Цукровий діабет в історичному аспекті

загрузка...

Цукровим діабетом страждає близько трьох відсотків населення земної кулі — понад сто мільйонів чоловік. Кожні п’ятнадцять років кількість хворих цим захворюванням подвоюється, в зв’язку з чим ведуться активні роботи з пошуку ефективних і простих лікарських засобів, які принесли б зцілення людям.

Однак цукровий діабет — далеко не нове захворювання. Воно відоме з давніх пір, про що свідчать збережені до наших днів документи.

Згадки про цукровому діабеті в древніх документах

Перше документальне підтвердження існування цукрового діабету знайдено в папірусі Еберса, самому древньому зі знайдених медичних трактатів, датованому 1500 роком до нашої ери. З нього випливає, що три з половиною тисячі років тому медики Єгипту вже знали цукровий діабет і намагалися його лікувати.

Наступна згадка про діабет знаходиться в медичному працю, який написав Авл Корнелій Цельс на зламі епох. Він розповідає про захворювання, при якому хворий рясно мочиться, і яке викликається, на думку автора, поганою роботою кишечника, нездатного перетравлювати їжу так, як потрібно.

Лікар Аретеус, що жив у Римі на початку нашої ери, вперше дав повний опис клінічної симптоматики діабету, йому ж належить і назва цієї хвороби: «діабет» (проходжу крізь). За спостереженнями Аретеуса, рідина, у великій кількості споживана пацієнтами, «стрімкими потоками» покидала їх тіло, як би «проходячи крізь» тіло пацієнта. Він писав, що діабет частіше зустрічається у жінок, чиє життя болісна і коротке. У другому столітті нашої ери грецький лікар Гален називав хвороба сечовим поносом і вважав її наслідком атонії нирок.

Тибетський канон Чжуд-ши, створений у восьмому столітті, описує так зване мочеизнурение, що виникає внаслідок неправильного харчування і способу життя в поєднанні з переохолодженням, сприяюче втраті з сечею живильних соків людини. Авіценна, арабський лікар, створив у 1024 році «Канон лікарської науки». У ньому він зазначає, що діабет витягує багато рідини з тіла, що призводить до сухотке, і викликаний він хворобами нирок. Відомий лікар Парацельс, що жив в середині минулого тисячоліття, вважав діабет патологією всього організму, при якому порушується утворення солей, що дратує нирки і порушує їхню роботу.

Таким чином, про діабет знали вже тисячоліття тому. Мало того, що цукровий діабет успішно діагностувався, його ще й намагалися лікувати. Лікарі тих часів ділили діабет на два типи:

 • перший, що виникає в юнацькому віці, лікуванню не піддавався
 • другий, який проявлявся у зрілих людей, успішно піддавався лікуванню за допомогою фізичних вправ, дієти, заснованої на голодуванні, і рослинами, що володіють цукрознижувальними властивостями, такими як гранат, волоські горіхи, чорниця, листя суниці, кропиви, насіння льону, колір липи, цибулю і часник.
 • Знаменні дати в історії цукрового діабету

 • 1642 — вірсунгов вперше дав опис підшлунковій залозі.
 • 1674 рік — Томас Уілліс вперше зазначив солодкуватий смак сечі, припустивши пропотеваніе цукру в сечу з крові.
 • 1688 — Бруннер описав голод і спрагу в піддослідних собак після видалення у них підшлункової залози.
 • 1776 — Добсон, англійський лікар, встановив, що солодкість сечі надає цукор, і з тих пір хвороба отримала офіційну назву «цукровий діабет».
 • 1796 рік — Ролло обгрунтував необхідність особливої дієти для хворих, що страждають на цукровий діабет.
 • 1815 — Шеврель визначив наявність глюкози в сечі хворих на цукровий діабет.
 • 1835 — Амброзіоні виявив, що в крові діабетиків підвищений цукор.
 • 1854 — Вірхов висловив припущення про те, що підшлункова залоза здатна до секреції.
 • 1869 — Лангерганс описав в тканині підшлункової залози особливі області, відомі тепер як острівці Лангерганса, в яких, як багато пізніше з’ясували вчені, розташовані клітини, що продукують інсулін.
 • 1880 рік — Лансер вперше розділив діабет на дві групи — піддається дієтотерапії і смертельний.
 • 1901 рік — Соболєв довів, що острівці Лангерганса продукують речовину Х, яка є регулятором цукру крові, а в наслідку запропонував добувати фактор Х (інсулін) з підшлункової тканини телят.
 • 1922 рік — Бантінг і Бест отримали айлетін — родоначальник сучасних інсулінів та життя багатьох приречених людей були врятовані.
 • Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.