Декретна відпустка — не відкладайте справи в довгий ящик

Не варто думати, що декретна відпустка дається для того , щоб переробити всі відкладені «в довгий ящик» справи. Декретна відпустка — це час, призначений для підготовки до народження дитини і виходжування його в перші місяці після народження. І якщо ви використовуєте цей час так, як треба, то у вас залишаться про нього найприємніші спогади. У 1952 році в Женеві на конференції Міжнародної організації праці була розроблена Конвенція з охорони материнства, в якій знайшли своє відображення права жінок на дородовий і післяродовий відпустку. Президією Верховної Ради СРСР Конвенція була ратифікована 6 липня 1956, в силу вступила з 10 серпня 1957

В даний час відпустку по вагітності та пологах знайшов своє відображення в наступних законодавчих актах:

 • у Федеральному законі РФ від 29.12.2006р. № 255-ФЗ;
 • в статтях 255, 256, 260, 261, 93 Трудового кодексу РФ;
 • в постанові Конституційного Суду від 22.03.07.
 • Так, у статті 255 ТК РФ говориться, що жінкам надаються відпустки по вагітності та пологах тривалістю 70 (у разі двійні, трійні і т.д. — 84) календарних днів до пологів і 70 (у разі ускладнених пологів — 86, при народженні двох або більше дітей — 110) календарних днів після пологів. Якщо пологи настали до 30 тижнів вагітності (в тому числі при народженні мертвої дитини), то тривалість післяпологової відпустки становить 156 днів.

  Відпустка по вагітності та пологах надається жінці повністю незалежно від кількості днів, використаних до пологів. Оплачується декретна відпустка в розмірі середнього заробітку жінки, розрахованого за останній рік, що передує початку декретної відпустки (сума не обкладається податками). Право на допомогу по вагітності та пологах мають також і непрацюючі жінки.

  Інші пільги для вагітних жінок

  Крім того (стаття 260 ТК РФ) жінці надається можливість взяти черговий щорічну оплачувану відпустку і використовувати його безпосередньо перед декретною відпусткою або після нього. У відповідності зі статтею 93 ТК РФ жінка під час вагітності (якщо в неї є відповідна рекомендація лікаря) може працювати неповний робочий день або неповний тиждень.

  Декретна відпустка та відпустка по догляду за дитиною — це не одне і те ж. Декретна відпустка дається на термін 70 днів після пологів на підставі лікарняного листка, виданого жіночою консультацією, а відпустка по догляду за дитиною надається відповідно до заяви жінки до досягнення дитиною трьох років. Декретна відпустка переривається, якщо жінка до його закінчення вийшла на роботу.

  Трудове законодавство (стаття 123 ТК РФ) передбачає також можливість надання чергового трудового відпустки чоловікові у зв’язку з відпусткою по вагітності та пологах дружини (можуть виникнути різні ситуації від поганого самопочуття жінки до побутових труднощів).

  Існують також і інші грошові допомоги для вагітних жінок: так, якщо жінка стає на облік в жіночій консультації у термін до 12 тижнів вагітності, їй виплачується допомога в 300 рублів, при народженні дитини — 6000 рублів, 500 рублів на місяць виплачується по догляду за дитиною до 1,5 років. Для того, щоб така допомога була нарахована, потрібно за місцем роботи написати заяву з проханням про нарахування допомоги, надати довідку з РАГСу про народження дитини і довідку з місця роботи другого з батьків про те, що такий посібник йому не призначалося.

  Щомісячна грошова допомога нараховується на дітей у тих сім’ях, де середній дохід на кожного члена сім’ї не перевищує величину прожиткового мінімуму, встановленого для даного регіону РФ.

  Як краще провести декретну відпустку

  Найкраще декретну відпустку провести у відповідності з його призначенням: для відновлення фізичного здоров’я та душевної рівноваги вагітної жінки та її малюка. Для цього жінка повинна більшу частину свого часу проводити на свіжому повітрі, більше ходити пішки, чергуючи ходьбу з відпочинком. Спати вагітна жінка повинна 8-9 годин на добу.

  Краще, якщо заняття будуть доставляти жінці задоволення: цікаві книги, приємна музика, прогулянки в лісі й парку, покупка «приданого» для малюка — все це позначиться на душевному рівновазі, а значить, і на здоров’я вагітної жінки. Звичайно ж, не варто під час декретної відпустки залишати місце свого постійного проживання: будь-яка їзда не може не позначитися на стані вагітної жінки і ніхто не зможе заздалегідь передбачити, як її організм відреагує на такий вплив.

  Прекрасне, заспокійливу проведення часу для вагітної жінки — в’язання. Можна пов’язати пінетки або шапочку для майбутнього малюка, а можна — шарф для чоловіка. Ось тільки не варто забувати, що не можна довго перебувати в одному і тому ж положенні.

  Жіночі консультації завжди влаштовують спеціальні курси навчання для вагітних жінок: як харчуватися, як вести себе в пологах, які фізичні вправи потрібно робити і т.д. Не варто відмовлятися від таких курсів: користь принесуть не тільки знання, але і спілкування з іншими вагітними жінками.

  Декретна відпустка — прекрасний час!

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.