Цитомегаловірус і вагітність: загроза для плода

Цитомегаловірус — дуже поширений вірус, яким може заразитися кожен. Потрапляючи в організм людини, цитомегаловірус залишається неактивним за рахунок придушення імунної системою — саме тому у більшості людей, що заразилися цитомегаловірусом, немає ніяких симптомів. Цитомегаловірус легко поширюється через рідини організму: кров, жовч, слину, грудне молоко. Вагітна жінка може заразити вірусом дитини — такий стан називають вродженої цитомегаловірусної інфекцією.

Підтвердити факт зараження цитомегаловірусом при вагітності допомагає стандартний аналіз крові. В ідеалі виконувати такий аналіз крові необхідно до настання вагітності — вагітним жінкам можуть знадобитися декілька аналізів для визначення характеру цитомегаловірусної інфекції (інфекція може бути первинної або повторної).

Первинна і повторна цитомегаловірусна інфекція при вагітності

Якщо вагітна жінка вперше заразилася цитомегаловірусом, то ризик зараження дитини (вродженої цитомегаловірусної інфекції) складає тридцять-п’ятдесят відсотків. За статистикою, лише в десяти-п’ятнадцяти відсотках всіх випадків вродженої цитомегаловірусної інфекції її симптоми спостерігаються у дітей відразу після народження. До таких симптомів можна віднести червоні плями на шкірі дитини, судоми, проблеми з печінкою, селезінкою, зором. Велика частина таких симптомів зникає протягом декількох тижнів або місяців. Тим не менш, не варто недооцінювати небезпеку вродженої цитомегаловірусної інфекції: діти, які заразилися вірусом в утробі матері, можуть постраждати від таких серйозних наслідків інфекції, як втрата слуху, порушення зору, розумова відсталість, складність в навчанні. Крім того, згідно зі статистикою, в п’ятнадцяти відсотках випадків зараження жінки цитомегаловірусом під час вагітності призводить до викидня.

У разі повторної цитомегаловірусної інфекції при вагітності ризик заразити дитину набагато нижче — менше одного відсотка. Менш ніж в десяти відсотках випадків симптоми цитомегаловірусної інфекції спостерігаються у дитини безпосередньо після пологів. Тим не менш, повторна цитомегаловірусна інфекція у вагітних жінок не менш небезпечна, ніж первинна: зараження дитини вірусом в десяти-п’ятнадцяти відсотках всіх випадків призводить до таких серйозних ускладнень, як проблеми зі слухом у дитини, складності в навчанні.

Час зараження цитомегаловірусом при вагітності, як показують медичні дослідження, не впливають на ризик зараження дитини. Тим не менш, необхідно враховувати, що зараження цитомегаловірусом на ранніх термінах вагітності може призвести до більш серйозних наслідків інфекції для здоров’я дитини в майбутньому.

Як визначити, заразився чи вірусом дитина?

Якщо сам факт зараження цитомегаловірусом під час вагітності підтверджений, для перевірки можливості зараження вірусом дитини виконується спеціальний аналіз — амніоцентез, пункція плідного міхура для взяття на аналіз амніотичної (порожнинної) рідини. Зразки рідини досліджуються під мікроскопом на наявність слідів цитомегаловірусу. Сам по собі амніоцентез абсолютно безпечний і ні до яких ускладнень вагітності, як правило, не призводить.

У деяких випадках симптоми вродженої цитомегаловірусної інфекції у дитини можна визначити вже на пізніх термінах вагітності за допомогою ультразвукового дослідження. Ультразвук може показати уповільнення розвитку плода, занадто маленьку голівку, порушення будови певних структур головного мозку. Втім, найчастіше симптоми цитомегаловірусної інфекції виявляються в дитини вже після пологів — або не виявляються взагалі.

Наслідки зараження

Зараження цитомегаловірусом під час вагітності може викликати дуже важкі наслідки для дитини. Дуже поширені відставання в рості і розвитку, деякі порушення печінки та селезінки (у тому числі збільшення печінки, жовтяниця). Найтяжчим наслідком вважається ураження центральної нервової системи — в цьому випадку цитомегаловірус може призвести до глухоти, церебрального паралічу, розумової відсталості дитини, що заразився цитомегаловірусом ще в утробі матері.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.