Цитрамон при вагітності: остерігайтеся ускладнень

Офіційно (згідно інструкції) цитрамон при вагітності протипоказаний в першому та третьому триместрах, так як може викликати ряд ускладнень у матері і у плода. Але чи варто його взагалі приймати при вагітності, адже якщо болить голова, то завжди можна прийняти парацетамол — він при вагітності не протипоказаний.

Прийом цитрамона в першому триместрі вагітності — загроза неправильного розвитку плоду

У першому триместрі вагітності (у перші 12 тижнів) в організмі жінки йде гормональна перебудова, під впливом якої змінюється робота всіх внутрішніх органів. Змінюється і робота кровоносних судин, особливо реагують на зміну гормонального фону судини головного мозку, які можуть то різко звужуватися, то не менш різко розширюватися. І те, і інше стан викликає сильну головний біль. При цьому розширення кровоносних судин головного мозку протікає у вигляді мігрені з локалізацією головного болю в одній половині голови. Терпіти таку головний біль дуже складно.

Часто в цьому випадку вагітні жінки приймають самий «народний» і «безпечний» препарат цитрамон. Як же діє цитрамон на вагітну жінку? Головний біль він зняти може, навіть досить сильну, правда, при цьому потрібно прийняти не менше двох таблеток препарату. Але до складу цитрамона входить аспірин (ацетилсаліцилова кислота), тератогенна дія (здатність викликати природжені дефекти розвитку) якого давно доведено. У перші 12 тижнів вагітності відбувається закладка внутрішніх органів плоду, і прийом аспірину може викликати дефект розвитку тих органів, закладка яких відбувається в момент прийому цитрамона. Часто цитрамон викликає такі дефекти розвитку, як розщеплення твердого піднебіння (вовча паща) і верхньої губи (заяча губа).

Тому в перші 12 тижнів вагітності краще не приймати ніяких лікарських препаратів. Якщо головні болі дуже сильні, то потрібно звернутися до лікаря, він призначить лікування. Досить безпечним препаратом при вагітності вважається парацетамол, але і його в перші 12 тижнів вагітності краще приймати за призначенням лікаря.

Прийом цитрамона в другому триместрі вагітності — чи виправданий ризик?

У другому триместрі вагітності (13 — 24 тиждень) стан жінки в більшості випадків покращується, і головні болі проходять. Тим не менш, деяких жінок вони турбують і в цей період.

Офіційно (відповідно до інструкції) прийом цитрамона в другому триместрі вагітності не протипоказаний. Але ніхто не може бути впевнений у тому, що закладка всіх органів закінчилася до початку другого триместру, відбувається це індивідуально у кожної жінки.

Крім того, вже в другому триместрі вагітності може відбутися таке ускладнення, як передчасні пологи. Якщо при цьому буде знижена згортає здатність крові (це один з побічних ефектів цитрамона), то в пологах почнеться кровотеча.

Так чи варто ризикувати і в другому триместрі, приймаючи цитрамон? Можливо, варто замість нього при головному болю приймати парацетамол? На цей рахунок також краще порадитися з лікарем. Сьогодні в жіночих консультаціях є послуги масажу (масаж комірцевої зони прекрасно знімає деякі види головних болів), ароматерапії (лікування запахами). Нарешті, існують гомеопатичні засоби від головного болю — їх теж приймають тільки за призначенням лікаря.

Прийом цитрамона в третьому триместрі вагітності — ускладнення в пологах

У третьому триместрі (після двадцять четвертої тижня і до пологів) підвищується навантаження на систему кровообігу і головний мозок знову починає страждати від нестачі кисню і поживних речовин. Проявляється це у вигляді головних болів.

У третьому триместрі вагітності прийом цитрамона заборонений. У цей період організм вже починає поступово готуватися до пологів. До матці збільшується кількість простагландинів — біологічно активних речовин, що викликають скорочення матки під час пологів. Аспірин, що входить до складу цитрамона, пригнічує синтез простагландинів, що може призвести до слабкості родової діяльності.

Інша не менш важке ускладнення — це зниження згортання здатності крові — це може викликати кровотечу в пологах, яке важко буде зупинити. Нарешті, аспірин може викликати передчасне закриття артеріальної протоки у плода, що призведе до важких порушень його кровообігу. Артеріальна протока існує тільки у внутрішньоутробному періоді, він з’єднує аорту з легеневою артерією. Артеріальна протока залишається відкритою завдяки постійній виробленні простагландинів. Лікарські засоби, що пригнічують синтез простагландинів (наприклад, аспірин), можуть спричинити передчасне закриття артеріального протоку.

Цитрамон під час вагітності краще не приймати, а якщо дуже сильно болить голова, то потрібно звернутися за допомогою в жіночу консультацію.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.