Де в мозку гніздиться любов: почуття як хімічний процес

Вже давно не секрет, що кожної людської емоції відповідають свої специфічні хімічні реакції, що активізують один або кілька відділів головного мозку. А однією з найсильніших таких емоцій, властивих людям, безперечно, є любов. Про любов, її причини і підстави, проявах і згасання, починаючи з часів античності і до цього дня було висунуто незліченну кількість філософських ідей і навчань, але це все був продукт людської думки, я ж пропоную сьогодні звернутися до матерії і, відповідно, розібратися з хімією самого явища, як такого.

Гіпоталамус і романтика

Американської вченої, доктором антропології Хелен Фішер, за допомогою методики сканування головного мозку, любов була розділена на три складових емоції: жадання, пристрасне захоплення і прив’язаність.

Жадання, чи інакше сексуальний потяг, а також відповідне його фізичний прояв управляється гіпоталамусом. Гіпоталамус — розділ головного мозку, середньою вагою близько 4,5 грам. Потрапляючи в гіпоталамус гормони, зокрема тестостерон, стимулюють сексуальну активність. Беручи до уваги той факт, що у чоловіків, на відміну від жінок, виробляється 10-20 разів більшу кількість тестостерону та гіпоталамус за розміром трохи більше, стає ясно: чому сексуальний потяг чоловіка набагато сильніше, ніж у жінки.

Стадія пристрасного потягу являє собою спробу мозку встановити зв’язок з потенційним партнером, і є емоція настільки могутня, що може викликати неймовірну ейфорію. На цій стадії виділяється кілька потужних хімічних речовин, що викликають почуття підйому. Допамін дає відчуття благополуччя, серотонін — почуття емоційної стабільності, а норадреналіл окрилює, змушуючи повірити у власну всемогущность.

Коли реальне життя візьме гору, нарешті, над пристрасним потягом, кожен або один з партнерів або відкине іншого, або настане третя стадія — прихильність, на якій відбувається побудова зв’язку досить міцною і довгою для спільного вирощування дітей.

Трохи про жадання

Істотне фізіологічне відмінність у чоловіків і жінок інтенсивності прояву першої стадії — жадання, як не дивно, обеззброює і залишає найбільш вразливим саме чоловіка. Неодноразово стверджувалося, що любов це божевілля — і в цьому є раціональне зерно. Чоловіки буквально напхані тестостероном, який активно штовхає їх у першу стадію любові, позбавляючи реальних орієнтирів. У жінки ж центри емоцій і логіки в мозку пов’язані тісніше, тестостерону в ній менше, а тому їй легше оцінити достоїнства і недоліки партнера. Саме з цієї причини ініціатором розриву відносин, як правило, стає жінка.

Світ жінки сповнений почуттів та емоцій, і, якщо вона відчуває себе захищеною, бажаною і обожненої, саме на стадії прихильності, то жінка знає, що вона, ймовірно, любить. Чоловік же не дуже чітко уявляє собі, що таке любов, і часто плутає жадання і жагучий потяг з любов’ю. Його мозок засліплений тестостероном, у нього постійна ерекція, і він не в змозі тверезо мислити. Часто трапляється так, що пройдуть роки після того, як почався роман, поки чоловік не усвідомлює, що він дійсно любить, причому усвідомлює заднім числом, коли вже іноді буває надто пізно. Жінка ж відразу розпізнає наявність любові або її відсутність.

Багатьом чоловікам здається, що зізнавшись у коханні своїй партнерці, вони навік зв’яжуть себе зобов’язаннями. Але якщо чоловік все ж перетинає цей Рубікон і каже жінці заповітне слово, то йому хочеться розповісти про цю подію всім і кожному. Але не кожен чоловік помічає, що частота досягнення оргазму жінкою підвищується після того, як він сказав довгоочікуване партнеркою слово на букву «Л».

Під час сексуального контакту сприйняття жінки чоловіком залежить від глибини його внутрішнього почуття до неї. Це означає, що він вище оцінює її фізичну привабливість (всупереч громадській думці), якщо любить, і навпаки, у відсутність сильної зацікавленості, може оцінити її привабливість нижче, ніж, можливо, вона того заслуговує. Жінка ж оцінює чоловіка, як партнера, перш за все за його особисті якості, а не фізичну привабливість.

Монастирська Ольга

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.