Де винайшли папір?

v Відео — «Де винайшли папір»

Папір, яку ми звикли бачити і сприймати як належне, існувала не завжди. Але її історія повертає нас у далекі часи, в країну, де винайшли папір.

Де і хто винайшов папір

Сам матеріал для письма з’явився набагато раніше ніж папір. Стародавнім єгиптянам для письма служив папірус. Вони брали його стебла, знімали шкірочку і випрямляли її. Потім такі смужки складали хрест навхрест і склеювали, спресовувавши, і сушили. Виходив відмінний матеріал для письма. Як же з’явилася папір?

Згідно з китайськими літописами, папір винайшов Цай Лунь в 105 році н.е. Він отримував папір наступним чином:

 • Спочатку растолок волокна шовковиці, ганчірки, прядиво та деревну золу.
 • Додав в цю суміш воду.
 • Виготовив форму з дерев’яної рами і сита з бамбука.
 • Виклав на цю форму вийшла суміш, розгладив її камінням і поставив сушитися на сонці.
 • Таким чином, у китайського сановника династії Хань вийшли міцні аркуші паперу. Після такого винаходу Цай Луня процес виготовлення паперу з часом удосконалювався. Для міцності в суміш матеріалів додавали крохмаль, клей і навіть природні барвники.

  Існують і інші джерела, які говорять, хто винайшов папір. Справа в тому, що вже в 1957 році в Китаї, в провінції Шаньсі виявили гробницю в печері Баоця. В цій гробниці знайшли невеликі шматки паперу. Після проведених досліджень було встановлено, що виготовлення даних аркушів паперу припадає на 2 століття до н.е. Зате залишається точним одне, в якій країні винайшли папір — папір вперше з’явилася в Китаї. Але довгий час імператор Китаю тримав спосіб виготовлення паперу в таємниці. Він оголосив, що той, хто повідає чужоземцеві цей секрет, буде суворо покараний. Ще довго майстри Китаю не розголошували цю таємницю. А розійшлася папір по всьому світу через китайських торговців, які добиралися далеко до півночі і заходу. У місті Самарканд в 751 році арабам був розкритий секрет виготовлення паперу, який вони перевезли до Іспанії. Звідти вже й пішов активний процес передачі досвіду виготовлення паперу. Виходить, що знадобилося ні одне сторіччя, щоб виготовлення паперу поширилося по всьому світу.

  У другій половині 17 століття винайшли розмелюють апарат, який відкрив великі можливості для виробництва паперу. Ці апарати називалися ролами, які дозволяли виробляти величезну кількість паперу. Проблема зростання такого виробництва полягала в ручному відливі паперу. А в 1799 році у Франції Н.Л. Робер створив папероробну машину, де вже відлив відбувався не в ручну, а механічно за допомогою постійно рухається сітки. Але запатентували даний механізм не у Франції, а в Англії в 1806 році брати Фурдрінье. Практично автоматична робота агрегату по виготовленню паперу була відома вже в 19 столітті. Високомеханізованої галуззю промисловості виробництво паперу стало в 20 столітті.

  Що стосується нашої країни, то довгий час (близько 200 років) в Росії використовувалася привізна папір. А її виготовлення у нас почалося лише в 16-17 століттях, не дивлячись на те, що той, хто винайшов папір, жив в 105 році н.е. Перший документ на папері був складений в 1340 році, а власне виготовлення паперу в Росії припадає на часи царювання Івана Грозного. Під Москвою на річці Уче була побудована перша в Росії паперова млин. На паперах з цього млина наносилися спеціальні відмітні водяні знаки. До речі, книгодрукування з’явилося в цей же час, напевно, невипадково. А подальший розвиток в паперовому справі вже проходило за Петра I, який вчинив паперові заводи повсюдно. Почалося виготовлення харчової, поштового, олександрійської (для державної листування), сірої та синьої папери. У всьому цьому вже потребувало нашу державу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Освіта. Додайте в закладки постійне посилання.