Делірій: біла гарячка

загрузка...

Найбільш відомою різновидом делірію є біла гарячка, яка виникає при хронічному алкоголізмі. Є навіть вираз: «допитися до білої гарячки», ось тільки біла гарячка з’являється не на тлі сп’яніння, а на тлі похмілля, коли хворий тверезий, але у нього виникли стійкі порушення обміну речовин.

Що таке делірій і причини його появи

Делірій або деліріозних синдром (від латинського слова марити, божеволіти) — це затьмарення свідомості з галюцинаціями, маренням і руховим збудженням. Але при цьому хворий завжди орієнтується у власній особистості, тобто знає, хто він такий.

Зустрічається делірій при різного роду інтоксикацій (наприклад, при хронічному алкоголізмі), тяжких інфекціях, захворюваннях внутрішніх органів, травмах, судинних ураженнях і пухлинах головного мозку, після тривалих операцій.

Причина виникнення делірію — гостре порушення обмінних процесів у головному мозку, які і призводять до появи потьмарення свідомості.

Як розвивається делірій

Прояви делірію наростають поступово, переходячи з однієї стадії в іншу. Всього виділяють три стадії розвитку цього захворювання. При першій стадії у хворого ближче до вечора або до ночі з’являється загальне збудження, мова стає швидкою, деколи нерозбірливою, руху квапливим і метушливими, міміка перебільшено виразна, відображає його внутрішню напругу або страх. Хворі багато говорять, але висловлювання їх непослідовні і часом уривчасті. З’являються напливи спогадів у вигляді образів і навіть сцен. Хворі збуджені, їх дратують звичайні звуки і освітлення, звична їжа має більш інтенсивний смак і запах. Настрій дуже мінливий: то необгрунтована радість з відтінком захопленості або нестримні веселощі, то похмуре, примхливе настрій, пригніченість і тривога.

У другій стадії делірію на тлі підвищеної чутливості до всіх зовнішніх впливів, підвищеній отвлекаемости, мінливого настрою і балакучості виникають зорові ілюзії (спотворені сприйняття дійсності). Наприклад, хворий може прийняти звичайні тіні на стіні кімнати за якісь фантастичні образи. Епізодично може виникати порушення орієнтування в місці знаходження і часу. Перед засинанням при закритих очах виникають окремі або змінюють один одного як в калейдоскопі гипнагогические (на тлі засипання) галюцинації. Сон в першій і другій стадіях розвитку делірію неглибокий, супроводжується множинними яскравими, нерідко тривожними або жахливими сновидіннями. Прокидаючись, хворі не в змозі зрозуміти, де був сон, а де реальність.

У третій стадії розвитку делірію поряд з ілюзіями виникають істинні зорові галюцинації (хворі бачать те, чого насправді немає). При цьому окремі фрагменти навколишнього входять до складу галюцинацій або є приводом для їх зміни.

Галюцинації можуть бути одиничними або множинними, нерухомими і дуже динамічними, чорно-білими і кольоровими, зменшених, звичайних або збільшених розмірів. В одних випадках галюцинації носять нескладний характер, в інших же вони складаються в послідовну картину і пов’язані за змістом сцени. Зміст галюцинацій має свої характерні особливості в залежності від причини, що викликала делірій. Наприклад, для алкогольного та кокаїнового делірію характерні галюцинаторні образи тварин, для делірію на тлі вживання опіатів — дуже маленькі галюцинаторні образи. При цьому хворий завжди стає глядачем своїх галюцинацій, він здивований, зацікавлений, іноді охоплений страхом або, навпаки, веселощами. Він дивиться, біжить, сміється, обороняється, ховається в залежності від ситуації, яка виникає перед його очима.

У третій стадії можуть виникати також слухові, тактильні (від дотику), нюхові галюцинації, уривчастий образне марення (хворий починає вигадувати свою версію подій). Мова звичайно обмежується окремими фразами і вигуками. У цей період зазвичай повністю порушена орієнтування в місці знаходження і часу. Але орієнтування у власній особистості зберігається у хворого з делірієм завжди. Іноді відбувається обваження третій стадії з виникненням картини професійного чи муссітірующего делірію.

Тривалість делірію зазвичай від трьох до 7 днів. Найчастіше він проходить під час сну. Після цього зазвичай наступає занепад сил і депресія.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.