Деменція — хвороба людей похилого віку?

Частим результатом різних захворювань головного мозку є зниження властивостей особистості, яке виражається в більш-менш грубих інтелектуальних розладах, зниженні пам’яті, порушеннях поведінки та іншими проявами. З віком також відбувається зниження інтелектуальних можливостей.

Деменція і її прояви

Деменція (недоумство) — це стійке порушення психічної діяльності, що характеризується розладом інтелекту, ослабленням пізнавальних процесів, зниженням емоційного життя і різними порушеннями поведінки.

Причиною деменції можуть бути різні психічні та неврологічні захворювання. Але найчастіше причиною слабоумства є літній вік. У осіб передстаречому і старечого віку часто погіршується самопочуття, настрій, самооцінка, з’являється почуття невпевненості в собі, невдоволення собою, тривога, побоювання самотності, безпорадності і смерті, що веде до похмурості і дратівливості. Порушується інтелектуальна діяльність, знижуються творчі та критичні здібності, нові знання і навички здобуваються з працею. Таким чином поступово пропадають індивідуальні особливості особистості, грубіють і притупляються почуття, змінюється поведінка.

Деменція може бути вродженою і набутою.

Олігофренія (вроджена деменція)

Олігофренія — це вроджена розумова відсталість, виражена в різному ступені, яка виникає при різних порушеннях під час вагітності. Олігофренія може виражатися в легкої розумової відсталості (дебільності), помірної розумової відсталості (імбецильності) і вираженої розумової відсталості (ідіотії). Вроджене слабоумство являє собою постійний стан, якому не властиво подальше поглиблення недостатності психічної діяльності.

Виражається вроджена деменція в нездатності до абстрактного мислення і осмислення конкретних ситуацій, обмеженості запасу знань і труднощі їх придбання, недорозвиненні мови, слабкості пам’яті і бідності емоцій. Діагностика слабкого ступеня слабоумства у дітей до трьох років утруднена, так як і у здорових дітей в цьому віці відсутня абстрактне мислення. Більш виражені ступеня олігофренії зазвичай діагностуються відразу.

Придбана деменція, її види та причини

Придбана деменція може мати різні причини виникнення. Найчастіше зустрічається стареча деменція. Крім того, деменція може бути і результатом різних захворювань (наприклад, атеросклерозу), травм і порушень психіки (наприклад, епілепсії або шизофренії). Деменція може бути прогресуючою, коли всі її ознаки наростають, і не прогресуюча. Зміни можуть захоплювати весь головний мозок (тотальна деменція) або якусь її частину (часткова деменція, виникає, наприклад, після травм голови).

Встановлено, що майже 30% хворим з деменцією властива спадкова обтяженість, а в характері у них переважають тривожно-недовірливі риси зі схильністю до тривалого запам’ятовування негативних емоцій. Деменції, що виникають у таких людей, характеризуються повільним початком, прогресуючим перебігом з розвитком тотального слабоумства з порушенням функцій письма, читання і навіть мови. Надалі до цього приєднується порушення контролю за такими функціями, як дефекація і сечовипускання.

Хвороба Піка

При хворобі Піка зміни виражені в основному у лобних і скроневих долях головного мозку. При цьому відбувається атрофія (всихання) окремих ділянок мозку. Середній вік хворих на початку захворювання — 55 років, середня тривалість їхнього життя — 6 років.

У разі поразки лобових часток хворий стає млявим, бездіяльним, апатичним, байдужими до себе і свого зовнішнього вигляду. Однак при спонуканнях ззовні вони можуть проявляти деяку активність. При ураженні скроневої частки з’являється стереотипність мовлення, письма та рухів. Слабоумство при хворобі Піка проявляється спочатку порушенням здатності до узагальнення, знижується рівень суджень, критика. Пам’ять тривалий час залишається порушеною незначно. Мова стає рідкою, аж до мовчання (мутизма).

Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера — це прогресуюче слабоумство, яке вражає ще не старих людей. Починається воно зазвичай у віці від 50 до 65 років. У початковій стадії відзначаються порушення пам’яті, потім може з’явитися дезорієнтація в часі і місці, знижується інтелект, рано порушується увага, мова і рухова активність. В першу чергу зникає здатність до тонким і складним рухам, освоєним в останні роки. Збіднюється словниковий запас, хворий починає пропускати слова. Зрештою розвивається грубе слабоумство, повний розпад мови і впізнавання. Хворі лежать в ембріональній позі (як в утробі матері), ведуть вегетативний спосіб життя.

Точно причини появи хвороби Альцгеймера не відомі, але вважають, що винна в цьому спадковість, в результаті чого відбувається зміна структури одного з видів білка, який починає накопичуватися в нервових клітинах, порушуючи їх діяльність.

Лікування деменції

Так як деменція може мати різні причини, то й лікування їх повинно бути індивідуальним і комплексним. У початкових стадіях захворювання застосовують загальнозміцнювальну терапію, вітамінно-мінеральні комплекси, ноотропні лікарські препарати (наприклад, пірацетам — сприяють поліпшенню постачання мозку киснем). В кінцевих стадіях проводиться симптоматичне (в залежності від ознак захворювання) лікування.

Профілактика деменції полягає в активному способі життя, зниженні енергетичної цінності їжі, обмеження вживання жирів і легкозасвоюваних вуглеводів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.