Давящая біль у грудях — чи пов’язана вона із захворюваннями серця?

Давящая біль у грудях може бути ознакою такого серйозного захворювання серця, як міокардит. Така ж біль може з’являтися при кардіоневрозі — захворюванні центральної нервової системи, пов’язаному зі стресами і емоційними навантаженнями. Лікування цих захворювань абсолютно різне.

Давящая біль у грудях, викликана міокардитом

Міокард — це серцевий м’яз, запалення міокарда називається міокардитом. Виникнення міокардиту може бути викликано різними причинами. Основне значення мають інфекція, токсичні впливи і зміни імунореактивності організму. Найчастіше міокардити мають інфекційно-алергічну природу. Розвиваються міокардити і при впливі різних токсичних речовин (наприклад, чотирихлористого вуглецю), після введення лікарських препаратів і сироваток, впливу великих доз іонізуючого випромінювання.

Одна з найбільш частих скарг хворих міокардитом будь-якого походження — болі в області серця. Вони можуть носити різний характер, іноді болі в серці нагадують болю при стенокардії, тобто носять гострий колючий і ріжучий характер, але не знімаються прийомом нітрогліцерину. В інших випадках хворих турбує постійна давить і ниючий біль в області серця, яка може змінюватися більш інтенсивними болями. Напади болю можуть повторюватися багато разів на день.

Крім болю в серці при міокардиті можуть з’являтися задишка (приблизно у половини хворих), відчуття перебоїв у роботі серця, завмирання серця, серцебиття. Майже завжди міокардити супроводжуються загальною слабкістю, підвищеною стомлюваністю, повною відсутністю сил. Часто трохи підвищується температура.

Діагностика міокардиту багато в чому пов’язана з правильним розпитуванням хворого, так як міокардити дуже часто виникають через два-чотири тижні після вірусних або бактеріальних інфекцій (грипу, ангіни і так далі). Для уточнення діагнозу хворим проводять ЕКГ (зміни можуть бути самими різними), ехокардіографію (відображає наявність ураження міокарда без уточнення його характеру), рентгенографію серця (відзначається збільшення тіні серця), лабораторні дослідження (виявляють активність запального процесу).

Лікування міокардиту залежить від його причини. При міокардиті будь-якої природи призначається постільний режим. Призначають протизапальну і десенсибілізуючу (що знижує алергічний настрій організму) лікування. Якщо природа міокардиту бактеріальна, то призначають антибіотики.

Давящая біль у грудях, викликана кардіоневроз

кардіоневроз це стан, який виникає при порушенні роботи центральної нервової системи. Проявляється кардіоневроз у кожного хворого по-різному, але при обстеженні зазвичай не виявляється жодних змін з боку серця.

Тим не менш, хворі кардіоневроз відчувають часом дуже сильні страждання, у них можуть з’являтися серцебиття, відчуття завмирання серця, болі самого різного характеру. Болі в серці при кардіоневрозі часто імітують болі при стенокардії, тобто бувають гострими колючими, що віддають у ліву руку і лопатку. Але вони відрізняються від стенокардійного болю тим, що можуть тривати довше, не знімаються прийомом нітрогліцерину і не призводять до розвитку інфаркту міокарда. Навпаки, такі болі добре знімаються заспокійливими засобами, зняттям психічних навантажень і стресів і налагодженням правильного режиму дня.

Болі при кардіоневрозі можуть носити і постійний гнітючий характер, що ще більше посилює стан неврозу, так як хворі впевнені в тому, що страждають важким серцевим захворюванням. Всі ці прояви виникають звичайно на тлі загального занепокоєння, відчуття перевтоми навіть при незначних фізичних навантаженнях (що дуже схоже на прояви міокардиту), появи «грудки в горлі», неможливості вдихнути повітря на повні груди. Такі хворі часто добре проковтують тверду їжу, тоді як рідка і напіврідка викликає у них спазм м’язів стравоходу. Їх часто турбують головні болі, запаморочення, непритомність, відчуття припливів крові до голови, підвищена пітливість, безсоння.

Всі симптоми захворювання посилюються на тлі стресів, недосипання, зловживань будь-якими психоактивними засобами (міцним чаєм, кавою, палінням, алкоголем, лікарськими препаратами — психостимуляторами) і так далі.

Перед лікуванням кардіоневроза хворому обов’язково проводиться всебічне обстеження з метою виключення захворювань серця. Після цього хворому роз’яснюється суть захворювання, тобто те, що захворювання дійсно є, але не сердечне, а захворювання нервової системи, прояви якого дуже схожі на прояви серцевих захворювань.

Допоможе такому хворому здоровий спосіб життя, виключення стресів, сон не менше восьми годин на добу, часте перебування на свіжому повітрі і помірна фізична активність. З лікарських препаратів призначають заспокійливі засоби, краще рослинного походження (настої валеріани, пустирника і так далі). Якщо рослинні препарати не допомагають, то курсами лікар може призначити більш ефективні заспокійливі засоби — денні та нічні транквілізатори.

Давящая біль у серці підлягає обов’язковому обстеженню.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.