Цитологічна діагностика захворювань щитовидної залози: метод діагностики

загрузка...

тонкоголкової аспіраційна цитологія, або тонкоголкова аспіраційна біопсія — проста процедура, що виконується лікарем для діагностики вузликових утворень в тканинах щитовидної залози або визначення розростання щитовидної залози.

Цитологічна діагностика захворювань щитовидної залози вважається найбільш точним і економічним методом визначення різних захворювань, пов’язаних з роботою залози. Тонкоголкова аспіраційна цитологія — це не хірургічна процедура, проте вона дозволяє відрізнити доброякісні та злоякісні тиреоїдні вузли і вибрати відповідний метод лікування. Зазвичай цитологічна діагностика застосовується при утворенні кісти щитовидної залози для аналізу рідин.

Що таке цитологічна діагностика захворювань щитовидної залози

тонкоголкової аспіраційна цитологія, або тонкоголкова аспіраційна біопсія — процедура, що передбачає введення в тканину щитовидної залози тонкої голки для забору зразків тканин і рідини. Потім взяті зразки досліджують під мікроскопом, визначаючи специфіку захворювання щитовидної залози.

тонкоголкової аспіраційна цитологія — єдиний не хірургічний метод діагностики злоякісних і доброякісних вузликових утворень в тканинах щитовидної залози, ефективний в переважній більшості випадків. Тонка голка вводиться в порожнину кісти або тканину вузликового освіти кілька разів для забору зразків клітин в шприц. Зразки тканини досліджуються під мікроскопом, і за результатами дослідження визначається тип освіти — доброякісне, підозріле, злоякісне.

Цитологічна діагностика може знадобитися для:

 • Визначення типу вузликового освіти в тканинах щитовидної залози.
 • Вибору способу лікування вузлових захворювань щитовидної залози.
 • прокол і дренування кісти щитовидної залози, що викликає болю.
 • Ін’єкції лікарського препарату для лікування кісти.
 • Підготовка до процедури

  тонкоголкової аспіраційна цитологія не вимагає тривалої підготовки, і утримуватися від їжі або води в день процедури не вимагається. Тим не менше, краще попередити лікаря, якщо:

 • Ви приймаєте ліки — препарати, що містять йод, гормональні препарати, антитромботичні препарати.
 • У вас алергія на ліки — в особливості на анестетики.
 • У вас порушення згортання крові або інші схожі захворювання.
 • Ви вагітні або годуєте грудьми.
 • У деяких випадках за день до виконання цитологічної діагностики лікар може порекомендувати відмовитися від прийому антитромботичних препаратів. Крім того, перед процедурою може знадобитися аналіз крові для визначення захворювань крові.

  Виконання цитологічної діагностики

  Процедура тонкоголкової аспіраційної біопсії досить проста і виконується в кабінеті лікаря. Якщо вузликове освіту в тканинах щитовидної залози легко прощупується, паркан тканин здійснюється без спеціальної підготовки, тонкою голкою. Якщо ж розташування тиреоїдного вузла важко визначно, для точного визначення освіти використовується ультразвукове дослідження. Тонкоголкова аспіраційна цитологія виконується без анестезії, проте перед процедурою лікар може запропонувати заспокійливе, яке допоможе розслабитися. Під час процедури пацієнт знаходиться в горизонтальному положенні, з закинутою головою — така поза збільшує точність введення голки і полегшує виконання діагностики. Місце введення голки обробляється антисептичним розчином, а потім під шкіру в місці розташування тиреоїдного вузла для забору зразків клітин тканини щитовидної залози і рідини вводиться тонка голка. Процедура займає всього п’ять-десять хвилин.

  Ускладнення

  Оскільки процедура тонкоголкової аспіраційної цитології дуже проста, у неї практично немає побічних ефектів. Після процедури в місці проколу може з’явитися невелика пухлина або кровотеча, відчуття дискомфорту, яке пройде через кілька годин. У дуже рідкісних випадках біопсія призводить до кровотечі, інфекції, утворення кісти. При підвищенні температури, появі пухлини, синяка або постійного болю в місці проколу необхідно відразу ж звернутися до лікаря.

  Результати

  Цитологічна діагностика може визначити наявність захворювань щитовидної залози, запалення залози, раку або кісти. Нормальні результати цитологічної діагностики не означають гарантованого відсутності будь-яких порушень роботи щитовидної залози — цілком можливо, що проблема поки що не піддається діагностиці. Так, наприклад, на самій ранній стадії розвитку раку щитовидної кісти в деяких випадках навіть цитологічна діагностика не дозволяє визначити захворювання. У деяких випадках лікар може порекомендувати повторну процедуру.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.