Цитомегаловірус у дітей: можливі наслідки та лікування

Цитомегаловірус, представник сімейства герпесвірусів — один з найпоширеніших вірусів. Діти заражаються цитомегаловірусом зазвичай в ранньому дитинстві — наприклад, в яслах, дитячому садку. Зазвичай цитомегаловірусна інфекція у здорових дітей протікає безсимптомно або ж супроводжується незначними симптомами, схожими на симптоми мононуклеозу і зникаючими через кілька днів або тижнів. Тим не менш, не варто вважати цитомегаловірусну інфекцію безневинним захворюванням: зараження цитомегаловірусом може привести до дуже серйозних наслідків, особливо у дітей з ослабленою імунною системою і новонароджених з так званої вродженої цитомегаловірусної інфекцією.

Після зараження цитомегаловірус присутній в організмі дитини в неактивному стані, проте ослаблення імунної системи (наприклад, внаслідок якого-небудь захворювання) може спровокувати активність цитомегаловірусу і привести до появи серйозних ускладнень.

Симптоми цитомегаловірусу у дітей

Симптоми, що можуть спостерігатися при зараженні цитомегаловірусом, залежать від віку та стану здоров’я дитини. Так, у дітей, що заразилися цитомегаловірусом ще в утробі матері, зазвичай симптоми цитомегаловірусної інфекції відразу ж після народження не спостерігаються. Наслідки зараження проявляються пізніше — у дитини можуть з’явитися проблеми зі слухом, зором, неврологічні відхилення, проблеми в розвитку. У рідкісних випадках симптоми цитомегаловірусної інфекції з’являються вже при народженні — в таких ситуаціях цитомегаловірусна інфекція проявляється збільшенням печінки і селезінки, жовтухою, судомами, висипом на шкірі, недорозвиненістю немовляти. У новонароджених з симптомами цитомегаловірусної інфекції при народженні ризик розвитку ускладнень зі слухом, зором, порушень у розвитку набагато вище.

Заразитися цитомегаловірусом діти можуть вже незабаром після народження — цитомегаловірус може проникнути в організм дитини з грудним молоком матері. У таких випадках симптомів інфекції зазвичай немає, хоча іноді на тлі зараження цитомегаловірусом розвивається пневмонія, гепатит, з’являється висипка на шкірі.

У дітей старшого віку і підлітків основними симптомами цитомегаловірусної інфекції стають симптоми, схожі на симптоми мононуклеозу — підвищена стомлюваність, біль і ломота в м’язах, головний біль, підвищення температури тіла, рідко — збільшення печінки та селезінки. Такі симптоми зазвичай викликають лише незначний дискомфорт і проходять через два-три тижні. В цілому тривалість симптомів залежить від віку, стану здоров’я дитини і характеру зараження. До прикладу, в особливо важких випадках зараження цитомегаловірусом до народження (при вродженої цитомегаловірусної інфекції) у дитини можуть з’явитися серйозні проблеми в розвитку, які накладають відбиток на все його життя надалі. З іншого боку, симптоми цитомегаловірусної інфекції у дітей старшого віку і підлітків можуть спостерігатися протягом всього лише декількох днів і не викликати жодних серйозних ускладнень.

Діагностика та лікування

Підтвердити наявність цитомегаловірусної інфекції у дитини може дослідження зразків слизових або рідин організму, у деяких випадках — аналіз крові на особливі антитіла, що виробляються імунною системою організму дитини «у відповідь» на цитомегаловірусну інфекцію. Специфічного лікування безсимптомна цитомегаловірусна інфекція у повністю здорових дітей, як правило, не вимагає. Якщо ж зараження цитомегаловірусом дитини призвело до серйозних ускладнень (в першу чергу у новонароджених або маленьких дітей з ослабленою імунною системою), для лікування застосовуються антивірусні препарати — внутрішньовенно в лікарні або ж, у домашніх умовах після стабілізації стану дитини, перорально. Оскільки антивірусні препарати можуть викликати серйозні побічні ефекти у дітей, для лікування цитомегаловірусної інфекції вони застосовуються тільки в дійсно невідкладних випадках.

Особливому ризику піддаються діти з ослабленою імунною системою. Тому, якщо дитина перенесла важке захворювання, при виявленні у дитини симптомів, схожих на симптоми мононуклеозу — високої температури, ниючий біль і ломота в м’язах, тривалої головного болю — необхідно негайно звертатися до лікаря.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.