Цитологія — проникнення в таємниці клітин

Цитологія це наука, яка вивчає клітини, їх будова, функціонування , процеси розмноження, старіння і смерті. Вона грає дуже важливу роль у виявленні багатьох захворювань людини. Тому цитологічне дослідження є одним з найбільш часто застосовуваних видів лабораторної діагностики.

Коли і для чого проводяться цитологічні дослідження

Ці дослідження проводяться за допомогою мікроскопа. При цьому можна побачити особливості будови різних клітин, а також оцінити клітинний склад яких тканин або біологічних рідин людини. Так можна виявити патологічні зміни, які характерні для певних захворювань, і поставити діагноз.

Цитологія дозволяє виявити деякі фізіологічні зміни в організмі, що виникають, наприклад, при вагітності. Також цей метод допомагає оцінити гормональний статус жінки, який змінюється в залежності від фази менструального циклу.

Цитологічне дослідження має схожість з гістологічним аналізом, при якому вивчають шматочки тканин. Але для першого методу діагностики потрібно набагато менше біологічного матеріалу (потрібні тільки окремі клітини або їхні комплекси). Препарати (мазки або відбитки) для цитологічного дослідження готуються швидко, без допомоги спеціальної апаратури і тривалої попередньої підготовки.

За допомогою цитологічного аналізу можна оцінити зміни тільки на обмеженій ділянці тканини або органу. При цьому неможливо вивчити взаєморозташування клітин, як при гістологічному дослідженні.

Цитологічний аналіз проводять у тих ситуаціях, коли немає можливості виконати біопсію (прижиттєве вилучення шматочків тканин або органів), якщо необхідно ретельно вивчити будову клітин або швидко одержати результати. Зазвичай цитологічний аналіз проводиться:

 • При масових профілактичних оглядах;
 • Для встановлення або уточнення діагнозу при якому-небудь захворюванні;
 • Для встановлення або уточнення діагнозу під час оперативного втручання;
 • Для контролю над ефективністю лікування, як під час його проведення, так і після його завершення;
 • Для своєчасного виявлення рецидивів (відновлення) будь-яких хвороб.
 • Який матеріал беруть для дослідження

  Матеріали для проведення дослідження можуть бути різними. Вибір способу їх отримання залежить від характеру ураження органів і тканин. Зазвичай під мікроскопом досліджують:

 • Мокротиння;
 • Сечу;
 • Сік передміхурової залози;
 • цереброспінальній (отриману зі спинномозкового каналу) рідина;
 • амніотична рідина (навколоплідні води);
 • Зіскрібки з різних поверхонь (наприклад, з шийки матки, з поверхні ран, виразок, деяких пухлин);
 • Матеріал, який отриманий при проведенні ендоскопічного обстеження бронхів, шлунка, кишечника;
 • Рідини з порожнин суглобів або серозних порожнин (черевної, плевральної, навколосерцевої);
 • Матеріал, отриманий при пункції різних органів (наприклад, молочної залози, лімфатичних вузлів);
 • Відбитки з поверхні розрізу видалених при операції органів.
 • онкоцитологію

  За допомогою цитологічного дослідження можна визначити, чи є у людини онкологічне захворювання. Цей метод дозволяє встановити характер патологічного процесу: передраковий стан, доброякісний або злоякісний тип пухлини.

  Виявлення початкових стадій раку будь-якого органу, коли ще немає виражених симптомів захворювання, зазвичай відбувається за допомогою цитологічного аналізу. Рентгенологічне та ультразвукове дослідження в цей період зазвичай дають мало інформації про зміни в уражених органах.

  Цитологічне дослідження дозволяє вибрати спосіб лікування онкологічних захворювань (оперативний, променевої методи, хіміотерапію або їх поєднання). Це пов’язано з тим, що пухлини, що виникли з різних клітин, неоднаково реагують на різні види лікування.

  Цитологія в гінекології

  У гінекології часто проводиться таке цитологічне дослідження, як мазок Папаніколау. За допомогою цього тесту можна визначити, чи є в піхві і шийці матки передракові або ракові клітини.

  Жінки старше тридцяти років, особливо ті, у яких раніше був виявлений вірус папіломи людини з високим ступенем онкологічного ризику, повинні в обов’язковому порядку проходити це дослідження. Перший тест потрібно виконати через три роки після початку статевого життя або після виконання двадцяти одного року (в залежності від того, що відбудеться раніше), потім дослідження повторюють щорічно. Якщо протягом останніх трьох років в мазках не виявляються патологічні зміни, то тест можна проводити рідше, раз на два чи три роки. Цього правила потрібно дотримуватися до шістдесяти п’яти років, а потім, за умови, що всі результати були негативними, тест вже можна не виконувати.

  Мазок за допомогою особливої цервікальної щітки береться з трьох ділянок слизової оболонки: з склепінь піхви, зовнішній поверхні шийки матки та з цервікального (шийного) каналу. Після цього кожен зразок наносять на скло, підсушують і відправляють у лабораторію.

  Тест може бути негативним або позитивним. У першому випадку визначаються клітини однакової форми і розмірів, що відповідає нормі. Якщо з’являються клітини, які не схожі на інші, то мазок вважається позитивним.

  Виділяють декілька класів змін у мазку:

 • Перший клас: нормальна клітинна картина слизової оболонки, патологічних змін немає;
 • Другий клас: зміни клітин, які сталися в результаті запалення;
 • Третій клас: підозра на злоякісний процес (у деяких клітин змінені ядра і цитоплазма);
 • Четвертий клас: визначаються клітини з явними ознаками злоякісного переродження;
 • П’ятий клас: велика кількість ракових клітин, при цьому діагноз онкологічного захворювання не викликає сумнівів.
 • Цитологія як наука застосовується в багатьох галузях медицини. Завдяки дослідженням клітинного матеріалу можна швидко встановити діагноз і вибрати відповідний спосіб лікування.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.