Цитофлавін в офтальмології: допоможе відновити зір після травм і захворювань

Цитофлавін не має офіційних показань для лікування очних захворювань. Тим не менш, його призначають для відновлення зору після перенесених черепно-мозкових травм, інсультів, обмінних порушень сітківки. Крім того, Цитофлавін призначають для того, щоб зменшити побічні ефекти деяких ліків.

Цитофлавін при лікуванні порушень зору після перенесених черепно-мозкових травм і ішемічного інсульту

При черепно-мозкових травмах можливе ураження будь-яких ділянок головного мозку, в тому числі зорового нерва і його ядер, розташованих в головному мозку. При цьому на тій чи іншій ділянці страждають або повністю руйнуються нервові клітини (нейрони). Для відновлення функціонального стану головного мозку призначають комплексне лікування, до складу якого входять судинорозширювальні засоби, засоби, що поліпшують обмінні процеси в клітинах і так далі.

При ішемічному інсульті в результаті спазму якогось окремого кровоносної судини відбувається різке порушення мозкового кровообігу. При цьому частина клітин може загинути, створюючи основний осередок ураження, а навколишні вогнище клітини можуть постраждати не так сильно і при призначенні правильного своєчасного лікування можуть відновити свою функцію.

Цитофлавін є лікарським препаратом, який поліпшує обмін речовин в нейронах. Він підвищує кількість енергії шляхом більш раціонального використання глюкози, а також сам є джерелом енергії, так як входить до його складу бурштинова кислота розкладається з утворенням АТФ. Цитофлавін активно впливає на ферментативну систему клітин, змушуючи їх таким чином економно витрачати кисень і пригнічує утворення токсичних вільних радикалів.

Після інсульту або травми Цитофлавін сприяє обмеженню основного осередку ураження і відновленню клітин, які постраждали, але не загинули. Завдяки такій дії швидше відновлюються функції окремих клітин і головного мозку в цілому. У тому числі частково або повністю (в залежності від тяжкості травми) відновлюється зір.

На початку лікування Цитофлавін вводять внутрішньовенно крапельно, розводячи його фізіологічним розчином або 5% розчином глюкози. При цьому його намагаються призначати якомога раніше після травми або інсульту — це попереджає розвиток ускладнень і сприяє більш швидкому і повному відновленню функцій головного мозку. Надалі курси лікування можна проводити у вигляді таблеток.

Цитофлавін при лікуванні порушень зору на тлі дистрофії сітківки

Дистрофія сітківки — це захворювання, яке часто протікає непомітно, але рано чи пізно призводить до важких порушень зору, аж до його повної втрати. Дистрофія сітківки може розвиватися при різних хронічних захворюваннях внутрішніх органів, тяжких інфекціях, ендокринних захворюваннях (наприклад, при цукровому діабеті), інтоксикаціях (наприклад, алкоголем, курінням та іншим), порушеннях обміну речовин.

У всіх цих випадках дистрофія сітківки розвивається через порушення нормального процесу обміну речовин у нервових клітинах сітчастої оболонки ока. В результаті неправильного обміну речовин в клітинах накопичуються токсичні продукти обміну, які можуть викликати пошкодження сітківки, яке називається дистрофією. Дистрофія сітківки вимагає негайного лікування, причому, чим раніше розпочато таке лікування, тим більше шансів на відновлення зору.

Лікування дистрофії сітківки завжди починається з усунення причин, що її викликали. Тільки після усунення цих причин можна буде приступати до безпосереднього лікування дистрофії сітківки (наприклад, за допомогою лазера).

Яка б причина не лежала в основі виникнення дистрофії сітківки, обов’язково призначаються лікарські препарати, що покращують її кровопостачання і препарати, що позитивно впливають на обмін речовин в клітинах сітківки. Цитофлавін здатний підсилити кровотік і поліпшити обмін речовин в області головного мозку, тому його сьогодні часто призначають при лікуванні дистрофії сітківки.

Під впливом Цитофлавін клітини сітківки починають отримувати більше енергії, відкладати її про запас, так як без енергії неможливий жоден біохімічний процес. З припливом енергії активізується синтез білка і клітини буквально оживають. При цьому Цитофлавін «присікає» токсичну дію вільних радикалів та інших токсичних речовин на ожилу клітку, що дозволяє їй відновлюватися ще швидше. Цитофлавін знижує потреби клітин у кисні, і вони можуть нормально функціонувати в умовах нестачі кисню. Дози Цитофлавін і тривалість курсів лікування при дистрофії сітківки індивідуальні, оскільки залежать від стану хворого.

Цитофлавін застосовується також при призначенні хворим антибіотика хлорамфеніколу, який в якості побічного ефекту може викликати неврит зорового нерва. Цитофлавін в цьому випадку попереджає побічний ефект хлорамфеніколу.

Цитофлавін — це лікарський препарат, який все ширше застосовується в офтальмології.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.