підлітків.

Під дією статевих гормонів сальні залози, розташовані в шкірі, починають продукувати велику кількість шкірного сала зміненого хімічного складу і підвищеної в’язкості. Одночасно знижується імунітет і порушується проникність стінок дрібних кровоносних судин. Все це створює прекрасні умови для життєдіяльності і розмноження демодекса. Велика кількість кліщів і порушення шкірного імунітету дозволяють долати захисний бар’єр і викликати в шкірі запальний процес.

Через погіршення екологічної обстановки, великої кількості стресів і хронічних інфекційно-запальних захворювань демодекс сьогодні поширюється все більше і вражає вже не тільки підлітків, але і дорослих. Лікувати викликане ним захворювання дуже непросто — постійно виникають його загострення.

Основні ознаки демодекозу

Головною ознакою демодекозу є виражена, що протікає тривало і не піддається звичайному лікуванню вугрової висип. Висип місцями стає зливний, розташовується на запаленої і набряклою шкірі, що надає особі характерний вигляд. Найбільше висипань знаходиться в місцях скупчення сальних залоз в області волосяних фолікулів, там, де змінюється кислотність і імунітет шкіри. Висипання носять спочатку характер почервонінь, але потім поступово з’являються білі головки гнійників — ознака приєднання бактеріальної інфекції. Тривалий перебіг запального процесу призводить до того, що шкіра в цій області стає більш грубою і товстої. У деяких місцях вона покривається гнійними кірочками.

Рецидиви захворювання найчастіше бувають в міжсезоння — навесні і восени. Зовнішні прояви захворювання і тривалість його перебігу схожі на прояви важкого захворювання — системного червоного вовчака. Часто демодекоз поєднується з іншими захворюваннями шкіри, викликають які збудники інфекції будь-якого іншого походження.

Діагностика та лікування демодекозу

Для підтвердження діагнозу демодекозу з шкіри в області найбільшого скупчення висипки береться зішкріб, який потім досліджується під мікроскопом. Досліджуються також лусочки шкіри і шкірне сало. Для того щоб правильно зробити забір матеріалу на дослідження, пацієнта попереджають, що він не повинен користуватися лікарськими препаратами протягом не менше десяти днів, а протягом останньої доби — не вмиватися.

Іноді методом біопсії на дослідження береться шматочок тканини. Навіть якщо демодекс в біопсійного матеріалі не буде виявлений, підтвердженням діагнозу демодекозу можуть бути зміни в шкірі: розширені дрібні кровоносні судини з потовщеними стінками, що розрослися сальні залози, зруйновані цибулини волосся.

Лікування демодикоза починають з призначення дієти, яка сприяє поліпшенню загального стану шкіри. З дієти виключаються жирні, смажені, гострі, копчені, солодкі і здобні блюда, а також солодкі газовані напої, алкоголь і куріння. Необхідно також ретельно дотримувати режим дня: виключити високі фізичні і психічні навантаження, відрегулювати сон. Потрібно також уникати перебування під прямими сонячними променями, впливу несприятливих погодних умов (сильного вітру, пилу, морозу і так далі). Не можна паритися в лазні, з водних процедур дозволено приймати лише злегка теплий душ.

Медикаментозне лікування демодекозу включає в себе загальнозміцнюючу лікування (в тому числі зміцнення імунітету) і призначення спеціальних лікарських препаратів, що вбивають демодекса, наприклад, метранидазол (трихопол) і тиберал. Одночасно призначається терапія для відновлення нормального стану дрібних кровоносних судин шкіри (капілярів). Призначається і місцеве протизапальне лікування.

Рекомендується щодня міняти натільну і постільну білизну, дезінфікувати його і суворо дотримуватися всі гігієнічні правила.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.