Цукровий діабет у дитячому віці: порятунок — у режимі і дієті

загрузка...

Цукровий діабет — досить часте захворювання у дітей. Він обумовлений як генотипічними факторами, так і екзогенними, може маніфестувати в будь-якому віці, однак найчастіше в інтервалах трьох-чотирьох, шести-восьми та одинадцяти — чотирнадцяти років. Раніше вважалося, що діти страждають тільки діабетом першого типу, але все частіше у них діагностується і інсуліннезалежний тип, що, мабуть, пов’язано з порушенням якості харчування в бік значного підвищення легкозасвоюваних вуглеводів у раціоні на фоні спадкової схильності.

Симптоми

Для цукрового діабету в дитячому віці характерна наявність тривалого прихованого періоду, під час якого дитина може пред’являти багато скарг, на перший погляд, не відносяться до цього захворювання, особливо якщо відсутня настороженість щодо нього (в родині ще немає страждають на цукровий діабет) . Дитина може скаржитися на постійну слабкість, головний біль або запаморочення, швидку стомлюваність, при цьому він дійсно частіше сідає або лягає відпочити. У зв’язку з неможливістю тривалого зосередження знижується успішність у школі, що може неадекватно сприйматися батьками.

Друга група насторожуючих щодо цукрового діабету симптомів — часте виникнення гнійничкових захворювань, таких як ячмінь, фурункул, карбункул і порушення з боку зору в поєднанні з регулярним, раптово з’являються, різко вираженим бажанням спожити солодке. В останню чергу приєднуються полідипсія і поліурія, що зазвичай і є приводом для призначення консультації ендокринолога, хоча дитина може страждати до цього часу вже кілька років.

Діагностика цукрового діабету у дітей

Раннє встановлення діагнозу у дітей дуже важливо, так як постійний підвищений рівень глюкози в крові діє руйнівно на багато тканини організму, порушуючи його ріст і розвиток. В першу чергу при цьому страждають нирки, серце, залози внутрішньої секреції і нервова система.

Діагностика захворювання грунтується на явних симптомах цукрового діабету, наявності сімейної схильності і даних лабораторних досліджень.

У крові відзначається підвищений вміст глюкози, а в аналізах сечі — ацетонурія і глюкозурія. Найчастіше у дітей, особливо на ранніх стадіях захворювання, може бути відсутнім хронічна гіперглікемія, в таких випадках для підтвердження діагнозу проводиться навантажувальний тест на толерантність до глюкози. Перед цим дитину годують звичайною їжею за віком протягом трьох днів, потім вранці натщесерце дають випити розчин глюкози і через дві години досліджують цукор крові.

Діабетичний кетоацидоз

Діабетичний кетоацидоз є бистроразвівающимся ускладненням цукрового діабету в дитячому віці. На жаль, часто до розвитку ознак кетоацидозу ніхто не замислюється про наявність у дитини цукрового діабету. Для кетоацидозу характерно важке розлад гемодинаміки, гостра ниркова недостатність, порушення свідомості до коми.

Цей стан вимагає невідкладного виклику швидкої допомоги та інтенсивного лікування в умовах профільного стаціонару. Дитину зігрівають, проводять тривалу інфузійну терапію ретельно підібраними компонентами і точно розрахованими дозами рідини. Починається плавна інсулінотерапія, яка допомагає вивести дитину з коми і підібрати необхідне дозування для подальшого використання в домашніх умовах.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.