Демодекоз — посилює проблеми шкіри

Демодекоз — це хронічне шкірне захворювання, яке викликається мікроскопічним кліщем — железніцей вугрової (Demodex folliculorum і Demodex brevis). Цей паразит є на шкірі багатьох людей, але вони не помічають його присутності. Ознаки хвороби з’являються тільки при наявності певних умов.

Фактори, що сприяють розвитку демодекозу

Імунна система здорової людини-носія не дає клещам активно розмножуватися. Щоб з’явилися симптоми захворювання, кількість железніци повинно складати більше трьох або чотирьох особин, виявлених на шести віях. Таке збільшення чисельності паразитів можливо під дією наступних факторів:

 • Ослаблення імунітету людини. Найчастіше це відбувається при хронічних захворюваннях печінки, шлунково-кишкового тракту (гастритах, колітах, холециститах) і ендокринних порушеннях. Психічне перенапруження і регулярне вживання алкоголю також знижують опірність організму до дії кліщів. Іноді демодекоз вперше виявляється під час вагітності.
 • Часте використання мазей, які містять глюкокортикоїди (преднізолон, гідрокортизон). Ці препарати пригнічують місцеві імунні реакції.
 • Несприятливі побутові та професійні умови.
 • Вплив високих температур і прямих сонячних променів.
 • Перенесені операції на очному яблуці.
 • Симптоми

  Виразність захворювання залежить від числа активно розмножуються паразитів, стану імунітету і типу шкіри людини. До групи ризику відносяться жінки, у яких шкіра на обличчі ніжна або пухка і має схильність до почервоніння.

  Кліщ харчується відмерлим епітелієм волосяних фолікулів і секретом сальних залоз. Тому він мешкає в області надбрівних дуг, носогубних складок, на повіках, підборідді і в зовнішньому слуховому проході.

  При демодекозі шкіра обличчя набуває блідого або сіруватий відтінок, стає горбистою, жирної і блискучою. На ній з’являються почервоніння та висипи, помітні розширені пори. Хворий відчуває свербіж, відчуття «повзання мурашок» по обличчю, що призводить до мимовільних чухання.

  Форми

  Існує кілька форм демодекозу:

 • Еритематозна (розацеаподобная). Вона проявляється почервоніннями і одиничними висипаннями на обличчі. Цю форму потрібно відрізняти від розацеа — ураження судин в області трійчастого нерва, що поєднується з приєднанням бактеріальної мікрофлори.
 • пустульозні. На шкірі обличчя постійно виникають пустули (гнійнички). Це результат запалення волосяних фолікулів.
 • Папульозна. Ця форма демодекозу зустрічається частіше, ніж інші. Особа покривається прищами від яскраво-рожевого до темно-червоного кольору. Їх розмір звичайно не перевищує двох міліметрів.
 • Комбінована. Вона поєднує в собі ознаки перерахованих форм в різних поєднаннях.
 • Демодекоз очей

  Коли железніци вражають волосяні фолікули і мейбоміевие (сальні) залози країв повік, розвивається офтальмодемодекоза. Він протікає в декількох варіантах:

 • Бессимптомное носійство кліщів;
 • Стертий демодекоз очей, коли симптоми захворювання не виражені;
 • Блефарокон’юктівт — запалення країв повік і кон’юнктиви;
 • епісклерит — запалення епісклерит (сполучної тканини, розташованої між склерою і кон’юнктивіт);
 • Кератит — запалення рогівки;
 • Іридоцикліт — запалення райдужної оболонки і циліарного тіла.
 • Через лущення шкіри між віями видно лусочки або скоринки сіруватого кольору. На краях повік з’являється почервоніння, гирла залоз на них розширюються, а при натисканні виділяється густе вміст, схоже на вершки або мед. На шкірі між віями помітні сосочкові освіти. Вільний край століття може покриватися дрібними гнойничками. Через порушення роботи залоз збільшується випаровування слізної плівки, зменшується її товщина. Це призводить до розвитку синдрому «сухого ока».

  Протягом дня в кутах очей накопичується пінисте або слизової виділення. Часто хворих офтальмодемодекоза турбує свербіж, який посилюється під дією тепла. З’являється відчуття присутності стороннього тіла в оці, пощипування, печіння та сльозотеча.

  Поєднання демодекозу з іншими захворюваннями

  Демодекоз сприяє розвитку інших захворювань шкіри і часто поєднується з ними. Симптоми простий вугрової висипки, дерматитів, розацеа при ураженні кліщами стають більш вираженими.

  Хворі демодекозом у багатьох випадках намагаються механічно видалити висипання, розчісують і травмують їх. Але це призводить лише до поширення інфекції і появі множинних гнійників.

  Через зовнішнього вигляду такі люди часто не можуть вести колишній спосіб життя. Іноді на тлі цього розвиваються психози і психоневрози.

  Діагностика

  Діагноз ставиться тільки після консультації дерматолога і проведення лабораторної діагностики. Для цього досліджують зіскрібки з уражених ділянок шкіри, секрет сальних залоз, віддалені вії. Отриманий матеріал поміщають на предметне скло, потім заливають його гасом, бензином, гліцерином або розчином їдкого лугу і вивчають під мікроскопом. За тиждень до проведення такого обстеження пацієнту можна застосовувати будь-які ліки. Також забороняється вмиватися протягом доби перед взяттям матеріалу для вивчення.

  Важливо не тільки виявити паразитів, але і визначити кількість кліщів. Якщо у пацієнта немає проявів захворювання, а число железніци не перевищує допустимих значень, то ситуація розцінюється як носійство. Пацієнт при цьому не потребує лікування.

  Якщо діагноз підтвердиться, то буде потрібно тривала терапія. Вона повинна включати в себе два найважливіших пункту: відновлення імунного захисту організму і знищення кліщів. У деяких випадках також потрібно змінити характер харчування. Тільки при такому лікуванні можна досягти тривалої ремісії (зникнення ознак) демодекозу. Рецидиви зазвичай виникають через те, що курс терапії пройдено не в повному обсязі.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.