Цитрамон П: перевірений часом друг або таємний ворог?

Цитрамон П — одне з найвідоміших і улюблених засобів від головного болю. Деякі люди користуються ним для зняття головного болю роками, не визнаючи жодних інших ліків. Тим не менш, у цього лікарського препарату є побічні ефекти і протипоказання.

Як «працює» цитрамон П

Цитрамон П являє собою комбінований лікарський препарат, який має у своєму складі аспірин (ацітілсаліціловую кислоту), парацетамол і кофеїн. Ці препарати, потенціюючи (посилюючи) дію один одного надають знеболюючий, протизапальний та жарознижувальний ефект.

Так, аспірин відноситься до групи нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ). Він має протизапальні, жарознижувальні, знеболюючі властивості, перешкоджає утворенню в крові тромбів. Одночасно аспірин володіє і побічними ефектами: сильно подразнює слизову оболонку шлунка, а також є сильним алергеном.

Парацетамол також має знеболюючу та жарознижуючу дію. Але при цьому може чинити негативний вплив на функції нирок і печінки.

Кофеїн — це засіб, що стимулює центральну нервову систему. Він здатний надавати швидке збудливу дію, відновлюючи фізичну і розумову працездатність. Але якщо його приймати у великих дозах і тривало, то може наступити виснаження нервової системи. Активізуючи організм, кофеїн викликає почастішання дихання, серцебиття, звуження кровоносних судин і підвищення артеріального тиску — все це збільшує готовність організму до підвищених навантажень. У поєднанні з знеболюючими речовинами (аспірином та парацетамолом) кофеїн потенціює їх дію.

При яких станах рекомендується приймати цитрамон П

Цитрамон П — це безрецептурний препарат, тим не менше, при його прийомі слід дотримуватися певних правил.

Цитрамон П можна застосовувати як знеболювальний засіб протягом не більше 5 днів. Він допомагає при головному болі, особливо при мігрені, під час якої відбувається різке розширення кровоносних судин, що супроводжується сильним головним болем, часто з одного боку голови. При зубному болю, спричиненою запальним процесом в м’яких тканинах зуба і околозубних тканинах, цитрамон П зробить не тільки знеболююче, але і легке протизапальне дію. Зніме біль і спазм м’язів цитрамон також при болях, пов’язаних з менструацією. При захворюваннях суглобів він зменшить біль, запальний процес і зніме захисне напруження м’язів.

При гострих вірусних респіраторних захворюваннях і грипі, які супроводжуються високою температурою, цитрамон П іноді призначають як жарознижувальний засіб протягом не більше 3-х днів.

Цитрамон П має ряд протипоказань. Наприклад, його не варто приймати при виразкових ураженнях шлунка та дванадцятипалої кишки, а також в тому випадку, якщо раніше у хворого були кровотечі з шлунка або кишечника. Препарат має також гепатотоксичними властивостями, тобто пригнічує життєдіяльність клітин печінки, тому його не можна приймати людям, що страждають якимось захворюванням печінки, особливо при зниженні функції печінки. Те ж саме стосується і нирок.

Не можна приймати цитрамон П при подагрі, деяких видах ферментативної недостатності (наприклад, при дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази), схильності до кровотеч, перед проведенням хірургічних операцій, підвищенні внутрішньоочного тиску, індивідуальній непереносимості компонентів препарату, вагітності (особливо першому і третьому триместрі), годуванні дитини грудьми. Дітям віком до 15 років цитрамон П протипоказаний через присутність у ньому аспірину, який може викликати в дитячому віці важкі ускладнення.

Не слід поєднувати прийом цитрамона П зі спиртними напоями і деякими лікарськими препаратами (протисудомними засобами, снодійними, саліцилатами та рифампіцином).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.