Дальтонізм — чому ви плутаєте кольору?

Дальтонізм — це загальний термін, що позначає нездатність розрізняти небудь кольору. Це порушення може викликати труднощі в навчанні, стати проблемою при пересуванні по дорогах, і навіть обмежити кар’єрні можливості. Наприклад, здатність розрізняти кольори необхідна тим, хто займається друкарським справою або кольоровою фотографією. У деяких країнах людям з різними формами дальтонізму на законодавчому рівні заборонено виконувати ті чи інші види робіт.

Причини дальтонізму

Кольорове зір залежить від абсорбції світла зоровими пігментами, які містяться в особливих клітинах очі — фоторецепторах. Існує два види фоторецепторів — палички і колбочки. Палички забезпечують здатність бачити в тьмяному світлі і не володіють здатність розрізняти кольори. Колбочки відповідають на колірний зір; до них міститися три види пігменту. При нормальному колірному зорі мозок порівнює електричні сигнали, що надходять від різних видів колбочок.

Дальтонізм може бути вродженим або набутим. Вроджене порушення колірного зору, як правило, пов’язано з тим, що будь-яких зорових пігментів не вистачає, або вони функціонують неправильно. Набутий дальтонізм може бути результатом процесів старіння, або прийому будь-яких медикаментів. У таких випадках, крім колб і зорових пігментів, пошкоджені і інші частини ока.

Види

Існує три групи видів вродженого дальтонізму: монохроматізм, діхромія і аномалії по трьом квітам. Останні дві групи розділяються на порушення, для яких характерні відсутність відчуттів в червоно-зеленої і синьо-жовтої областях спектру. Відсутність відчуттів в червоно-зеленій області спектра частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. Порушення здатності розрізняти кольори синьо-жовтій області спектра спостерігається рідко у представників обох статей.

 • Монохроматізм, або повна колірна сліпота. Люди з такою особливість зору розрізняють лише різні ступені яскравості, але не бачать квітів. Світ для них виглядає як чорно-біле зображення. Для людей з цим порушенням також характерна слабка зорова активність, погана переносимість яскравого світла і ністагм — швидкі мимовільні рухи очей. Щоб монохроматізм передався в спадщину, людина повинна отримати ген цього порушення від обох батьків. Це сама рідкісна форма дальтонізму.
 • Протанопія — це різновид діхроміі, для якої характерне порушення здатності розрізняти червоний і зелений кольори. Часто люди з таким порушенням, тим не менш, можуть правильно називати ці кольори, так як зелений для них виглядає більш світлим, ніж червоний. Чоловіки захворюють Протанопи, якщо отримують дефектний ген від своєї матері. У майбутньому вони передають цей ген своїм дочкам, але не синам. Жінки, що вийшли тільки один дефектний ген, є носіями Протанопи; хворіють лише ті, хто отримують ці гени від обох батьків. Це найпоширеніший різновид дальтонізму.
 • трітанопія — це порушення сприйняття кольорів жовто-синьої частини спектра. Як правило, воно викликає менші труднощі при виконанні повсякденних обов’язків, ніж протанопія.
 • Аномалії по трьом квітам — менш виражені розлади, пов’язані з порушеною здатністю розрізняти окремі кольори. Люди з найбільш м’якими формами таких порушень можуть навіть не підозрювати, що у них порушений колірний зір.

  Вилікувати вроджені форми дальтонізму неможливо. Набуті порушення колірного зору іноді можна вилікувати — як правило, при успішному лікуванні основного захворювання.

  Для людей з дальтонізм створюються різні контактні лінзи і окуляри, які можуть дещо скоригувати зір. Однак, оскільки вони не можуть забезпечити нормальне колірний зір, використовувати їх потрібно з обережністю.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.