Цитомегаловірус — в чому його небезпека?

загрузка...

Цитомегаловірус (ЦМВ) — це вірус з двоспіральної ДНК з групи герпевіруси. До цієї ж групи належать герпеси першого і другого типів (ті, які викликають звичайну застуду на губах і генітальний герпес відповідно), вірус вітряної віспи і вірус герпесу людини. У цитомегаловірусу багато спільних з іншими герпевіруси властивостей, у тому числі геном, структура віріона і здатність викликати хронічні та латентні інфекції. У цитомегаловірусу найбільший геном їх усіх герпевіруси.

Що таке цитомегаловірус

Цитомегаловірус людини росте тільки в клітинах людини і найкраще реплікується в фібробластах. За даними фахівців в області охорони здоров’я, в середньому 60% відсотків населення розвинених країн схильні цитомегаловірусу, 90% випадків зараження припадає на людей, що відносяться до груп ризику (наприклад, гомосексуальних чоловіків). У країнах, що розвиваються ЦМВ найчастіше заражаються діти, у розвинених країнах — молоді люди у віці від 20 до 30 років.

Чим небезпечний цитомегаловірус

Зазвичай цитомегаловірус викликає асимптоматична інфекцію, після чого вірус залишається латентним протягом усього життя людини. Клінічно значущі симптоми може викликати у пацієнтів з ослабленою імунною системою, наприклад, через ВІЛ, пересадки органів, прийому великих доз стероїдних препаратів, антагоністів фактора некрозу пухлини та інших імуносупресантів, які використовуються для лікування таких станів, як системна вовчак, ревматоїдний артрит, хвороба Крона, псоріаз та інші.

Цитомегаловірус може призвести до подальшого погіршення стану хворих на СНІД і до смерті, навіть якщо вони проходять високоактивну антиретровірусну терапію (ВАРТ). У пацієнтів з ослабленим імунітетом цитомегаловірус може вражати практично будь-який орган тіла і викликати лихоманку нез’ясованого генезу, пневмонію, гепатит, енцефаліт, мієліт, коліт, увеїт, ретиніт та нейропатію.

До групи ризику по зараженню відносяться люди, які відвідують або працюють у дитячих садках, пацієнти, яким робили переливання крові, люди, які мають багато статевих партнерів, чоловіки, що практикують одностатевий секс, реципієнти заражених органів або кісткового мозку.

Як відбувається зараження

Цитомегаловірус передається від людини до людини при фізичному контакті, коли у зараженої людини вірус активний. Він також може передаватися через плаценту і грудне молоко.

Цитомегаловірус — це литический вірус, цитопатичної ефект якого спостерігався як у лабораторних, так і в природних умовах. Первинна цитомегаловірусна інфекція визначається як інфекція у серонегативного пацієнтів, які раніше не інфікованих. У таких пацієнтів антитіла з’являються через 4-7 тижнів після зараження і зберігаються протягом 16-20 тижнів. Первинна цитомегаловірусна інфекція, що протікає у вигляді синдрому інфекційного мононуклеозу, може супроводжуватися запаленням легенів, гепатит, міокардит та іншими ускладненнями.

У більшості своїх носіїв, однак, вірус не викликає клінічно значущих симптомів. Наявність симптоматики з великою ймовірністю говорить про порушення роботи імунної системи.

Природжений цитомегаловірус

Вроджена цитомегаловірусна інфекція — одне із захворювань, які, поряд з сифілісом, рубеліт, вірусом герпесу і токсоплазмозом, пов’язані з великим ризиком розвитку різних дефектів у новонароджених.

Клінічні ознаки вродженої цитомегалії включають в себе жовтяницю, спленомегалія, тромбоцитопенія, затримку внутрішньоутробного розвитку, мікроцефалія, і ретиніт. Петехія зустрічається в 71% випадків, жовтяниця — 61%, мікроцефалія — 53%, занадто маленький для гестаційного віку розмір — 50%.

За виключення пацієнтів з ослабленою імунною системою, цитомегаловірус рідко стає причиною смерті. Однак у новонароджених він може викликати дефекти, несумісні зі здоровою, повноцінним життям.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.