Цитофлавін при вагітності: протипоказань практично немає

Цитофлавін, як і всі інші лікарські препарати, під час вагітності може призначатися тільки лікарем при наявності необхідних показань і відсутності протипоказань для такого лікування. Основним протипоказанням є індивідуальна непереносимість компонентів препарату.

Гіпоксія під час вагітності

Одним з основних небезпек для плоду під час вагітності є гіпоксія, тобто недостатнє постачання його киснем. При цьому найбільше страждають клітини головного мозку дитини.

Гіпоксія є складним процесом, при якому відбувається порушення доставки і засвоєння кисню в клітинах організму. Вона може розвиватися при порушенні функцій дихання, кровообігу, обміну речовин в самих клітинах і так далі. При цьому розвивається невідповідність між потребою тканин у кисні і його надходженням з потоком крові. Іноді гіпоксія виникає при порушенні обміну речовин в самій клітині через відсутність необхідних компонентів для проведення біохімічних реакцій. Найчастіше такими компонентами є вітаміни — вони входять до складу ферментів, що беруть участь у біохімічних реакціях.

В залежності від того, наскільки вираженою була гіпоксія і як довго вона тривала, ураження головного мозку може бути від незначного до дуже сильного, що приводить дитину до інвалідності.

Такий складний механізм розвитку гіпоксії роблять і лікування її також досить складним. Для того щоб попередити ураження клітин головного мозку дитини, при гіпоксії сьогодні часто призначають Цитофлавін — лікарський препарат, який відповідає всім вимогам лікування гіпоксії.

Як діє препарат

До складу комбінованого лікарського препарату Цитофлавін входять чотири компоненти (бурштинова кислота, рибоксин, нікотинамід і рибофлавіну мононуклеотид), які взаємно підсилюють дію один одного і в цілому надають нейропротекторну дію, тобто захищають клітини головного мозку (нейрони) від шкідливих впливів. Крім того, Цитофлавін знижує потребу нейронів у кисні, тобто «змушує нормально працювати» клітку в умовах економії кисню. Відбувається це за рахунок того, що Цитофлавін перешкоджає значному зниженню рівня енергії в клітині, стимулюючи активність ферментів, які беруть участь в анаеробних (без доступу кисню) реакціях отримання енергії з глюкози, а також сам служить джерелом енергії. Він також активізує внутрішньоклітинний синтез нуклеїнових кислот і білка, внутрішньоклітинне накопичення запасів енергії, покращує насичення крові киснем, обмежує зону ішемічного пошкодження тканини головного мозку плода і стимулює процеси відновлення уражених клітин.

Бурштинова кислота, що входить до складу Цитофлавін, може використовуватися клітинами тканин в якості додаткового джерела енергії: при нестачі кисню енергії виробляється мало — це і є основною причиною деградації клітин. Янтарна кислота володіє також антиоксидантні (пригнічує дію вільних радикалів) і цітопротекторним (захищає клітини від будь-яких впливів) властивостями.

Рибоксин теж має антиоксидантну дію, яке реалізується шляхом стимуляції процесу утворення енергії з глюкози без доступу повітря і активації синтезу з нікотинаміду ферментів, що захищають клітину від дії вільних радикалів.

Рибофлавін (вітамін В2) має прямим антигіпоксичну дією, тому що він входить до складу ферментів, які беруть участь у диханні клітини. Володіє він і антиоксидантною дією.

Нікотинамід (вітамін РР) — як кофермент (складової частини ферментів) активізує ферменти клітин, в тому числі антиоксидантні системи, захищають мембрани клітин від руйнування вільними радикалами. Нікотинамід також є виборчим інгібітором ферменту, що приводить до порушення синтезу внутрішньоклітинних білків і подальшого апоптозу (саморуйнування) клітин.

Таким чином, всі компоненти Цитофлавін надають позитивну дію на клітини тканин і в першу чергу тканини головного мозку плода. Вони активізують обмін речовин в цілому за рахунок збільшення енергетичних ресурсів клітин, сприяють засвоєнню вільного кисню, тим самим, знижуючи рівень окисно-відновних реакцій, в результаті яких утворюються вільні радикали.

Застосування Цитофлавін для лікування гіпоксії під час вагітності

Так як Цитофлавін володіє всіма необхідними властивостями для лікування та попередження гіпоксії плода, його досить часто застосовують в акушерській практиці. Для лікування незначною гіпоксії його призначають у таблетках, і лікування проводиться в амбулаторних умовах.

При вираженій гіпоксії призначають внутрішньовенне крапельне введення цього препарату, найчастіше таке лікування здійснюється в умовах стаціонару.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.