Демодекоз — лікування: як не нашкодити ще більше?

Одним із самих непростих захворювань шкіри є демодекоз, лікування якого потребує багато часу і зусиль. Його викликають невидимі неозброєним оком кліщі Demodex folliculorum і Demodex brevis. Більшість людей є носіями цих паразитів, але навіть не підозрюють про це. Щоб з’явилися ознаки захворювання, кліщі повинні почати активно розмножуватися, а це можливо тільки при зниженні імунітету.

Зміна способу життя при демодекозі

Перед тим як почати лікувати демодекоз, потрібно позбавитися від всіх косметичних засобів та аксесуарів (наприклад, кистей для макіяжа). Для зволоження шкіри пацієнтам рекомендується використовувати гелі в одноразових упаковках або у флаконах з дозаторами. Це попередить потрапляння кліщів у такі кошти. Від теплових процедур, наприклад, лазні, слід відмовитися. Забороняється користуватися кремами, які містять мед.

Рекомендується щоденна зміна постільної білизни та регулярна прання подушок і ковдр. Білизна обов’язково має пропрасовують з обох сторін, так як висока температура діє згубно на паразитів.

Дотримання дієти — одна з обов’язкових складових лікування. При демодекозі не варто вживати солону і гостру їжу. Найкраще тимчасово дотримуватися молочно-рослинної дієти.

протикліщові препарати

Демодекоз протікає з періодами загострень і зменшення симптомів. Повністю вилікуватися від цього захворювання не можна, але можливе досягнення ремісії — періоду відсутності видимих проявів демодекозу. Більшість препаратів, які призначаються при цій хворобі, викликають загибель кліщів. Вони застосовуються місцево (на уражені ділянки шкіри) і приймаються всередину.

Препарати, до складу яких входять Тинідазол або метронідазол, можуть призначатися для прийому всередину. Вони є єдиними засобами, які при надходженні в організм через травний тракт впливають на життєдіяльність кліщів. Але для того щоб досягти достатньої концентрації препаратів в шкірі, потрібно приймати їх в дуже великій кількості. А це справляє негативний вплив на роботу печінки.

Тинідазол і метронідазол швидко проникають через матково-плацентарний бар’єр, тому при вагітності вони протипоказані. Під час годування дитини грудьми також забороняється приймати ці препарати через те, що вони виділяються разом з грудним молоком.

Препарати, що містять метронідазол і Тинідазол, призначаються при демодекозі зазвичай у поєднанні з місцевими засобами, коли останні виявилися недостатньо ефективними. Але в багатьох випадках мазі та гелі, що наносяться на уражені ділянки шкіри, викликають загибель кліщів самостійно.

При лікуванні демодекозу призначаються такі препарати місцевої дії:

 • Жовта ртутна мазь. Через токсичність вона не повинна застосовуватися більше одного місяця. З цієї ж причини мазь протипоказана при вагітності;
 • Цінкіхтіоловая мазь;
 • Іхтіол;
 • Дьоготь;
 • Препарати сірки;
 • Пермітрін;
 • Амітразол;
 • Ліндан;
 • Кротамітон;
 • Препарати з групи холіноміметиків в краплях для очей (фізостигмін, фосфакол, армін, тосмілен). Завдяки своїй дії ці засоби паралізують мускулатуру кліщів і таким чином сприяють їх загибелі;
 • Гель пілокарпіну і розчин карбохола. Цими препаратами обробляються краї повік. Вони також викликають параліч мускулатури паразитів;
 • Мазі або гелі, які містять метронідазол (кліон, МЕТРОГІЛ).
 • Допоміжне лікування для зменшення симптомів захворювання

  Іноді демодекоз супроводжується синдромом «сухого» ока. При цьому стані зменшується кількість слізної рідини і змінюється її якісний склад. Через це слізна плівка, яка утворюється на поверхні ока, не може виконувати свої захисні, оптичні та поживні функції. Тому при таких порушеннях пацієнти повинні обов’язково використовувати препарати штучної сльози.

  Для зменшення проявів демодекозу рекомендується обробляти краї повік розчином димексиду, спиртової настоянкою полину або водним настоєм пижма. Якщо порушена функція залоз століття, то проводиться масаж останніх.

  Після того як проведено основний курс лікування, для стимуляції росту вій рекомендується втирати в краї повік реп’яхову олію. Тривалість проведення цієї процедури становить від півтора до трьох місяців.

  Лікування демодекозу повинно включати не тільки застосування медикаментів, але й різні косметологічні процедури. Це дозволяє підвищити захисні сили шкіри, в результаті чого вона починає самостійно боротися з паразитами. Тому крім лікаря-дерматолога рекомендується відвідувати дерматокосметолога.

  Електрофорез з зволожуючими речовинами — один з ефективних методів лікування демодекозу. Електричний струм тимчасово зменшує активність кліщів. Зволожуючі препарати надходять в глибокі шари шкіри, покращують їх стан і знижують вироблення шкірного сала, яке служить їжею для паразитів.

  Коли висипів і запальних змін залишається небагато, проводиться курс мікродермабразії. Це механічне видалення верхнього шару шкіри, де знаходиться найбільше кліщів. Для запобігання рецидивів (повторного появи симптомів) проводиться пілінг з фруктовими кислотами.

  Після повного зникнення симптомів демодекозу рекомендується пройти курс електрокоагуляції судин в місці ураження. При тривалому впливі медикаментів і косметологічних процедур на шкіру відбувається розширення капілярів і розростання мережі дрібних судин. Приплив крові до уражених ділянок збільшується, в результаті цього підвищуються місцева температура та вироблення шкірного сала. Це може спровокувати рецидив демодекозу.

  Для того щоб досягти тривалої ремісії демодекозу, потрібно виконувати всі призначення лікаря і строго дотримуватися гігієнічні вимоги. Схема лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта, при цьому враховуються всі особливості перебігу захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.